Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zakladatelé Lexaru to opět zkouší, je tu ProGrade Digital

20.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Paměťové karty Lexaru nedávno ukončily svůj život pod taktovkou Micronu, aby je pak oživil Longsys. Zakladatelé společnosti však už v nynějším zbytku Lexaru nejsou a založili novou společnost ProGrade Digital.
V červnu loňského roku skončila společnost Lexar s výrobou paměťových karet. Tou dobou ji vlastnila společnost Micron. Už v září byla firma prodána do Číny Longsysu. Původní zakladatelé Lexaru nicméně chtějí ve výrobě pokračovat po svém, a tak založili novou společnost Longsys. Ta bude podobně jako Lexar produkovat paměťové karty a čtečky zejména pro vyšší a profesionální třídy fotoaparátů a kamer.
 
ProGrade Digital CFast 2.0
 
V nabídce tak budou např. CFast 2.0 karty. K dispozici mají být ve třech různých kapacitách 128 GB (cena $229,99), 256 GB ($349,99) a 512 GB ($699,99). Vyznačovat se budou přenosovou rychlostí až 550 MB/s při čtení, o něco horší to bude se zápisem. 128GB varianta bude dosahovat 415 MB/s, obě větší varianty pak mají dle výrobce nabídnout až 450 MB/s.
 
ProGrade Digital SDXC
 
Nebudou chybět ani SDHC a SDXC karty s UHS-II U3 a rychlostmi čtení až 200 MB/s. Bohužel u zápisu se budeme muset spokojit jen s 55 MB/s, což na UHS-II karty opravdu není mnoho (a je to o to divnější, že dle výrobce splňuje Class Video 60, tedy 60MB/s zápis). Začíná se na kapacitě 64 GB a ceně $54,99. 128GB varianta vyjde na $94,99 a 256GB verze pak na $189,99.
 
ProGrade Digital CFast & SD Dual Slot Workflow Reader
 
To ale není vše a v nabídce bude také velmi rychlá čtečka karet CFast & SD Dual Slot Workflow Reader. Již dle jejího názvu je jasné, že podporuje karty CFast 2.0 a SDHC/SDXC včetně UHS-II variant. K počítači se připojuje pomocí rozhraní USB 3.1 Gen. 2 s teoretickou přenosovou rychlostí 10 Gb/s a umožňuje současný přenos z obou karet najednou. Její cena byla stanovena na $79,99.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.