Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně
Komentáře od wikxzen
Solidní GF teleobjektiv, kolující ukázky z předprodukčních kusů, nejspíše se jedná o SOOC JPG ­(v kombinaci s novým GFX 100S II­) z doby uvedení na X­-summitu a krátce poté, jsou moc pěkné ­- jak jinak. Ale trochu bych brzdil v tom optimistickém tvrzení jinde na internetu, že Fujifilm bude nyní nabízet plnohodnotnou alternativu pro wildlife.
Pěkné stručné pojednání a shrnutí je na webu Photography Life v článku ­"Is Medium Format Now Viable for Wildlife?­" od pana Vaicenbachera ­(s foto ukázkami Michala Krauseho­).

A malá cenová poznámka pod čarou:
původní fotoaparát GFX 100 ­(ten se zabudovaným bat. gripem­) v době uvedení stál tolik, kolik nyní přibližně stojí sestava nového GFX 100S II s oním GF 500mm teleobjektivem dohromady
Odpovědět0  0
Jen trochu škoda, že jen na 16­-16,5mm je f2.8. Pak už f jde celkem rychle nahoru: f3.2­-3.5 @25mm, f4 @27mm, f4.5@ 43mm a f4.8 @48mm.
Odpovědět0  0
Zaváděcí cena je vždy nepříjemná ­- stačí vyčkat. Přestože dle tvrzení na FR má X­-T50 zaznamenaný aktuálně rekordní počet předobjednávek v rámci řady ­(nebo obecně?­).
Kdo má velké objektivy a vyšší nároky na výkon i nejen video fičury, tak si pořídí spíše X­-H2 ­(nebo X­-H2S­), který aspoň nabídne i možnost bateriového gripu ­- tuto možnost Fujifilm poslednímu modelu X­-T5 sebral, ještě u X­-T4 a předchozích to bylo možné. Ten ­(ná­)tlak pro X­-H řadu se musel zkrátka projevit.
Odpovědět1  0
Budu se těšit na dobu ­(za 2­-3 roky­), kdy bazarová cena za 100S II bude na dnešní úrovni jeho předchozího modelu 100S. Od pořízení 50R na bazaru před pár lety mě ostatní nové GFX modely ­(např. 100S, 100II, 50SII­) nechávaly spíš chladným. Prioritou byly objektivy.
To se teď po uvedení 100SII mění. Na stránkách Capture Integration dokonce udělali s předprodukčním 100S II a objektivem 110­/2 test se spurtující běžkyní a ten AF je už docela slušný narozdíl od 100S. Viz článek: ­"Fujifilm GFX 100S II – Profoundly Better Autofocus"
Odpovědět0  0
I v režimu OVF se lze mrknout na kontrolní náhled expozice nebo správnost zaostření ­- stačí aktivovat malý ERF. Proto mě to s X­-Pro2 stále dodnes baví.
https:­/­/fcracer.com­/photographys­-secret­-fujifilm­-x­-pro2­-with­-mf­-lenses/
Odpovědět0  0
Sony má už nějaké patenty na určitou sadu asi pěti pevných F2.8 MF objektivů, které byly navržené pro zakřivené MF snímače ­(54x36­/40mm, 150 a 200mpix...?­). Vše stále ve vývoji ­(periodické šuškandy z let 2020­-2022 z SAR webu­). Teoreticky aspoň takové MF objektivy pro zakřivené MF snímače by nemusely být enormně velké.
V podstatě bych to zobecnil na to, zda se to vůbec vyplatí vyrábět v měřítku podobném jako jeho aktuální ­"kropové­" ploché MF snímače.
Odpovědět1  0
Snímač je na seznamu průmyslových snímačů. Navíc s poměrem stran 3:2. Phase One ­"jedou­" 4:3. To kdyžtak Leica S...
"Application: FA cameras.­" That must be factory automation, so artificial vision for controlling robots, quality monitoring, etc. They also use the abbreviation ­"ITS cameras­" which is ­"Intelligent Transportation Systems"
Odpovědět2  0
Pevný objektiv na X100VI je stejný jako u ­"V­". Fujifilm však tvrdil už v době uvedení ­"V­", že ten objektiv je už navržen pro budoucí snímače s vyšším rozlišením než 26mpix. Od X100 do X100F zůstával objektiv beze změn. Teprve s příchodem ­"V­" tam nasadil nově navržený.

