Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic GX80 - moje skúsenosti

joeh (3352)|16.10.2016 13:57
[QUOTE=joeh;43551]Za druhé je zarážející, jak moc ti ta stabilizace leží v žaludku, jak neúnavně hledáš ukázky, kde to nefunguje[/QUOTE]

- ak si skutočne v obraze, potom máš určite prehľad o počte príspevkov - zásadných výhrad voči autofocusu, ktoré naprosto dominujú. Počet príspevkov k téme stabilizácie je zlomok proti AF...

---------- Doplněno v 13:57 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 13:55 ----------

[QUOTE=Milan Šurkala;43550]Tvrdíš, že ve videu se vyznáš, přitom ale neznáš věci, které jsou docela základní znalostí v oblasti videa. [/QUOTE]

Môžeš byť prosím, konkrétnejší ?
joeh (3352)|16.10.2016 14:02
[QUOTE=Milan Šurkala;43550]Např. u posledního videa vše připisuješ stabilizaci, zatímco já bych to viděl spíše na kombinaci několika vlivů, např. nestabilní stativ a rolling shutter efekt.[/QUOTE]

Však ano, nestabilný statív spôsobil pohyb prístroja a schopná stabilizácia to mala ustáť, ovšem v tomto prípade neschopná stabilizácia, proklamovaná Panasonicom ako II. generácia, zapríčinila znehodnotenie obrazu vlnením.
Milan Šurkala (3381)|16.10.2016 14:22
[QUOTE=joeh;43552]Môžeš byť prosím, konkrétnejší ? [/QUOTE]
Psals "No, zhadzovať ma nemusíš, niečo o videu viem...
Divíš sa, že vo videu mi záleží na kvalite, kresbe a detailoch ? Ty predsa analyzuješ to isté, akurát na fotkách."

Zatím to ale vypadá, že o tom videu zas až tak moc nevíš. Viz ten datový tok a výřez nebo následující:

[QUOTE=joeh;43553]Však ano, nestabilný statív spôsobil pohyb prístroja a schopná stabilizácia to mala ustáť, ovšem v tomto prípade neschopná stabilizácia, proklamovaná Panasonicom ako II. generácia, zapríčinila znehodnotenie obrazu vlnením. [/QUOTE]

Myslíš, že tohle je problém stabilizace? Problémem tohoto vlnění je dle mého názoru především rolling shutter efekt. Ono by to šlo asi supersilnou stabilizací urovnat, ale moc si to neumím představit, jak by to ta stabilizace mohla zvládat (třes i rolling shutter efekt najednou a pak to ještě nějak optimalizovat zpětný rychlý dlouhý pohyb čipu na původní pozici, aby šlo stabilizovat rolling shutter u dalšího snímku ve videu).
kolyy (1542)|16.10.2016 15:33
[QUOTE=joeh;43551]- teda 4K Photo je ukladané v .mp4 ? Alebo v akom formáte ?[/QUOTE]

Ako som Ti písal, 4K Photo natočí úplne normálne video, 100Mbit mp4. Je to presne rovnaké ako 4K vo video móde, akurát to umožňuje odlišný pomer strán a rešpektuje to expozičné nastavenia pre foto. Takže mám dve niekoľkosekundové videá z tých dvoch testov, na statíve bez stabilizácie a z ruky so stabilizáciou. Následne foťák umožní z tohto videa extrahovať jpeg fotku, je to šikovne spravené, preto som to použil. Človek by mohol extrahovať fotku v pc, ale nemám s tým skúsenosti a neviem aká je kvalita, ktorá lezie z rôzneho softwaru.
joeh (3352)|16.10.2016 17:00
[QUOTE=kolyy;43557]4K Photo natočí úplne normálne video, 100Mbit mp4. Je to presne rovnaké ako 4K vo video móde[/QUOTE]

- v tom prípade mi uniká samotná podstata režimu 4K Photo. Už dávno vieme, že prístroje Panasonic majú veľmi rýchly AF vo fotorežime a naopak veľmi pomalý AF v režime 4K videa. Tým pádom, ak som dobre porozumel, je reálne využitie 4K Photo diskutabilné. Či je to inak ?
Milan Šurkala (3381)|16.10.2016 17:36
[QUOTE=joeh;43560]- v tom prípade mi uniká samotná podstata režimu 4K Photo. Už dávno vieme, že prístroje Panasonic majú veľmi rýchly AF vo fotorežime a naopak veľmi pomalý AF v režime 4K videa. Tým pádom, ak som dobre porozumel, je reálne využitie 4K Photo diskutabilné. Či je to inak ?[/QUOTE]

