Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Tamron představuje SP 35mm f/1.4 Di USD

3.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Tamron na začátku roku oznámil vývoj několika nových objektivů a dnes se dostalo na uvedení jednoho z nich, vysoce světelného modelu SP 35mm f/1.4 Di USD. Nechybí ani odolná konstrukce objektivu.
Společnost Tamron v únoru letošního roku oznámila uvedení několika nových objektivů. 35-150mm F/2.8-4 Di VC OSD už byl představen, nyní přichází na řadu SP 35mm f/1.4 Di USD (F045). Novinka, která má být součástí oslav 40letého výročí objektivů Tamron SP - Superior Performance, je určena pro full frame zrcadlovky společností Canon a Nikon. Při reálné ohniskové vzdálenosti 35 mm dává úhel záběru 63°26'. V optické konstrukci nalezneme 14 optických členů uspořádaných do 10 skupin, máme zde i 4 LD a 3 GM (Glass Molded Aspherical) členy. Objektiv nabídne výbornou světelnost F1,4, přičemž irisovou clonu s 9 lamelami lze přiclonit maximálně na hodnotu F16.
 
Tamron SP 35mm f/1.4 Di USD
 
Novinka je vybavena zaostřovacím motorkem USD (Ultrasonic Silent Drive), podporuje tedy i autofokus a nechybí ani možnost manuálního přeostření po zaostření AF systémem. Minimální zaostřovací vzdálenost činí 30 cm, dosáhnout pak lze maximálně zvětšení 1:5 (tj. 0,2×). Nejde o zrovna malý objektiv, v průměru má 80,9 mm, délka je pak 104,8 mm ve verzi pro Canon a 102,3 mm ve variantě pro zrcadlovky Nikon. Liší se také hmotnosti, které činí 815, resp. 805 gramů. Obě verze mají stejný závit pro filtry se 72mm průměrem.
 
Nezapomnělo se na povrchové vrstvy BBAR-G2 (Broad-Band Anti-Reflection Generation 2) pro minimalizaci odlesků a světelných závojů. Ta oproti původní variantě dále vylepšuje podání kontrastu v protisvětle. Přední člen má fluorovou povrchovou úpravu, která lépe odpuzuje vodu a mastnotu. Nový objektiv je pochopitelně odolný vůči vlhkosti a prachu, což je dnes už víceméně standardem. Kompatibilní je i s konzolí TAP-in Console pro nastavení objektivu a aktualizaci firmwaru. Cena novinky byla stanovena na 929,99 britských liber. Verze pro Nikon bude v prodeji od konce června, varianta pro Canon se pak objeví koncem července.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.