Díval jsem se nedávno na delší video od Gordona Lainga, kde srovnává mimojiné výstupy mezi ­"V­" a ­"VI­" a třeba ve 100% výřezech je docela slušný posun v ostrosti, resp. detailech. Takže plný potenciál onoho objektivu je rozvinut až u ­"VI­" modelu.
Odpovědět0  0
Pamětník otevře šuplík, vezme filmový foťák, co mu ještě zbyl, dá film z ledničky a jde fotit. Ale dobře, budou i pamětníci, kteří do ZF budou investovat poměrně vysokou sumu, a pokud nemají staroskla a nechtějí adaptérové řešení, tak jsou nuceni znovu koupit jedno dvě Z skla, co aspoň budou i z hlediska vyvážení docela pasovat. Výsledná cifra může leckomu protočit panenky. Lehce nad 700 g váha těla ZF se mi však zdá už docela dost. K tomu malé Z sklo a jste na kilu či kilu a půl třeba. Přitom kinofilmový Nikon FM váží o dost méně. :­-)
Odpovědět0  0
Funguje to. Samozřejmě s tím už dnes třeba 10 min 4K video nenatáčím, spíše jen ­"sekundovky­". Hry nehraji obecně. A na běžné prohlížení obsahu to ještě je dobré. Denně 10­-15 hovorů ne delších než 5 min ­(ale ne kvůli šetření baterie­). Nabíjení 1x v noci na 100% a během dne druhé nabíjení neboli ­"dokrmení­", ale jen třeba o 30­-40%, tak abych před spaním nebyl třeba na rudých 5%. Dělám v kanclu, takže nabíjení je vždy k dispozici. Na celodenní výlet si beru pro jistotu powerbanku, ale málokdy jsem nucen ji použít.
Odpovědět0  0
To je pravda. A v podstatě bych tu nastálou nepříjemnost ­(např. app pro bankovnictví­) vyřešil hned nákupem aktuálního iPhone 15 v té nejvybavenější verzi.
Nicméně také je faktem, že třeba kapacita stále původní baterie v 7 Plus je aktuálně na 70% a už asi dva roky tam mám poznámku ­"servis­". Do servisu už bych to dnes nedával.
A když k tomu přičtu třeba nechtěné poškození displeje, tak to jsou asi tři zásadní věci, které by rozhodly za mne a šel aktuální iPhone koupit ­- buď tedy 15 nebo 16 třeba v příštím roce. Záleží na situaci.
Odpovědět0  0
Máme víceméně stejný ­"problém­" i zkušenost ­- od pořízení svého iPhone 7 Plus před skoro sedmi lety vždy vyčkám do dalšího uvedení iPhone. Avšak už začínám být nalomený ­- snad to rozseknu tím iPhone 16 ­- pokud možno iPhone opět v té maximální verzi.

V rodině jsou dva s iPhone 13 s maximem výbavy a jsou víceméně spokojení ­- mám možnost si pravidelně prohlížet jejich fotky i videa ­- nicméně, a to je asi subjektivní, to zatím na nějaké ­"wow­" ještě není, když si prohlížím také cokoliv z iPhone 14 na internetu.