Znovu nerozumím tomu, co tu řešíš a v čem se to liší od toho, co by to dělalo, kdyby to video nebylo. Resp. v čem by byl ohledně AF rozdíl? AF je ve fotorežimu rychlý jen proto, že to sekvenčním snímáním neseká rychlostí 30 fps, ale jen 6 fps. Při 6fps to průběžné ostření stíhá lépe. Jinak jasně, 4K Photo je jen taková hračka, aby to člověk nemusel vysekávat ze 4K videa ručně, ale pomocí fotoaparátu. Jinak nejde o vůbec nic převratného.
joeh (3352)|16.10.2016 17:51
[QUOTE=Milan Šurkala;43562]Znovu nerozumím tomu, co tu řešíš a v čem se to liší od toho, co by to dělalo, kdyby to video nebylo. Resp. v čem by byl ohledně AF rozdíl?[/QUOTE]

- to je pravda, asi by sa nič moc nezmenilo.
joeh (3352)|16.10.2016 18:21
[QUOTE=Milan Šurkala;43547]vypadáš jako profík, který rozumí každému nejmenšímu detailu, ale třeba barevné kódování nebo klíčové snímky jdou úplně mimo tebe.[/QUOTE]

- tak teraz nerozumiem ja tebe. Jak to mám podľa teba riešiť, predsa obe veličiny sú dané štandartom konkrétneho prístroja. To ako myslíš, že farebné kodovanie resp. klíčové snímky je možné len tak hala-bala ovplyvňovať ?
kolyy (1542)|16.10.2016 19:48
[QUOTE=joeh;43560]- v tom prípade mi uniká samotná podstata režimu 4K Photo. Už dávno vieme, že prístroje Panasonic majú veľmi rýchly AF vo fotorežime a naopak veľmi pomalý AF v režime 4K videa. Tým pádom, ak som dobre porozumel, je reálne využitie 4K Photo diskutabilné. Či je to inak ?[/QUOTE]

Už som to písal, 4K Photo má zásadné obmedzenia kvôli pomalému AF, oneskoreniu zobrazenia a rolling shutter. Je to využiteľné pre špecifické situácie, keď je výhoda tých 30fps a možnosť nahrávať kontinuálne, ale súčasne príliš nevadia tie limity. Napríklad zachytenie nepredvídateľného momentu pri inak relatívne statickej scéne. Dá sa to chápať aj ako pomôcka, ktorá umožní rovno z foťáku dostať veci, ktoré sú inak možné len natočením videa a následnou extrakciou v pc. Ani náhodou to nie je náhrada klasického fotenia s kontinuálnym AF, sériovým snímaním a mechanickou závierkou.

Unikátnejšie mi príde iné využitie 4K videa - post focus + focus stacking. Natočí to krátke 4K video, kde autofokusom zmapuje celú scénu. To sa ťažko dá reprodukovať bežným videom a je to rýchlejšie ako to skutočne nafotiť. Následne je možné buď vybrať fotku zaostrenú do ľubovoľného miesta alebo nechať foťák vytvoriť kompozíciu so zväčšenou hĺbkou ostrosti. Určite to nie je pre serióznu makro prácu, keďže chýba raw, ale pre bežné (statické) makro snímky by to mohlo byť užitočné (zatiaľ to nemám dostatočne v praxi vyskúšané).

