Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Úspěch Nikonu, dostal 4 ceny TIPA 2019

9.4.2019, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Nikon letos dosáhla na dělenou druhou příčku v počtu ocenění získaných v TIPA Awards 2019. Celkem šlo o 4 ceny pro nejlepší zrcadlovku, dva CSC fotoaparáty a jeden objektiv pro ně.
Společnosti Nikon se letos podařilo dotáhnout se na věčného rivala, firmu Canon, a obě získaly po čtyřech oceněních na TIPA Awards 2019. Mají tak dělenou druhou příčku, neboť na té první je Sony. Titul nejlepší zrcadlovky letos získává překvapivě low-endový fotoaparát, a to Nikon D3500. Máme zde 24,2MPX APS-C CMOS senzor s rozsahem citlivostí od ISO 100 do 25600, dále 5fps sekvenční snímání a možnost natáčet Full HD 60p video. Porota zmiňovala také funkci SnapBridge pro bezdrátové ovládání a přenos snímků, ale z vlastní zkušenosti při našich testech bych řekl, že právě implementace těchto funkcí je u Nikonu jedna z těch slabších. Oceněno nicméně bylo i cloudové úložiště s tím spojené.
 
Nikon D3500
 
Dále tu máme nejlepší full frame fotoaparát pro experty, jímž je Nikon Z6. Ten byl oceněn za výborné výsledky za špatného světla a UHD 4K video s vyčítáním celé plochy senzoru. Má 24,5MPx full frame CMOS BSI snímač a fázové zaostřování s 273 body a 90% pokrytím. Máme tu rychlý procesor EXPEED 6 a pokročilé zpracování obrazu včetně inteligentního doostřování.
 
Nikon Z6
 
Nejlepším full frame fotoaparátem pro profesionály byl letos vyhodnocen Nikon Z7. Ten nabídne vysoké rozlišení díky 45,7MPx čipu s možností využít rozšířených citlivostí v rozsahu ISO 32 až 102400. Elektronický hledáček nabídne 100% pokrytí a Z7 potěší i možností natáčet UHD 4K video nebo Full HD při 120 fps. K dispozici je také elektronická stabilizace videa, podpora timecode a synchronizace zvuku i videa z více zařízení.
 
Nikon Z7
 
Nakonec tu máme ještě nejlepší širokoúhlý zoom pro CSC. Tento titul letos získává Nikkor Z 14-30mm f/4 S. Tento objektiv je zajímavý tím, že navzdory širokému úhlu záběru umožňuje montáž 82mm filtrů. Má 14 optických členů včetně 4 typu ED a povrchovou úpravu Nano Crystal. Krokový motorek je vhodný i pro video díky rychlému a tichému ostření. Objektiv je navíc odolný vůči prachu a vodě. Najdete tu konfigurovatelný prstenec a potěší i relativně lehkou konstrukcí danou hmotností 485 gramů.
 
Nikkor Z 14-30mm f/4 S
 
Zdroj: tipa.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.