A právě i u jeho současného letošního následovníka iP 15, když to srovnám s předchozími iP 13 a iP 14 verzemi, jsem stále málo přesvědčený to již dnes změnit. I s ohledem na to, že s novým iPhone, ať už to bude jakýkoli, chci opět vydržet hodně dlouho.
Odpovědět0  0
Nechci se plést do řemesla, ale s tím označením ­"high­-end­" pro A6700 bych tedy dost váhal. Ani Sony snad toto označení nepoužívá ve svých materiálech.
DPreview sice ponechali to slovo ­"high­-end­" v baneru na článek, ale po rozkliknutí uvnitř je to už opravené a změněno na: ­"The Sony a6700 is the latest enthusiast­-level APS­-C mirrorless camera from Sony.­"

Já si v takové skupině představím např. X­-H2s­/X­-H2 od Fujifilmu. Nejen kvůli snímačům, ale např. i díky lepším hledáčkům, párovými sloty na kartu, bateriovým gripům­/větrákům nebo řádně ergonomicky řešeným utěsněným tělům se stavovými displeji na horní části.
Odpovědět2  0
Za měsíc dva nebo po sezoně se můžeš pana sportovního fotografa přímo zeptat na zkušenosti s opraveným objektivem. Já osobně bych byl taky raději za výměnu ­"kus za kus­", ale třeba to v Sony servisu vyhodnotili jinak.
Odpovědět0  0
Onomu fotografovi se také vyplatilo být součástí Sony Imaging PRO Support. Údajně mu Sony poskytlo členství v tomto programu na rok zdarma.
Odpovědět0  0
Částka za opravu onoho poškozeného objektivu je údajně 7 a půl tisíc dolarů u Sony. A na GoFundMe během osmi dnů mu lidé zaslali už necelých 7 a půl tisíc dolarů ­- sbírka tedy pomalu končí a oprava už je v procesu. Nový objektiv zřejmě nebude třeba.
Zakladatel sbírky ­- https:­/­/twitter.com­/PhotoSSentinel­/status­/1674074276960370690
Odpovědět0  0
Tu by člověk řekl, že se dívá na manuální 7Artisans 50­/0.95, tedy nebýt doplněného loga Meike.
Odpovědět1  0
XF 18­-120mm F4 LM PZ WR mi příjde levný tak, že bych jej nasadil spíše na bazarový X­-S10 nebo X­-H1 než na dražší X­-T4 a­/nebo letošní novinku X­-H2S. Fuji snad nabídne i nějaké setové varianty s těly X­-H2S a X­-T4.
XF 16­-80mm F4 OIS WR uškodila zpočátku různá kusová variabilita a především byly nutné i dodělávky ve FW aktualizacích ­(problémy OIS s IBIS, video atp.­). Jinak jej řada lidí má jako oblíbený zoom objektiv takového rozsahu.
Odpovědět0  0
Za poslední rok toho Fujifilm vydal opravdu hodně, tak není divu, že jeho ­"křivka­" stoupá, příští rok může zase být chudší a ­"křivka­" opět klesne. Výcuc Fuji věcí za posledních 12 měsíců...
Fotoaparáty: X­-T200 ­/ X100V ­/ X­-T4 ­/ X­-S10 ­/ X­-E4 ­/ GFX100S...