Inak podstata celého je podľa mňa marketingové cvičenie. Panasonic zrejme hľadal nejakú vlastnosť, ktorá by vyzerala oproti konkurencii unikátne, a toto je výsledok. Nie je to úplný nezmysel, ale je to omnoho menej ako sa z toho často robí. Bohužiaľ pritom zaniká to, kde je foťák naozaj silný, aj keď to na papieri nevidno - 6fps mód s autofokusom, živým náhľadom, rýchlou odozvou, dobrým ovládaním a veľkým bufferom.
joeh (3352)|16.10.2016 20:50
[QUOTE=kolyy;43566]Unikátnejšie mi príde iné využitie 4K videa - post focus + focus stacking. Natočí to krátke 4K video, kde autofokusom zmapuje celú scénu. To sa ťažko dá reprodukovať bežným videom a je to rýchlejšie ako to skutočne nafotiť. Následne je možné buď vybrať fotku zaostrenú do ľubovoľného miesta alebo nechať foťák vytvoriť kompozíciu so zväčšenou hĺbkou ostrosti.[/QUOTE]

- tak toto je zaujímavé, dokonca hodne zaujímavé. U makro záberov je každý milimeter posunutia prístroja pruser, ak tu je možnosť výberu z veľkého množstva diskrétnych, rôzne zaostrených snímkov, vidím značný potenciál. Hlavne aby tam nevisel nejaký háčik.
Milan Šurkala (3381)|16.10.2016 21:09
[QUOTE=joeh;43564]- tak teraz nerozumiem ja tebe. Jak to mám podľa teba riešiť, predsa obe veličiny sú dané štandartom konkrétneho prístroja. To ako myslíš, že farebné kodovanie resp. klíčové snímky je možné len tak hala-bala ovplyvňovať ?[/QUOTE]

Kde je rozdíl? Kde je rozdíl v tom, zda je pevně standardem konkrétního přístroje úroveň AF nebo barevné kódování? Je to totéž. Ta tvoje otázka je divná. Ptáš, se proč bys měl řešit konkrétní standard daného přístroje jako je barevné kódování, ale vůbec ti nepřijde divné řešit stabilizaci nebo AF, což je úplně stejně tak neovlivnitelným standardem přístroje. Vzhledem k tomu, jak moc řešíš AF a mechanickou stabilizaci, se divím tomu, proč neřešíš i další veličiny jako např. to kódování a podobně. Jasně, tyhle vlastnosti nejde moc ovlivňovat, ale to přeci nejde ani ten AF nebo stabilizace. Tak kde je rozdíl? AF a stabilizaci řešíš, ostatní vlastnosti konkrétního přístroje zanedbáváš a navíc stabilizaci přisuzuješ nesprávně vlivy rolling shutter efektu, což je vlastnost CMOS čipů a nikoli mechanické stabilizace. Dle tebe je ale naprosto evidentní, že za to může stabilizace a přitom to tak není.

---------- Doplněno v 21:09 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:07 ----------

[QUOTE=joeh;43569]- tak toto je zaujímavé, dokonca hodne zaujímavé. U makro záberov je každý milimeter posunutia prístroja pruser, ak tu je možnosť výberu z veľkého množstva diskrétnych, rôzne zaostrených snímkov, vidím značný potenciál. Hlavne aby tam nevisel nejaký háčik.[/QUOTE]

No, ono to taky nefunguje úplně úžasně, pokud je to z ruky. Ostatně jsem tu postoval video, které ukazovalo můj test a z ruky to občas vytvářelo artefakty právě kvůli těm různým posunům. Pokud z toho chce člověk vytáhnout více, je lepší to skládat ručně pomocí focus bracketingu na stativu než focus stackingu rovnou z přístroje.
joeh (3352)|16.10.2016 21:22
[QUOTE=Milan Šurkala;43570]Kde je rozdíl? Kde je rozdíl v tom, zda je pevně standardem konkrétního přístroje úroveň AF nebo barevné kódování? Je to totéž. [/QUOTE]

- to skutočne nemyslíš vážne, asi že si prístroj vyberám podľa základných vlastností. Predsa zaostrený obraz má podstatne vyššiu prioritu ako širší gamut. Načo mi je nekomprimovaný súbor, ak obraz škaredo pulzuje. Vôbec, ale dočista nechápem tvoje myšlienkové pochody.
Načo ti je príbor, ak nemáš obed...
sblasko (133)|16.10.2016 22:33
[QUOTE=joeh;43548]- to je nezmysel, riešim celkový dojem z obrazu, ukážky videa, ktoré linkujem i vo vlákne "Foťák s 4K videom... " poukazujú na znehodnotenie obrazu vplyvom nešťastného DFD focusu, sekaného zoomu, pulzovania a podobne.[/QUOTE]

