Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Chybí vám alternativní skla pro RF? Možná za to může zákaz od Canonu

31.8.2022, Milan Šurkala, aktualita
Chybí vám alternativní skla pro RF? Možná za to může zákaz od Canonu
Pokud jste se někdy ptali na otázku, proč v podstatě neexistují objektivy alternativních výrobců pro Canon RF s autofokusem, nejspíš to nebude tím, že by nechtěli, ale spíše tím, že nemohou. Naznačila tak nedávno společnost Viltrox.
Někteří výrobci si drží standardy komunikace svých objektivů, jiní je zase rádi uvolňují a do svého ekosystému umožňují přicházet dalším hráčům. Toto uvolnění stojí např. za rozšířením CSC systémů Micro Four Thirds nebo Sony E/FE. Naopak to ale vypadá, že v případě nového CSC bajonetu Canon RF to asi moc platit nebude. Indicií pro tuto domněnku je hned několik. Předně je to záhadná absence objektivů s autofokusem pro tento bajonet v nabídkách alternativních výrobců, případně zmizení již těch existujících. Např. po uvedených objektivech Samyang AF 85mm F1.4 RF a AF 14mm F2.8 RF nyní není ani vidu ani slechu, zmizely i ze stránek, Sigma se tváří, že RF neexistuje, a Tamron pro RF uvádí jen EF objektivy přes redukci. Něco podobného naznačila i společnost Viltrox.
 
Canon RF
ilustrační foto, autor: Kaj Schmidt, CC BY 2.0, přes Flickr
 
Vše vyplynulo na povrch, když se jeden z majitelů na Instagramu zeptal, proč si nemůže stáhnout nový firmware pro svůj objektiv na bajonet RF. Viltrox mu odpověděl, že Canon je vyzval k ukončení prodeje všech objektivů s bajonetem RF, a proto nebudou k dispozici ani další informace a podpora k těmto objektivům. Když se dále zeptal, zda se to v budoucnu změní, zástupce Viltroxu odpověděl, že si tím nemůže být jistý a že není první společností, která byla o podobné ukončení produkce požádána. Pokud tak budete chtít autofokus na tělech řady EOS R, budete muset pravděpodobně využít originálních objektivů RF od Canonu nebo objektivy EF (a zde snad i ty od třetích stran) přes redukci.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.