reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Bílý dům po 40 letech dovoluje focení při prohlídkách

5.7.2015, Milan Šurkala, aktualita
Zatímco skoro všude se podmínky po fotografování zpřísňují, Bílý dům ve Washingtonu jde opačnou cestou a po 40 letech dovoluje návštěvníkům pořizovat fotografie. Nicméně i tak platí několik restrikcí jako zákaz selfie tyčí.
Dlouhých 40 let se při prohlídkách Bílého domu ve Washingtonu nesmělo fotit. Tomu je nyní konec. První dáma Michelle Obamová na svém Instagram účtu zveřejnila video, kdy vezme tradiční zákazovou tabulku a přetrhne ji na dvě poloviny. Původní zákaz měl zajistit, aby při pohlídkách nedocházelo kvůli focení k velkým zdržením a aby blesky nepoškodily vystavená umělecká díla. Doba ale trochu pokročila, fotoaparáty jsou rychlejší a jsou schopny relativně kvalitně fotit i bez blesku. Nicméně asi i tak se stane, že občas někdo zapomene blesk vypnout a i doteď nebylo možné všechny návštěvníky ohlídat.


Michelle Obamová trhající zákaz fotografování


Bílý dům si také tímto kokem chce zlepšit veřejné mínění svou přátelštější atmosférou. Nyní je tedy focení dovoleno a navíc i podporováno sdílení fotografií, neboť snímky můžete označit tagem #WhiteHouseTour. Přesto tu jsou i nadále nějaké zákazy. Nesmí se používat selfie tyče, tablety, videokamery a zakázány jsou i fotoaparáty s výměnnými objektivy a kompakty, které mají více než 3 palce na délku (cca 7,5 cm). Dochází tak k paradoxní situaci, kdy profi kompakt jako Panasonic LX100 projde, ale o něco menší CSC jako Panasonic GM5 s pancakem by dle regulí už nemuselo. Otázkou je, zda se to bude tak zevrubně kontrolovat. Pokud tedy pojedete do USA, od nynějška si už můžete přivézt i snímky z Bílého domu.

Zdroj: dpreview.com, nytimes.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama