reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Voigtländer Nokton 50mm F1.2 VM přichází na trh

21.9.2018, Milan Šurkala, aktualita
Vysoce světelný objektiv Voigtländer Nokton 50mm F1.2 VM byl sice ohlášen už březnu, teprve nyní se ale dostává na trh. Dozvěděli jsme se také některé další technické údaje. Překvapivá je např. nízká hmotnost.
V březnu představila společnost Cosina nový objektiv Voigtländer Nokton 50mm F1.2 VM, tehdy jsme ale nevěděli všechny údaje a nebyla zveřejněna ani dostupnost a cena. To vše už nyní víme. Objektiv se tak již dá koupit za cenu 1099 EUR. Není to sice vůbec nízká cena, ale na 50mm objektiv se světelností F1,2 není ani nějak extrémně přemrštěná (viz různé reinkarnace starých objektivů na Kickstarteru). Každopádně je nutno počítat s tím, že je to manuální objektiv. Určen je pro bajonet Leica M (VM), takže se pomocí redukce použít i s mnoha jinými systémy.
 
Voigtländer Nokton 50mm F1.2 VM
 
Při reálné ohniskové vzdálenosti 50 milimetrů nabídne vynikající světelnost F1,2 a také možnost docela dost clonit až na F22 (při této světelnosti je standardem spíše F16). Irisová clona má 12 lamel. V optické konstrukci je 8 členů uspořádaných do 6 skupin, dva členy jsou asférické. Zaostřit je možné od 70 centimetrů, nicméně pomocí adaptéru VM-E pro Sony E se minimální zaostřovací vzdálenost zkracuje na 41,7 cm. Objektiv má 63,3 mm v průměru a 49 mm na délku. Překvapí jeho relativně nízká hmotnost, 344 gramů na takto světelnou padesátku není až tak mnoho. K objektivu si lze pořídit sluneční clonu LH-8 (ta je univerzální a pasuje i na jiné objektivy) nebo LH-10 (ta je speciálně optimalizovaná pro tento objektiv).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama