Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 2 z 11 PrvníPrvní 1234 ... PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 16 až 30 z 164

Téma: Panasonic GX80 - moje skúsenosti

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Zlepšený je aj tracking - pri GM5 je zjavne nepoužiteľný pre serióznu akciu, pri GX80 už človek váha či tomu nedať šancu.
    Hmm a ked prevazi obava a GX80-ke nedaš šancu, ake su dalsie (jine) moznosti?
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Vyberám ostriaci bod pomocou dotykového displeja. Spravidla mám nastavenú najmenšiu veľkosť, aby som mal istotu kam to ostrí, pri ľuďoch typicky oko. Mám ale odskúšané, že aj pri naozaj veľkej oblasti to ostrí na subjekt v popredí, ak je dobre separovaný. To je rozdiel oproti iným kontrastne ostriacim systémom, kde musí človek voliť takú veľkosť bodu, aby sa vošla na subjekt, inak hrozí ostrenie na pozadie. Možno je to výhoda DFD, neviem. Príklad - ak chcem odfotiť vtáka v lete, tak malý bod na neho nemám šancu umiestniť. Ale v rozumne veľkej oblasti ho udržím ľahko a GX80 spoľahlivo ostrí na vtáka, nie na pozadie.

z-b z-b je offline
    Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2016

GX80 a video v prodejně se zavěšeným drónem. Přístroj se pohybuje dopředu a dozadu a přitom je dron celou dobu rozmazaný. Až při zastavení pohybu se objekt zaostří.
    Toto se děje se všemi objektivy, anebo jen u nějakého konkrétního ? Je to jeden z důvodů, proč jsem gx80zavrhnul a začal se zajímat o gx8, u kterého jsem podobné zákeřné vlastnosti nikde neobjevil.

Díky.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

To video vykresľuje AF v 4K v horšom svetle ako naozaj je. Ako som písal, rýchlosť preostrenia je všeobecne v 4K veľmi pomalá, tak je to naladené, zrejme zámerne. Predpokladám, že kvôli plynulosti a obmedzeniu prekmytov, tých je menej ako napríklad pri Panasonicu GM5, ktorý tiež mám. Stíha to iba na dlhšiu vzdialenosť a väčšiu hĺbku ostrosti. Okrem toho to váha s ostrením na veľmi krátku vzdialenosť, tu je mu lepšie dať signál pritlačením spúšte. Nie je však pravda, že by systém všeobecne ostril iba ak je scéna statická. Chovanie je nezávislé na použitom objektíve, zhoršuje sa však s ohniskovou vzdialenosťou, na dlhých ohniskách s malou hĺbkou ostrosti má najväčší problém. Ako som tiež písal, v 1080p je to podstatne lepšie.

Do susedného vlákna som dal svoju ukážku AF vo videu v 4K aj 1080p, môžem to dať aj sem. Videá zámerne ukazujú čo to ešte zvláda a čo už nie:

z-b z-b je offline
    Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2016

1080 je v pohodě, to se mi líbí, ale 4K je zoufalost. Vůbec to nechce ostřit.
    Možná mám moc velké požadavky, ale po RX10, kde se mi nelíbila kvalita fotek, ani videa, ani ostření a také potlačení hluku objektivu bych chtěl něco lepšího.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od z-b Zobrazit příspěvek
    1080 je v pohodě, to se mi líbí, ale 4K je zoufalost. Vůbec to nechce ostřit.
    Presne tak, ja som pri kúpe GX80 vedel do čoho idem a počítal som s tým, že 4K je na statické scény a pri dynamických budem používať 1080p/60fps, čo mi aj dáva určitú logiku. Zásadná výhoda pre mňa je stabilizácia v tele pre video.

z-b z-b je offline
    Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2016

mě se 4k hrozně líbí, barvy jak ve skutečnosti, je to prostě paráda

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od z-b Zobrazit příspěvek
    mě se 4k hrozně líbí, barvy jak ve skutečnosti, je to prostě paráda
    Pri GX80 vo farbách nie je nijaký rozdiel, je to identické. 4K prináša lepšie detaily a ostrosť, pritom nižší šum. Najviac sa 4K vyplatí pri krajinkách a podobne, kde je vidieť tie detaily, alebo večerných scénach, kde je to čistejšie. Pri dynamických veciach s pohybovou neostrosťou to až taký rozdiel nie je.

