Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dvě ceny EISA 2019 pro Fujifilm a Nikon

18.8.2019, Milan Šurkala, aktualita
Po dvou oceněních EISA Awards 2019 získalo několik společností. Nyní se podíváme na dvě z nich, Fujifilm a Nikon. Zde byly oceněny především CSC fotoaparáty s různými velikostmi snímačů a jeden objektiv.
Jednoznačnými vítězi letošních cen EISA Awards 2019 byly letos společnosti Sony (6 cen) a Canon (5 cen). S odstupem a dvěma oceněními tu máme společnosti Fujifilm, Nikon, Tamron a Sigma. Právě na první dvě se podíváme. Fujifilm si odnesl cenu za nejlepší pokročilý fotoaparát. Tento titul připadl modelu Fujifilm X-T3. Má 26MPx snímač X-Trans CMOS 4 bez low-pass filtru, sekvenčním snímáním při 30 fps a podporuje dokonce i 4K při 60p. Pro video nechybí ani profily F-Log a Hybrid Log Gamma.
 
Fujifilm X-T3
 
Nejlepší inovací na poli fotoaparátů je Fujifilm GFX100. Tento středoformát má velmi vysoké rozlišení 100 MPx, který ale nemá omezení typická pro fotoaparáty s takto velkým počtem MPx. Je i prvním, který má stabilizovaný čip, čímž rozšiřuje možnosti focení z ruky. Závěrka vytváří mnohem méně vibrací a je také prvním středoformátem s fázovým ostřením na čipu. A v neposlední řadě je také prvním se 4K video záznamem.
 
Fujifilm GFX 100
 
Nikon Z6 se pak stává fotoaparátem roku. Dle poroty má senzační ovládání, robustní konstrukci, AF s detekcí očí i velký elektronický hledáček. Nechybí dokonce ani stabilizace obrazu v těle fotoaparátu. S adaptérem pak lze využít objektivy pro F-Mount a značně tak rozšířit množství použitelných objektivů.
 
Nikon Z6
 
Nejlepším profesionálním standardním zoomovacím objektivem je pro letošek Nikkor Z 24-70mm F2.8 S. Je určen pro systém Nikon Z, má povrchové vrstvy Nano Coating i Arneo pro snížení vzniku odlesků a závojů. Fluoritové vrstvy pak odpuzují prach, mastnotu a vlhkost. Je zde i programovatelný prstenec a OLED displej, který zobrazuje zvolenou clonu, hloubku ostrosti, zaostřenou i ohniskovou vzdálenost. Oceněn byl i samotný optický výkon objektivu.
 
Nikkor Z 24-70mm F2.8 S
 
Zdroj: eisa.eu


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.