Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zhiyun aktualizuje gimbaly pro smartphony: Smooth X2 a Smooth 5

16.11.2021, Milan Šurkala, aktualita
Vlogging je dnes velmi populární a vhod mohou přijít také různé gimbaly. Zhiyun proto přichází rovnou se dvěma aktualizovanými modely pro natáčení videa pomocí smartphonů, Smooth X2 a Smooth 5.
Zhiyun je tradičním výrobcem gimbalů a vedle profesionálnějšího modelu Crane 3 představil také malé verze Smooth X2 a Smooth 5 pro smartphony. Začneme menším modelem Smooth X2. Ten může fungovat ve dvou osách a díky výsuvné rukojeti (o 265 mm) zastane i funkci selfie tyče. Inovované motory nyní nabídnou vyšší točivý moment a schopnost vyrovnávat hmotnost i těžších telefonů.
 
Zhiyun Smooth X2
 
K dispozici (verze Combo) může být i trojnožka, která se připojí na rukojeť a ze selfie tyče a gimbalu se stane pohotový stativ. Najdete zde také místa pro magnetické uchycení pomocných světel (opět Combo), které pomohou nasvítit tvář ve stínu a dodat videu více jasu i profesionálního vzhledu. S aplikací ZY Cami pak můžete natáčet např. efekt Dolly Zoom, využít režimy Pano, MagicClone Pano, Slow Motion, sledování tváře (a natáčení gimbalu za ní) a další. Stativ má rozměry 160×71×56 mm a váží 300 gramů včetně akumulátoru. Vydrží na 3,5 hodiny, s aktivovaným světlem pak na 1,5 hodiny a nabíjí se 2 hodiny. Cena byla stanovena na 129 britských liber (odhaduji 3690 Kč). Verze Combo s trojnožkou, pouzdrem a světlem vyjde na 159 liber (nejspíš 4590 Kč jako Smooth 5 se stejnou britskou cenou).
 
Zhiyun Smooth X2
 
Zhiyun Smooth 5 je pokročilejším modelem se stabilizací ve třech osách. I zde máme silnější motory pro práci s těžšími telefony, ostatně nosnost je 320 gramů. Na držáku telefonu (obou jeho čelistech) jsou magnetická místa pro připevnění světel s barevnou teplotou 5300-5700 K a CRI 95. Postarají se o světelný tok 300 lumenů. Na rukojeti máte několik tlačítek, které např. aktivují toto světlo a umožňují i řídit jeho jas. Součástí standardního balení je také trojnožka, která se může připevnit na rukojeť.
 
Zhiyun Smooth 5
 
Gimbal má rozměry 311×168×52 mm a s baterií váží 615 gramů. Akumulátor vydrží na 25 hodin provozu, se zapnutými světly ale spadne na 4,5 hodiny. S 15W nabíječkou se nabije už za 2 hodiny, pomalejším to může trvat déle, až 4 hodiny. Tento model má i českou a slovenskou cenu, konkrétně 4590 Kč, resp. 178 EUR s DPH za základní verzi a 5790 Kč, resp. 226 EUR za variantu Combo včetně světla, filtrů, brašny i poutka na zápěstí.
 
Zhiyun Smooth 5
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.