z-b z-b je offline
    Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2016

Když jsem se díval na 4k a vedle toho obyč tak se mi 4k zdálo barevnější a ostřejší. Takže je zase všechno jinak. :-)

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od joeh Zobrazit příspěvek
    kolyy, takmer vždy súhlasím s tvojim názorom, ale vo vlákne o GX80 /mám zákaz vstupu/ konštatuješ, že 4K video vynikne napr. na krajinkách, pričom v pohybe ten rozdiel v porovnaní s FHD už není tak markantný. V tom nemôžem súhlasiť, 8Mpx vs. 2Mpx je dramatický všade. Osobne už FHD /na len 4Mpx/ monitore vnímam značne rozpačito.
    Zákaz vstupu tu samozrejme nemáš

Iste, na veľkom monitore zblízka je ten rozdiel vidieť najlepšie, ale aj tak mi príde, že je potrebný statický obraz a chvíľu času, aby bolo tie detaily jasne vidieť. Pokiaľ je obraz dynamický a je tam pohybová neostrosť, tak dosť pochybujem, že to bude niekto schopný rozoznať. Príde mi, že tu bude podstatnejšie 50p ako 4K. Navyše, ak je cieľom premietanie na TV, kde sa pozerá z väčšej vzdialenosti, tam tie rozdiely budú podstatne menej viditeľné (nemám 4K TV, ale z princípu to tak musí byť).

Inak porovnával som statickú testovaciu scénu 4K vs 1080p vs 4K konvertované do 1080p a celkom ma prekvapilo, že konvertované 4K bolo výrazne lepšie ako 1080p a kvalitou bližšie k originál 4K. Z toho mi plynie, že bežné 1080p má ešte veľké kvalitatívne rezervy.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Okrem toho to váha s ostrením na veľmi krátku vzdialenosť, tu je mu lepšie dať signál pritlačením spúšte.
    Hmm, a preco mu nedavas signal cez dotykovy display? Alebo to mam popletene? Ci i to sa da (nemam to popletene) ale spustou je to jednoduchsie?

---------- Doplněno v 20:58 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:54 ----------

@kolyy: Ktore objektivy na GX80 neumoznuju plynule zoomovat pre FullHD video? 12-60 alebo i 12-35 ?
    4K video berem ako cersnicku na dorte a nevyzadujem plynulost ale ve FullHD je to naopak.
    Naposledy upraveno uživatelem sblasko: 03-10-2016 v 20:01 Důvod: preklep

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od sblasko Zobrazit příspěvek
    Hmm, a preco mu nedavas signal cez dotykovy display? Alebo to mam popletene? Ci i to sa da (nemam to popletene) ale spustou je to jednoduchsie?
    Dobrá otázka - ťuknutie na dotykový displej berie foťák ako zmenu objektu, na ktorý začne preostrovať. Môže to však byť pomerne ležérne a navyše ak už je objekt vybraný, tak neurobí nič. Natlačenie spúšte vedie vždy k okamžitému preostrovaniu, foťák to chápe ako signál, že je obraz rozostrený a má to ihneď riešiť. Treba to používať opatrne a chce to určitú skúsenosť, lebo občas to môže situáciu aj zhoršiť. Napríklad ak sa natlačí spúšť a je zaostrené správne, tak foťák aj tak začne preostrovať a môže dôjsť k zapulzovaniu. Nápodobne treba pustiť spúšť najneskôr v momente, keď sa zaostrí, inak foťák môže pokračovať v ostrení ďalej. Ale je to perfektná pomôcka vo chvíli, keď je vidieť že sa AF úplne stratil a nerobí nič. Takisto to môže pomôcť, ak je vidieť, že ostrenie za pohybom nestíha, natlačiť na chvíľu spúšť a on sa spravidla chytí.

Všetko platí pre 4K, v 1080p to nie je treba. Tam je len užitočné dať foťáku vedieť kam má ostriť pomocou dotykového displeja, ak je netriviálna scéna.

