Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Xiaomi ukázalo smartphone 12S Ultra Concept s bajonetem pro Leica M-Mount

16.11.2022, Milan Šurkala, aktualita
Xiaomi ukázalo smartphone 12S Ultra Concept s bajonetem pro Leica M-Mount
Xiaomi ukázalo světu zajímavý koncept chytrého telefonu. Jmenuje se 12S Ultra Concept a zvláštní je tím, že má nejen velký 1,0" snímač, ale také bajonet pro objektivy Leica M-Mount, které lze používat s dálkoměry této firmy.
Telefony stále zlepšují své schopnosti focení a společnosti Leica a Xiaomi spolu vytvořily zajímavý koncept smartphonu Xiaomi 12S Ultra Concept. Ten se na první pohled neliší od telefonu 12S Ultra, ale pozornému oku jistě neujde jeden důležitý detail. Je přímo vidět 1,0" snímač s rozlišením 50,3 MPx a 1,6µm pixely (po slučování 3,2µm a 12,5 MPx). Ten tedy není schován za žádným objektivem. Koncept totiž podporuje výměnné objektivy, a poněvadž byl vyvinut s Leicou, tímto bajonetem je M-Mount z dálkoměrů Leica.
 
Xiaomi 12S Ultra Concept
 
Samotné řešení je ale nepřekvapivě nepraktické. Je potřeba sundat objímku, která pak umožní připojit redukci s bajonetem, a až pak je možné připojit objektiv (pokud není objektiv namontovaný už na redukci). Problémy, které to s sebou nese, se hned nabízejí. Sundaná objímka je "ideálním" předmětem pro ztrátu, nosit s sebou redukci a objektiv (byť relativně kompaktní) by se asi moc lidem nechtělo, nemluvě o tom, že pokud ho necháte doma, hlavní modul je bez objektivu prakticky nepoužitelný. Zůstává alespoň 13mm ultra-širokoúhlý modul a 120mm teleobjektiv. V neposlední řadě je potřeba počítat s tím, že 1,0" čip má crop faktor 2,73, takže např. z 35mm objektivu se stane po přepočtu zhruba 96 mm. Zapomeňte tak na jakoukoli trochu širokoúhlou fotografii.
 
Xiaomi 12S Ultra Concept
 
Aby nedošlo k poškrábání skla před objektivem, to je safírové, tedy hodně drahá "legrace". Safírová skla se sice u telefonů používají, tam ale kryjí podstatně menší plochy. Nedá se předpokládat, že by se takový telefon dostal do výroby (kvůli ceně i nepraktičnosti), a tak bylo vyrobeno jen 10 prototypů, kde každý vyšel na více než 40 tisíc USD.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.