Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?

25.1.2017, Milan Šurkala, recenze
Kompakty se dnes už moc neprodávají a mohou za to i stále lepší fotoaparáty v telefonech. Proto se dnes podíváme, jaké jsou mezi oběma koncepcemi rozdíly. Co umí kompakt Nikon Coolpix A300 a telefon Xiaomi Mi4C za 4500 Kč? Bude smartphone lepší nebo ne?
Trh digitálních fotoaparátů se ve srovnání se situací před 10 lety naprosto změnil. Zatímco tehdy se kompakty prodávaly po mnoha desítkách milionů kusů, dnes jsme už téměř o jeden řád níže, jak jsme si ukázali v našem nedávném článku na toto téma. Výroba se mnoha společnostem nevyplácí, a tak s levnými kompakty skončily společnosti jako jsou např. BenQ, Fujifilm, Olympus, Samsung a značně omezená nabídka panuje i u Panasonicu a Sony, které si ještě drží pár kapesních ultrazoomů. Jediní dva výrobci, kteří nabídku omezili jen minimálně, jsou Canon a Nikon.

Pokud dnes někdo vyrábí kompakty, jde už zpravidla jen o profi kompakty, na kterých je větší marže a trend postupu k high-endu je vidět všeobecně u všech výrobců. Důvodů je více, ten hlavní je ale docela jednoduchý. Kvalita fotoaparátů v telefonech se za poslední roky znatelně zlepšila a mnoha lidem už tato kvalita snímků dostačuje. Dalším obrovským argumentem pro smartphone je jednoduše to, že jde o zařízení, které má člověk stále při sobě. Nemusí nosit druhé zařízení a především, nemusí si jej ani kupovat. Šetří hmotnost i peníze. Je ale kvalita snímků opravdu tak dobrá a ve srovnání s kompakty dostačující? Na to se dnes podíváme ve srovnávacím testu.



Nikon Coolpix A300 a Xaiomi Mi4C


Obě zařízení, která dnes vyzkoušíme, se dají sehnat okolo 4000-4500 Kč včetně DPH. V případě kompaktu jde o malý stylový Nikon Coolpix A300, jenž je vybaven 20MPx 1/2,3" CCD senzorem a objektivem s 8× optickým zoomem. Ten má ohniskový rozsah 25 mm až 200 mm a špatnou světelnost F3,7-6,6. Má však optickou stabilizaci obrazu. Video je k dispozici maximálně v HD rozlišení.

Smartphonem pro srovnání bude Xiaomi Mi 4C, které má 5" displej s Full HD rozlišením. Uvnitř naleznete menší 1/3" senzor s 13MPx rozlišením. Přepočtená ohnisková vzdálenost je dle výrobce 30 milimetrů. Není tedy až tak širokoúhlý jako objektiv u Nikonu, navíc bych spíše tipoval 31-32mm ohniskovou vzdálenost. Na druhou stranu tento telefon poskytuje světelnost F2,0, je tedy o celé 2 EV světelnější! Díky CMOS senzoru umí natáčet Full HD video, podporuje HDR, má rychlé sekvenční snímání a dokonce i zpomalené videosekvence. Na druhou stranu mu chybí jedna stěžejní věc, optický zoom. Do testu jsme vzali verzi s 16GB vnitřní pamětí. Volných je cca 10 GB a nedá se ani rozšířit pomocí paměťových karet. Je tedy nutno paměť velmi často čistit.

Zásadní věcí, kterou ale musíme podotknout, je to, že výsledky této recenze nelze vztahovat na všechny kompakty a všechny telefony. Za dané peníze nebo s mírnými příplatky lze sehnat lépe i hůře fotící přístroje, než je dnešní dvojice. Jde tedy o ukázku, jak to může dopanout (ale nemusí). Budeme se ale snažit zaměřit i na koncepční rozdíly.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.