Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Starosta si stěžoval, že vítězné snímky WPP poškozují jeho město a fotožurnalistiku. Neuspěl

3.3.2015, Milan Šurkala, aktualita
Starosta belgického města Charleroi si stěžoval u poroty World Press Photo, že vítězné snímky kategorie "Současné problémy" poškozují jeho město i fotožurnalistiku jako takovou. Se svou stížností nakonec neuspěl.
V letošním ročníku World Press Photo bylo vyloučeno 22 % snímků a starosta belgického města Charleroi by byl rád, kdyby k nim patřila i série vítězných snímků z kategorie "Současné problémy". Poslal i oficiální žádost porotě WPP, že snímky nevykreslují Charleroi pravdivě a porušují také pravidla správné fotožurnalistiky a soutěže jako takové. Set fotografií nazvaný "Tmavé srdce Evropy" nafotil italský fotograf Giovanni Troilo, jehož rodina se sem přestěhovala v roce 1956 a několik let tu žil. Zahrnuje snímky města, sexu v autě i jiných praktik, obezity, zneužívání léků a drog a mnoho dalšího.


World Press Photo 2014 domy v Charleoi


Základním požadavkem je např. to, že fotografie nesmí být aranžované, tedy že fotograf nesmí nijak zasahovat do vzniku scény, napomáhat jí. Jedním z problematických snímků byla např. již zmíněná fotografie páru majícího sex v autě. Jedním z dvojice byl fotografův bratranec, který svolil k focení tohoto aktu. Snímek tak podle starosty byl aranžovaný, zatímco fotograf se bránil, že bratranec by měl sex tak či tak, mu jen bylo umožněno toto nafotit. Porota World Press Photo nakonec neshledala tyto snímky závadnými a Giovanni Troilo je tak i nadále vítězem této kategorie.


World Press Photo 2014 Charleroi sex v autě


Zdroj: diyphotography.net, worldpressphoto.org
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.