Ktore objektivy na GX80 neumoznuju plynule zoomovat pre FullHD video? 12-60 alebo i 12-35 ?
    4K video berem ako cersnicku na dorte a nevyzadujem plynulost ale ve FullHD je to naopak.
    Hovoríš o plynulosti zoomovacieho krúžku alebo o probléme preostrovania pri zoomovaní, ktoré sa preberalo v druhom vlákne?

12-60 nemám a ani som ho nemal v ruke, takže neviem ako sa chová.

K plynulosti zoomovacieho krúžku:

- seťák 12-32/3.5-5.6: mal som dva kusy, ďalší kus testovaný v obchode: zoomovanie pri všetkých hladké a celkom slušne použiteľné vo videu. Je však nutné udržať určitú minimálnu rýchlosť, nejde zoomovať úplne pomaly.
    - 14-140/3.5-5.6: môj kus zadrháva, výrazne okolo 70mm. Pre pomalé zoomovanie nepoužiteľné, hlavne na dlhom konci. Na krátkom núdzovka. Aj chod zoomu je veľmi krátky, medzi 14mm a 35mm je niečo málo cez centimeter. Toto nie je objektív robený na zoomovanie vo videu. Ak by niekto chcel tento objektív pravidelne používať vo videu vrátane zoomu, doporučil by som zájsť osobne do predajne a vyskúšať viac kusov, ak je to možné a vybrať ten najplynulejší (alternatívne počítať s vrátením pri nákupe cez internet a objednaním druhého). Aj tak je to len na amatérske video.
    - 12-35/2.8 - úplne iných mechanizmus ako u lacných objektívov, toto je evidentne robené pre video. Prstenec ide až neprirodzene ľahko, pri fotení to skoro vadí, ale je možné veľmi jemne a pomaly zoomovať. Chce to cvik.
    - 35-100/ 4-5.6 - pocitovo podobný mechanizmus ako pri 14-140, akurát asi lepší kus. Rozsah je krátky a má to tendenciu drhnúť pri pomalom pohybe. Nie je to robené na video, ale tento kus sa dá na amatérske účely použiť.

Čo sa týka preostrovania pri zoomovaní:

Odkúšal som dnes všetky objektívy a pri manuálnom ostrení drží fokus každý len s mierne viditeľnou prácou ostriaceho mechanizmu (viď ukážka http://www.digimanie.cz/forum/showth...ll=1#post43235 - tiež je tam vidieť drhnutie 14-140). Odskúšal som ešte jednu vec, skúsil som k tomu zapnúť AF a urobiť podobný test. Pri veľmi rýchlom odzoomovaní mal 14-140 tendenciu občas zapulzovať podobne ako 12-60 v tom videu, aj keď nie až v takom rozsahu. Pri snahe o pomalý, plynulý zoom to však bolo ok a úplne to rieši zamknutie AF (najjednoduchšie pomocou tlačítka AF Lock). 12-35/2.8 nemal nijaký problém a nezapulzoval vôbec ani pri veľmi rýchlom zoome.

Občasný diskutér
    Registrace
    Oct 2012
    Fotografií
    558

Ano mohu potvrdit že můj 14 140 II také kolem 70mm dost zadrhává potom zase až do konce je to plynulé,ale proti starým 14 42 co jsem měl na G2,3,5 je to mnohem lepší.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Hovoríš o plynulosti zoomovacieho krúžku alebo o probléme preostrovania pri zoomovaní, ktoré sa preberalo v druhom vlákne?
    Po pravde, neuvedomil som si, ze so zoomom su 2 rozne problemy :-) Myslel som plynulost zoomovania. Diky kolyy za vysvetlenie a detailny popis/rozbor obidvoch problemov.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

- auto ISO: stále chýba sofistikovanejšia implementácia, možnosť určiť minimálny čas v A/P a možnosť korigovať expozíciu v M.

Rád zodpoviem akékoľvek otázky, ak by sa vyskytli.
    Teda v rezime priorita Clony sa da nastavit min. cas napr. 1/125 a pre Limit ISO napr. 3600 mi bude fotak podla svet. podmienok a zvolenej clony davat Auto ISO?

Strana 2 z 11 PrvníPrvní 1234 ... PosledníPoslední

Podobná témata

1. servis Olympus - moje první zkušenost
    Od andurillek v sekci Volná témata
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 23-10-2015, 21:38