Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Viltrox uvedl objektiv 33mm F1.4 a láká na nový 20mm T2 pro L-Mount

16.4.2020, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Viltrox uvedla v létě ohlášený objektiv 33mm F1.4 pro APS-C CSC systémy, první ze série F1,4 objektivů. Mimo to také láká na nový cine objektiv 20mm T2 pro full frame systém L-Mount.
V srpnu loňského roku slíbila společnost Viltrox uvedení trojice objektivů se světelností F1,4, modelů s 23mm, 33mm a 56mm ohniskovou vzdáleností. A právě prostřední model 33mm F1.4 už přichází na trh. Je určen pro APS-C CSC systém Canon (EF-M), Fujifilm X nebo Sony E. Po přepočtu dává 50mm ohniskovou vzdálenost (53mm na Canonu) a clonit lze od F1,4 až do F16, přičemž byla použita irisová clona s 9 lamelami.
 
Viltrox 33mm F1.4
 
Zaostřovat lze od vzdálenosti 40 cm a máme tu dokonce krokový zaostřovací motorek STM. Má 10 optických členů v 9 skupinách, je zde i jeden HR a jeden ED člen. Nechybí ani povrchové vrstvy HD Nano minimalizující odlesky a světelné závoje. Objektiv váží 270 gramů a používá 52mm filtry. Cena této novinky byla stanovena na $280.
 
Další novinkou bude objektiv 20mm T2.0 pro full frame systém L-Mount. Už to, že je světelnost udávána v parametru "T" a nikoli "F", naznačuje, že jde o objektiv určený pro profesionální natáčení videa (tzv. cine), kde toto číslo označuje skutečnou světelnost i po započtení všech ztrát. Tento objektiv se skládá z 12 optických elementů uspořádaných do 9 skupin, mezi nimi je i jeden oboustranně asférický, 4 ED členy a jeden speciální s vysokou propustností. I zde máme povrchové vrstvy HD Nano.
 
Viltrox 20mm T2.0
 
Tento objektiv podporuje zaclonění na T2 až T16. Použita je přitom irisová clona s vysokým počtem 14 lamel. Zaostřit lze už od 25 cm. Objektiv má přes 100 mm na délku, 80 mm v průměru a váží 808 gramů. Zatím nevíme, kdy se objeví a ani kolik bude stát.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.