Crop faktor a přepočtené (ekvivalentní) zvětšení objektivů

Crop faktor a přepočtené (ekvivalentní) zvětšení objektivů
, , návod
U každého objektivu výrobce udává jeho zvětšení. Tento parametr hovoří o skutečném zvětšení objektivu, co se však stane, když objektiv dáme na tělo s menším APS-C snímačem? Co se stane v takovém případě?
K oblíbeným
reklama
Druhý test bude ještě zajímavější. Tentokrát totiž vyzkoušíme objektiv na dvou různých tělech se stejným rozlišením.
Sony SLT-A99V s full frame 24MPx snímačemTestovacím objektivem je nyní Sony 70-400mm F4-5,6 SSM G, fotoaparáty pak Sony SLT-A77 s 24MPx APS-C čipem a Sony SLT-A99V s 24MPx full frame senzorem. V obou případech je tedy rozlišení snímače 6000×4000 pixelů a uvidíme, kolik detailů dokážou se stejným objektivem vykreslit.
fotografie z APS-C čipu

fotografie z full frame čipuNa tomto snímku jde velmi dobře vidět vliv crop faktoru. Full frame je více oddálený, a tak zabírá větší úhel. Na druhou stranu na tuto větší plochu zbývá stejných 24 megapixelů jako u prvního snímku. Takže co to udělá s detaily?
výřez z APS-C čipu

výřez z full frame čipu

výřez z APS-C čipu konvertovaný na velikost full frame čipuKdyž se podíváte na první dva snímky, rozdíly jsou dobře vidět např. na logu Nissanu nebo hvězdičkách na registrační značce. Zatímco APS-C čip s 24 megapixely vykreslil logo tak, že nápis jde bez problémů přečíst a hvězdičky jsou jasně odlišitelné, u full frame senzoru se hvězdičky slévají a totéž platí o logu. U velkého čipu (se stejným rozlišením) je totiž pro stejný objekt vyhrazen menší počet pixelů.

U tohoto testu jsem přidal ještě třetí výřez, kdy jsem výstup z APS-C čipu 1,5× zmenšil (na 4000×2667 pixelů). Tím pádem jsem zajistil, že tento 550×367px výřez zabírá naprosto stejný úhel obrazu jako u full framu. Jinak řečeno, nyní mám dvě 4000×2667px fotografie. Jednu pořízenou pomocí full frame čipu (4000×2667px výřez z původní full frame 6000×4000px fotografie) tak, aby odpovídala úhlu záběru APS-C čipu a druhou vyfocenou pomocí APS-C čipu zmenšenou z 6000×4000px na 4000×2667px tak, aby tato naopak rozlišením odpovídala rozlišení výřezu z full framu.

Nyní tedy srovnejte druhý a třetí výřez. Ten z APS-C je znatelně ostřejší a přestože je pro celý objekt vyhrazeno naprosto stejné množství pixelů jako u full framu, hvězdičky i logo jsou čitelnější. To je důkaz toho, že i po zmenšení rozlišení obsahuje fotografie z APS-C čipu více detailů (částečně se zakryje Bayerova interpolace).
fotografie z APS-C čipu

fotografie z full frame čipuDruhá ukázka je z focení Měsíce. Opět se ukazuje, že Měsíc je na APS-C fotografii podstatně větší díky crop faktoru 1,5. Jak to bude s výřezy?
výřez z APS-C čipu

výřez z full frame čipu

výřez z APS-C čipu konvertovaný na velikost full frame čipuI zde je výřez z fotografie pořízené APS-C čipem o trochu detailnější, byť u těchto málo výrazných detailů už to nejde tak dobře vidět jako v předchozím případě. Lepší srovnání nám tedy umožní druhý a třetí výřez, kde je znovu vidět větší ostrost a výraznost detailů u APS-C výřezu. Je nutné si uvědomit, že v té části obrazu, kde APS-C čip nabízí svých 24 megapixelů, má full frame k dispozici pouze cca 10,67 MPx (24/(1,5*1,5)). A to se jednoduše musí projevit.
Nejnovější články
Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2 Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2
Novinkou pro systém L-Mount je objektiv z dílen Leicy, model APO-Summicron-SL 50mm f/2. Tato světelná padesátka nabídne odolnou konstrukci i velmi rychlý autofokus díky technologii Dual Syncro Drive.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem
Na Kickstarteru se objevil zajímavý objektiv Pinhole Pro X. Jak už napovídá první slovo, jde o objektiv typu pinhole, tedy s velmi malým otvorem bez optiky. Tentokrát bude zajímavý tím, že má až 2× zoom.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: srpen 2019 Doporučené fotoaparáty: srpen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala54 komentářů