reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Malý ultrazoom Olympus SP-500

30.12.2005, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Pokud přemýšlíte nad nákupem malé kompaktní EVFky, která umí až desetinásobně opticky přiblížit vybraný objekt (a patří tedy mezi ultrazoomy), pak určitě nepřehlédněte novinku od Olympusu - model SP-500 UltraZoom. Ta díky CCD snímači patří do šestimegapixelové kategorie a navíc je velice dobře funkčně vybavena (nabízí například RAW formát nebo reálný histogram). Jediné, co jsme u tohoto malého černého krasavce postrádali, byla stabilizace obrazu.
Kapitoly článku:
Malý ultrazoom SP-500 (rozměry 106 x 75 x 71 milimetrů při váze 285 gramů) má relativně pomalý náběh po startu - první expozici pořídíte až téměř za tři sekundy (2,7 s), zpoždění spouště je ovšem minimální: bez namáčknutí do 0,3 sekundy, s namáčknutím je prodleva prakticky neměřitelná. Také zápis snímků na kartu byl bleskový a ostření zejména ve zhoršených světelných podmínkách probíhalo překvapivě svižně (díky silné přisvětlovací lampě). Olympus SP-500 Ultra-Zoom je vybaven CCD snímačem typu 1/2,5", který obsahuje 6,4 Mpix (z toho je přibližně 6 milionů efektivně využitelných), v Menu najdete tedy těchto devět rozlišení: 2816 x 2112, 2816 x 1877 (3:2), 2592 x 1944, 2288 x 1712, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768 a 640 x 480 obrazových bodů.

Rozsah citlivosti snímače se pohybuje pouze v rozsahu od 80 do 400 ISO, na druhou stranu nás potěšila relativně nízká hladina šumu do hodnoty 200 ISO (včetně), čtyřstovka je již šumem relativně více postižena, ovšem do určité velikosti snímku se nemusíte bát použít ani tuto hodnotu (viz snímky v části Praktické zkušenosti). Rychlé zpracování snímků zajišťuje obrazový procesor TruePic Turbo. Toto rychlé zpracování dat budete potřebovat především tehdy, pokud využijete zápis ve formátu RAW (dostupný pouze v maximálním rozlišení), jinak je k dispozici pochopitelně i klasický JPEG. Snímky se zapisují buď do vnitřní 10 MB paměti nebo na malé xD-Picture card (použít lze až 1 GB verzi).





Jak jsme se již zmínili, tak pětistovka patří mezi ultrazoomy, v řeči čísel to znamená, že rozsah ohniskových vzdáleností je od 6,3 do 63 milimetrů (od 38 do 380 mm v přepočtu na 35 mm formát) při velmi dobré světelnosti od F2,8 do F3,7. Maximální clonové číslo je potom F8,0. Kvalitu optické části můžete ještě zvýšit použitím telekonvertoru nebo širokoúhlé předsádky. Zmíněný desetinásobný optický zoom lze ještě doplnit o maximálně pětinásobné přiblížení digitální. TTL autofokus funguje pomocí měření kontrastu, samotné zaostření probíhá buď celoplošně, anebo bodově (navíc si můžete vybrat přesně konkrétní zónu). V běžném režimu lze zaostřit od 60 centimetrů, v Makrorežimu pak od sedmi centimetrů, využít ovšem můžete i Supermakro, kdy zaostříte už ze tří cm. K dispozici je i manuální zaostření nebo prediktivní AF (kdy se AF automaticky zaostřuje na objekt pohybující se v ose k nebo od fotoaparátu).





Pochopitelně můžete s modelem natočit i ozvučený vidoezáznam, a to v maximálním rozlišení 320 x 240 bodů, což asi nikoho v dnešní době příliš nedojme. Alespoň můžeme uživatele ujistit, že nejvyšší rychlost záznamu je 30 snímků za sekundu a video je omezeno na délku jenom kapacitou paměťové karty. Video se ukládá ve formátu QuickTime Motion JPEG, zaznamenaný zvuk potom jako WAV.




Co se týká expozice, tak její měření probíhá buď s důrazem na střed, bodově nebo poměrově (Digital ESP). Při fotografování můžete využít všechny možné expoziční režimy, na které si vzpomenete (od automatiky, přes režimy s prioritami po plný manuál). Navíc je k dispozici i dostatek přednastavených scén (například portrét, krajina, sport, svíčka, autoportrét, ale také třeba ohňostroj, sníh nebo muzeum). Přesnou expozici vám pomůže trefit i reálný histogram (histogram se zobrazuje i u již nasnímaných fotografií pro kontrolu). Expozici lze i korigovat - v rozsahu +/- 2,0 EV po třetinách. Nepřehlédněte ani expoziční bracketing - pořídíte sérii pěti snímků za sebou posunutých navzájem o třetinu EV. Rychlost závěrky se pohybuje od 1/1000 až do 15 sekund (v režimu Bulb až do osmi minut). U snímků můžete upravit například jas, saturaci, kontrast nebo použít barevné filtry.

Bohaté možnosti se před uživatelem otvírají u kalibrace teploty bílé - kromě sedmi přednastavených hodnot je možné doladit bílou o sedm stupňů do teplejších či studenějších barev nebo také manuálně nastavit. V režimu sekvenčního snímání lze pořídit až tři fotografie rychlostí 2,5 snímku za sekundu. Vestavěný blesk má dosah až 4,5 metru (směrné číslo 8). Také blesk je možné kompenzovat v rozsahu +/- 2,0 EV. Elektronický hledáček má rozlišení 201 600 pixelů, 2,5" LCD displej má ovšem nízké rozlišení - 115 000 pixelů. Komunikace probíhá pomocí portů USB a A/V out. O napájení se stará čtveřice AA baterií.


Pořízení prvního snímku2,7 s
Snímek s namáčknutím spouště< 0,1 s
Snímek bez namáčknutí< 0,3 s
reklama