Objektivy: XF27mm F2.8 WR ­(mkII­) ­/ XF10­-24mm F4 WR ­(mkII­) ­/ XF70­-300mm F4­-5.6 WR ­/ XF50mm F1.0 WR ­/ GF80mm f1.7 WR ­/ GF30mm F3.5 WR ­/ GF 45­-100mm WR...
Odpovědět0  0
Nejsem tedy cílovka, ale jpg snímky z předprodukčních kusů mezi prvními ambasadory ­(s GFX100S­) jsou výborné.
Odpovědět1  0
Tak GFX50S stál v době uvedení ­(02­/2017­) 189.990 Kč. Nyní je za cenu 119.990 Kč. Tak podobně došlo ke změně i u GFX50R z 119.990 Kč ­(02­/2019­) došlo nedávno také ke snížení na 95.990 Kč.
Odpovědět0  0
Cena za GFX100S u českých prodejců je aktuálně 159.990 Kč ­(s DPH­).
Odpovědět0  0
Já to psal samozřejmě s jistou nadsázkou. :­-­) Snímač nový bezpochyby bude. Spekulace se točí mezi BSI CMOS 32mpix ­(má již Canon­) a BSI CMOS 43mpix. Otázkou je, zdali X­-Trans maska bude u snímačů s vyšším rozlišením ještě zapotřebí... a pak něco od Samsungu ­(ISOCELL?­) ­- otázkou je, zdali Fujifilm má takové sebevědomí a rovnou by do vlajkového modelu ­"narval­" zcela nový a běžnými uživateli nevyzkoušený snímač.
Odpovědět0  0
Tak je jasné, že běžný uživatel sáhne po FF střední třídy než po momentálním Fuji top modelu s APS­-C snímačem a výkonným procesorem. U nejvyšších modelů se zpravidla hmotnosti a rozměry neřeší, protože uživatel ­(snad­) ví, proč si takovou sestavu s odpovídající optikou ­(např. řada Red Badge­) zvolí.
Nicméně, je to zaváděcí cena ­(Z6 i A7III stály v době uvedení 2k doláčů za tělo­) ­- neuběhne však ani rok a budou cashbacky, slevy a výhodné sety.
V každém případě je to náznak směru a vývoje pro chystaný X­-H2 v r. 2021, který se cenově jistě posune až k 60k Kč za tělo ­- ale to už tak u vlajkových modelů různých značek bývá.
Odpovědět2  1
Porovnávací snímky ostrosti a kontrastu objektivů mezi ­"V­" a ­"F­" verzemi jsou více než zajímavé ve prospěch ­"V­". Výklopný displej jako příjemný bonus. Poprvé jasně daná WR vlastnost ­- pro některé zásadní argument. Dal bych tomu před nákupem ještě nějaký čas než se vychytají první neduhy z výroby těch šarží, které nyní míří do skladů obchodů. Přeci jen těch nových věcí ­(jiná výroba, nový materiál, moderní hledáček z X­-Pro3, objektiv, výklop. displej...­) je tam docela dost.
Odpovědět4  0
Myslím, že dosud vyrobené­/prodané kusy 16~80­/4 nebyly snad ve stavu, že bys s ním nemohl měnit ohnisko ­(zaseklý­), nebo měl vadný ­(třeba uvolněný­) clonový kroužek už po vybalení. Tak daleko by to nemohlo ze strany QC snad dojít, ne? To už bychom viděli kdejakého ­"jůtůbera­", který na to rád upozorní ­(clickbait­) ­- nebo aspoň já to nepozoruju.

X­-A řada mě až do vydání X­-A7 v podstatě nezajímala ­- ­"sedmičku­" už bych do rodiny pořídil. O té ­"pohnuté­" historii X­-A jsem už četl. Nicméně, taky je fakt, že na asijském trhu jsou tyto ­"plasťáčky­" docela v oblibě.
Odpovědět0  0
Chce to ještě chvíli počkat než se to vytříbí a případně další firmware aktualizace doladí zbylé problémy, aspoň ty které lze ­"softwarově­" opravit. Snad do roka budou v distribuci již jen vyladěné kusy. Zdá se, že 16~80­/4 je pro Fujifilm nečekaně velkou výzvou...
Odpovědět0  0
Sotva recenze vyšla, tak Fujifilm, dle nepotvrzených info skrz rumors, údajně v březnu začne prodávat následníka X­-T3. A ten už bude mít zřejmě nově vyvinutý IBIS modul. Už se mluví o tom, že rozměry X­-T těla budou zase o nějaký ten chloupek větší. Je zajímavé si porovnat vedle sebe modely X­-T1 a X­-T3 ­- rozměrově i váhově už to je celkem znát, ale tragédie to ještě není. A nyní se zdá, že by nástupce X­-T3 byl rozměrově i váhově někde mezi X­-H1 a X­-T3. Nepotvrzené šuškandy spekulují dokonce o 6K­/60p videu.
Odpovědět0  0
Nejvíce vždy křičí ti, kteří s X­-Pro tělem buď dlouhodobě nefotí nebo nemají v plánu X­-Pro v budoucnu zakoupit. Poplivat zdarma umí každý. :­-­) Mám od začátku r. 2017 X­-Pro2 a pochopitelně se dívám na celou věc ­(­"displej­-hejt­-gejt­") z úhlu uživatele ­(tzn. subjektivně­), který pracuje s fotoaparátem, jenž zadní displej má takový jaký je ­- ­"nehejbací­" a vypnutý.

