Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Vývojáři Canonu zvažují další skládací teleobjektivy díky AF systému CSC

1.12.2020, Milan Šurkala, aktualita
Canon nedávno šokoval dvěma novými teleobjektivy se světelností F11. Ty sice nepříjemně překvapily hodnotou F11, za odměnu ale nabídly překvapivě kompaktní konstrukci a velmi nízkou cenu. Není vyloučeno, že se objeví další podobné.
V rozhovoru pro Mynavi.jp se inženýr Kengo Iezuka rozpovídal o vývoji objektivů pro Canon a dost se mluvilo především o netradičních skládacích telezoomech RF 600mm F11 a 800mm F11. Iezuka řekl, že podobný koncept vznikl i pro bajonet EF, nicméně byl tu zásadní problém v autofokusu zrcadlovek. Ten obvykle není zdaleka tak citlivý jako AF systémy moderních CSC fotoaparátů, takže vznik takového objektivu umožnil vlastně až přechod z DSLR na CSC a velmi citlivé AF detektory na senzorech snímačů. Na DSLR by se uživatelé museli spokojit s manuálním ostřením, zde by se podle vývojářů dalo pracovat i s F22 a fotoaparát by stále byl schopen automatického ostření. Zmenšení rozměrů pak umožnily členy DO, se kterými se počítalo celou dobu.
 
Canon RF 800mm F11 IS STM
 
Iezuka uvažoval i nad objektivem 400mm F8, nicméně ten by nebyl dostatečně "radikální". Podstatně větší revoluci vytvoří 600mm a 800mm objektivy, a tak se začalo těmito. Připouští však možnost, že by obchodní úspěch těchto novinek mohl přinést rozšíření nabídky i o další kompaktní modely, např. již zmíněnou 400mm verzi. To je ale zatím ještě ve hvězdách a zatím se o tom jen uvažuje.
 
Na řadu přišel i objektiv RF 85mm F2 Macro IS STM. 85mm objektivy jsou populární např. u svatebních fotografů, mají ale nevýhodu v dlouhých minimálních zaostřovacích vzdálenostech. Při přecházení z focení portrétů na detaily tak je potřeba měnit objektivy nebo těla. Tento objektiv však díky schopnosti dosáhnout zvětšení 1:2 zvládne obojí. STM motorek byl použit kvůli rozměrům, neboť systémy USM, příp. Nano USM by vyžadovaly větší motorek, případně rovnou dva.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.