Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jsem amatér-kompakt kolem 8.000,-Kč

Kasprik (2)|3.2.2011 20:34
Dobrý večer přeji. Jelikož nám čáp přinesl dalšího sviště do rodiny rozhodl jsem se obnovit můj 10 let starý kompakt. Z rozpočtu jsem vyčlenil cca 8.000,-Kč. Jelikož umím na foťáku jen cvakat spouští tak jsem se rozhodl pro kompakt. Již cca 2 měsíce tady čtu různé recenze, ale hlavu mám z toho jak pátrací balón tak prosím o radu při výběru.
Předpoklady : Fotím nejvíce rodinu a to jak staticky tak při pohybu. Nejvíce při pózování u různých skal, soch, památek a dalších blbostí. Dále pak děti při pohybu na lyžích, běhu atd.
Rodinné sešlosti a jiné nudy a to narozeniny, vánoce atd. Fotím tak 1x za měsíc. O nějakém ručním nastavení moc neuvažuji, protože to neumím ani mě to neláká-prostě jen cvaknout a je to, max. si na automatu nastavit třeba noční režim. Kdyby bylo nějaké lepší video tak to by byla výhoda, ale točím tak klípky kolem 1-2 minut. Do užšího výběru jsem zařadil Panasonic TZ10, Sony HX 5-7-nevím který je lepší, Nikon, Cannon-fakt nevím.
O každou další radu a další nabídku předem moc děkuji, ale ve foťácích se vůbec nevyznám, proto se raději zeptám profíků. Děkuji Tomáš Kasper
busy (782)|3.2.2011 21:49
Verim ze v tomto clanku bude odpoved:
https://www.digimanie.cz/doporucene-fotoaparaty-leden-2011/3692

A este jedna vec ma napadla: Fotak by nemal byt na tuzkove baterky, ale radsej na Li-Ion baterku, pretoze dobijacim tuzkovym baterkam (hlavne ak maju za sebou viac nabijacich cyklov a nie su vybijane uplne) sa stava, ze aj plne nabite baterky po mesiaci lezania v supliku uz nespravia ani jednu fotku.
Kasprik (2)|4.2.2011 20:04
Díky, toto jsem již proštudoval, ale nepohnul jsem se. Výběr jsem zůžil na TZ10 a HX5. Myslel jsem poradit od někoho kdo měl třeba oba v ruce abych se pošoupnul k jednomu z nich.
arkij (95)|4.2.2011 21:53
[quote=Kasprik;8584]Díky, toto jsem již proštudoval, ale nepohnul jsem se. Výběr jsem zůžil na TZ10 a HX5. Myslel jsem poradit od někoho kdo měl třeba oba v ruce abych se pošoupnul k jednomu z nich.[/quote]

Já mám jenom tu HX5 jako druhej foťák, když se mi nechce tahat s velkým (R1), beru ho na dovolenou, na hory na rodinné oslavy a jsem spokojenej. Taky slouží jako firemní foťák pro kolegy, kteří jsou focením "nepolíbení" a nafotí spoustu dobrých pracovních fotek na stavbách - taky žádnej problém. S focením nastaveným na detekci úsměvu je na oslavách docela sranda. Položím na hrdlo láhve od vína, občas otočím a pak vždycky nějakou povedenou fotku vyberu.

Chce to jenom občas použít přednastavené programy (ručně drženej soumrak, HD korekci apod). Taky je docela dobře vyřešené panorama, loni na dovolené jsem pořídil zajímavé fotky, který bych jinak nedělal.
Video má HX5 za dobrého světla kvalitní, klidně si ho můžu dovolit vestřihnout do toho co mám natočené HDV kamerou, takže jako nenáročná (pro mne druhá) kamera taky dobrý.

To vše se ale dočteš i v dalších komentářích, například od Milana Šurkaly a platí pro něj jako ostatně pro všechny foťáky této kategorie - čím lepší světlo, tím lepší fotka.