Levnější kompakty v podstatě zmizely z trhu, nové modely poslední dobou nedostávají už dokonce ani kapesní ultrazoomy. Ty poslední dostaly některé profesionálnější funkce, jako je např. podpora RAWu. V této kapitole se podíváme i na outdoorové kompakty.
Kapesní ultrazoomy
Sony Cyber-shot HX60 / recenze na HX50
Kapesní ultrazoom Sony Cyber-shot HX60 je solidním kapesním ultrazoomem, který nabídne velmi dobrý poměr výkonu a ceny. Přestože má na krku už přes 6 let, s postupným snižováním ceny je nadále velmi dobrou volbou. Sony to sice tradičně přepísklo s rozlišením, 20 megapixelů na malém 1/2,3" čipu nedává smysl, stejně se tak vysoké rozlišení nevyužije a snímač pak hodně šumí. Objektiv má 30× optický zoom a nepříliš dobrou světelnost, ta je ale v rámci své třídy standardem. I přesto tu jsou oblasti, kvůli kterým stojí za to o HX60 uvažovat. Ve srovnání s konkurencí je totiž asi nejucelenějším a nejschopnějším kompaktním univerzálem, obzvlášť vzhledem k ceně, která je vůči novým vlajkovým lodím poloviční.
Samotný objektiv totiž dává opticky překvapivě dobré výsledky, je ostrý a kontrastní. Problémem jsou jen odlesky v protisvětle, fotí však opravdu slušné makro. Fotoaparát nabídne kvalitní Full HD videosekvence (4K nebo slow-motion ale musíte vzhledem k věku oželet), dobře fungující HDR, solidní automatiku i možnost manuálně ovládat expozici. Najdete tu i Wi-Fi s NFC, HX60V disponuje i GPS modulem a baterie má velmi slušnou výdrž. Cena lítá nahoru a zpět, pořád někde mezi 5500 a 7500 Kč. Jeden měsíc tak, druhý měsíc jinak. Kupujte, pokud se pohybuje pod 6000 Kč (což je tento měsíc spíše výjimečné).
Na trhu je i novější verze Cyber-shot HX90, případně HX80. Zde ale počítejte s horším objektivem (slabší makro, velmi výrazné odlesky v protisvětle, slabší kresba), a tak jsou tyto novější modely docela zklamáním a doporučuji starší HX60. Model HX60 je do značné míry shodný s modelem HX50, na který si můžete přečíst recenzi. Objevily se také ještě novější modely HX95 a HX99, které vychází z HX90, dostaly 4K videosekvence i podporu RAW formátu, V případě HX99 je tu i dotykový displej. Počítejte však s poměrně vysokou cenou.
Panasonic Lumix TZ95
Z těch dražších kapesních ultrazoomů stojí za úvahu Panasonic Lumix TZ95. Ten je dobře odladěným kompaktem ve většině ohledů. V kompaktním balení nabídne 30× optický zoom a ačkoli objektiv není tak kvalitní jako u starších modelů této řady s menším zoomem, stále je to akceptovatelné. Nabídne i solidní makro s 1,15× přepočteným zvětšením. Bude nutno počítat s tradičně malým 1/2,3" čipem, který má zbytečně vysoké rozlišení 20 MPx, nicméně z fotoaparátu lze dostat i docela slušné snímky díky podpoře RAWu a možnosti nastavení odšumování v JPEGu.
Samozřejmostí jsou všechny základní expoziční režimy, takže si s fotoaparátem můžete i trochu pohrát. Je zde nahoru výklopný dotykový displej a malý elektronický hledáček. Ten ale kvůli rozměrům a umístění není moc dobře využitelný. K dispozici je 4K30p video a Panasonic proti konkurenci i lépe odladil ovládání videa (např. plynulost zoomování). Počítejte ale s DFD zaostřováním, které funguje velmi dobře u fotografií, ale u videa je poměrně lenivé. Full HD pak zvládne při 60p a slow-motion je sice k dispozici i při 120 fps, ale jen v HD rozlišení. Cena fotoaparátu činí rozumných 10.500 Kč. Je dost dobře možné, že za měsíc už nebude k sehnání. Pokud však nepotřebujete velký zoom, uděláte lépe volbou modelu Lumix TZ100 s mnohem větším 1,0" čipem a 10× zoomem.
Outdoorové kompakty
I v dnešní době jsou stále docela oblíbené i outdoorové kompakty, které mají zvýšenou výdrž proti nepříznivým vlivům i nešetrnému zacházení (v podstatě jsou to u mnoha firem jediné kompakty, které ještě drží v nabídce). Jsou určené k méně náročnému potápění a vydrží i nějaký ten pád. S postupným objevováním voděodolných smartphonů ale jejich obliba postupně klesá.
Olympus Tough TG-6 (recenze TG-1)
V našem testu vyšel velmi dobře outdoorový kompakt Olympus Tough TG-1 iHS, to je ale už hodně dávná minulost. Dnes se na trhu prodává nejen jeho pátý nástupce, model TG-6. S původním modelem i přes velký časový rozdíl sdílí poměrně dost věcí. Jedná se o jeden z nejodolnějších kompaktních fotoaparátů na trhu, neboť vydrží ponor až do hloubky 15 metrů, nevadí mu pád ze 2,1 metru a další nepříjemnosti. Srdcem přístroje je 1/2,3" CMOS BSI snímač s rozumným rozlišením 12 megapixelů.
Zajímavostí je objektiv se 4× zoomem, který se netradičně v této kategorii může chlubit velmi dobrou světelností F2,0 na nejširším ohnisku. F4,9 na nejdelším už není taková výhra, ale i tak patří k nadprůměru. Negativní stránkou objektivu je poměrně silná chromatická aberace, ale jinak potěší rychlým ostřením, velmi dobrým telemakrem a hlavně naprosto skvělým supermakrem. Na focení hmyzu a různých detailů je to vynikající hračka. Baterie má solidní výdrž a focení s tímto přístrojem je opravdu hodně zábavné.
Má v sobě něco kouzelného, a tak i přes některé své chyby (aberace, silné odšumování, to lze ale vyřešit focením do RAWu) rozhodně stojí za to. TG-6 přináší také focus stacking (zvýšení hloubky ostrosti u makra), bezdrátové Wi-Fi připojení a 4K videosekvence. Cena fotoaparátu se vrátila zpět na 10000 Kč. Dostanete opravdu hodně zábavný fotoaparát, který vás často vyžene do přírody.