Voigtländer Nokton 50mm F1.2 VM přichází na trh

Voigtländer Nokton 50mm F1.2 VM přichází na trh
, , aktualita
Vysoce světelný objektiv Voigtländer Nokton 50mm F1.2 VM byl sice ohlášen už březnu, teprve nyní se ale dostává na trh. Dozvěděli jsme se také některé další technické údaje. Překvapivá je např. nízká hmotnost.
reklama
V březnu představila společnost Cosina nový objektiv Voigtländer Nokton 50mm F1.2 VM, tehdy jsme ale nevěděli všechny údaje a nebyla zveřejněna ani dostupnost a cena. To vše už nyní víme. Objektiv se tak již dá koupit za cenu 1099 EUR. Není to sice vůbec nízká cena, ale na 50mm objektiv se světelností F1,2 není ani nějak extrémně přemrštěná (viz různé reinkarnace starých objektivů na Kickstarteru). Každopádně je nutno počítat s tím, že je to manuální objektiv. Určen je pro bajonet Leica M (VM), takže se pomocí redukce použít i s mnoha jinými systémy.
 
Voigtländer Nokton 50mm F1.2 VM
 
Při reálné ohniskové vzdálenosti 50 milimetrů nabídne vynikající světelnost F1,2 a také možnost docela dost clonit až na F22 (při této světelnosti je standardem spíše F16). Irisová clona má 12 lamel. V optické konstrukci je 8 členů uspořádaných do 6 skupin, dva členy jsou asférické. Zaostřit je možné od 70 centimetrů, nicméně pomocí adaptéru VM-E pro Sony E se minimální zaostřovací vzdálenost zkracuje na 41,7 cm. Objektiv má 63,3 mm v průměru a 49 mm na délku. Překvapí jeho relativně nízká hmotnost, 344 gramů na takto světelnou padesátku není až tak mnoho. K objektivu si lze pořídit sluneční clonu LH-8 (ta je univerzální a pasuje i na jiné objektivy) nebo LH-10 (ta je speciálně optimalizovaná pro tento objektiv).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah? iPhone vs. staré APS-C: co má vyšší dynamický rozsah?
Nedávno se na stránkách Digimanie rozhořela diskuze o tom, zda se modernější mobilní telefony mohou např. dynamickým rozsahem rovnat starým zrcadlovkám. Vyzkoušeli jsme tedy iPhone SE a postavili ho proti deset let starému 14,6MPx APS-C čipu.
Dnes, recenze, Milan Šurkala
Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou Sony vyvinulo BSI senzor s globální závěrkou
Sony oznámilo vývoj nového 20MPx snímače, který bude vybaven systémem globální závěrky pro absenci nepříjemného rolling shutter efektu ve spojení s technologií BSI. Tato kombinace je zatím netradiční.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE Zenit ukázal supersvětelný Zenitar 0,95/50 pro Sony FE
V nabídce ruského výrobce objektivů KMZ se pod značkou Zenit objevuje supersvětelná novinka Zenitar 0,95/50. Podporuje full frame CSC fotoaparáty Sony a slibuje extrémně dobrou světelnost F0,95.
17.3.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony Samyang uvádí objektiv AF 85mm F1.4 FE pro CSC Sony
Čtvrtým objektivem, který byl představen společností Samyang v rámci 2019 Spring Collection, je model AF 85mm F1.4 FE. Jak už napovídá název, je určen pro Sony CSC fotoaparáty a má i podporu autofokusu.
17.3.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic Lensbaby představilo objektiv Edge 35 Optic
Společnost Lensbaby představila svůj další objektiv řady Edge Optic. Tentokrát jde o širokoúhlý model Edge 35 Optic s 35mm ohniskovou vzdáleností, který je kompatibilní s Optic Swap System, konkrétně s Composer Pro II.
15.3.2019, aktualita, Milan Šurkala