Naopak jsem se značnou skepsí sledoval první loňské­/letošní ­"rumorsy­", že Fujifilm hodlá implementovat otočný zadní panel. No co, na X­-Pro3 ­(pokud shledám, že bezprostřední koupě stojí za to, aniž bych čekal např. na cashbacky později­) to zkrátka budu mít ještě hezky chráněné směrem dovnitř.

Ale zase bych dal přednost čistě černé verzi X­-Pro3. DURA úpravy, soudě dle fotek z terénu, zanechávají otisky prstů a další mastné fleky či skvrny od potu jako mnohem viditelnější. A jak se to jednou zažere, tak to nejde už pak vyčistit. Zase na druhou stranu, mé X­-Pro2 je na mnoha místech bez barvy. Ale dávám to za vinu hlavně sobě. :­-­)

To omezení OVF ­(absence zvětšení­) trochu zamrzí, to na X­-Pro2 je docela fajn věc, ale dá se to přežít. Na nový typ EVF jsem zvědavý velmi a bude to zřejmě ten rozhodující faktor před koupí ­(resp. po vyzkoušení­).
Odpovědět2  0
Mám X­-Pro2 a fotím s ním už asi třetí rok. Obával jsem se, že Fujifilm dá na X­-Pro tělo standardní výklopný displej, který má např. X­-T20­/X­-T30, a to jen proto, že si to ­"trh žádá­". Tohle řešení na X­-Pro3 je pro mě docela přijatelný kompromis, ostatně LCD displej mám na X­-Pro2 v naprosté většině času vypnutý. Zkrátka, pokud si X­-Pro3 pořídím, tak se pro mě situace okolo LCD displeje moc nezmění, jen bude tentokrát i otočený dovnitř, což docela kvituju, i s ohledem na mé někdy méně šetrné zacházení ­(a pády­) s X­-Pro2. Stavová menší obrazovka je příjemný bonus, ale není to něco, co bych nutně potřeboval. Vše podstatné ­(ISO­/čas­/kompenzace­) vidím na horních ovladačích. A clonu na objektivu. A tyto parametry včetně ostatních vidím v hledáčku. Nejvíce zvědavý jsem však na nově přepracovaný hledáček ­- pokud při prvním seznámení s X­-Pro3 v kamenném obchodě zjistím významné zlepšení, tak X­-Pro3 si rád pořídím. Snímač a procesor očekávám stejný jako u X­-T3­/X­-T30.
Odpovědět1  0
Překvapilo mě, že zvolili krokový motorek místo lineární verze ­"pohonu­" ­(LM mají vyjma 10­-24­/4 a XC řady snad všechny zoom objektivy a pevná skla 90 a 80 macro­). Další překvapení k novému 16­-80­/4, že OIS nelze vypnout přímo na objektivu. Váha objektivu mě, s ohledem na jeho velikost, také překvapila ­- zřejmě tu bude více kompromisů i v konstrukci a volbě materiálů. :­-­)
Ale souhlas jinak: konečně má Fujifilm i toto atraktivní ohniskové rozpětí 24­-122mm ve svém XF systému na výběr. Váhově je na tom velice dobře, rozměrově spíše ne ­(dalo se čekat­), např. Sony 24­-105­/4 ­(663g­), Nikon 24­-120­/4 ­(710g­) či Canon 24­-105­/4 ­(700g­) atd. ...
Odpovědět0  0