Znehodnotenie obrazu vplyvom nešťastného DFD focusu, je trefne pomenovanie. Ja osobne by som bol rad kedy sa DFD dalo vypnut.
Napr. ked som si bol testnut (jen tak nezavazne) GX80 a nasnimal som pokusne FullHD video, tak som doma zistil ze pocas 1 minuty mi obraz 2x poskocil kvoli preostreniu AF. Neviem teda zda to bolo vplyvom DFD ale teda nebola to nijak narocna scena ani velka ohisk. vzdialenost ci rychly zoom, ale video to dost narusilo.
Teda taky fotak ja asi nekupim... moze mat stabilizaciu aku chce dobru, ked sam narusuje plynulost snimania videa. Diky, Panasonic, nechcem :-)
Milan Šurkala (3381)|17.10.2016 11:03
[QUOTE=joeh;43572]- to skutočne nemyslíš vážne, asi že si prístroj vyberám podľa základných vlastností. Predsa zaostrený obraz má podstatne vyššiu prioritu ako širší gamut. Načo mi je nekomprimovaný súbor, ak obraz škaredo pulzuje. Vôbec, ale dočista nechápem tvoje myšlienkové pochody.
Načo ti je príbor, ak nemáš obed...[/QUOTE]

Jasně, že tam jsou priority, ale pořád je to jedna z neměnných vlastností fotoaparátu, dle které se vybírá přístroj. Stejně tak jako profík nebo umělec, který si bude ostřit sám a bude používat např. video objektivy, se ti na nějaké DFD vyprdne a bude ho zajímat třeba právě to kódování. To, že ty máš priority nějaké, neznamená, že někdo jiný je nemůže mít jiné. Prostě je to jedna z mnoha vlastností fotoaparátu. AF je stejně tak daná vlastnost přístroje jako to barevné kódování. Jen každý jim dává jiné priority. To, že někdo tomu dává prioritu nižší nebo vyšší, nezpůsobí, že to najednou přestane být vlastností fotoaparátu.
joeh (3352)|17.10.2016 16:26
[QUOTE=Milan Šurkala;43575]Stejně tak jako profík nebo umělec, který si bude ostřit sám a bude používat např. video objektivy, se ti na nějaké DFD vyprdne a bude ho zajímat třeba právě to kódování.[/QUOTE]

Milan, tvoje argumenty sú správne vo všeobecnej rovine, avšak rád by som ťa upozornil o čom sa tu vlastne bavíme. Reč je o prístrojoch v cenových reláciách okolo 1000 EUR. Profesionálne alebo dokonca umelecké nasadenie nepripadá v úvahu. Foťáky typu GX80, G80, A6300 pokrývajú segment videonadšencov, ktorí sa točením neživia, majú to ako hobby. V tom je zásadný rozdiel, tieto prístroje musia byť pre radosť z točenia rodinných udalostí, spoločenských stretnutí nejaké tie dovolenky atd. Pre uvedené aktivity farebné vzorkovanie bohate postačuje, stejne tak dátový tok, ale limitujúcim sa stáva v prípade videofoťákov Panasonic práve neschopný autofocus včetne zoomu.
Už som ti to niekde v diskusii písal - skús natočiť naprosto triviálnu vec, ako je pobehujúce dieťa po miestnosti pri hre, alebo malého lyžiara ako sa s radosťou blíži dole kopčekom priamo k tebe. Je to čistý stres.
joeh (3352)|17.10.2016 17:38
[QUOTE=sblasko;43574]Diky, Panasonic, nechcem[/QUOTE]

- v prípade GX80 by som ešte ako-tak výrobcovi odpustil. Malý, sympatický foťáčik s ľahkým seťákom sa dobre hodí na cestovanie. Proti kompaktom s pidičipom bude kvalita inde.
V prípade G80 je i táto výhoda v čudu, tvári sa to ako dospelá zrkadlovka a technika slabší priemer.
Panasonic spí na vavrínoch, hardwéroví inžinieri nepracujú, naopak softwéroví inžinieri sa idú uštvať, aby sa záhadné funkcie, ktoré pravdepodobne nenájdu široké uplatnenie, mohli prezentovať ako technologický pokrok z vesmíru...
Milan Šurkala (3381)|17.10.2016 19:47
Proč by nepřipadalo v úvahu? Já zas neříkám, že s tím musíš hned natáčet americký velkofilm. Jenže pokud sis všiml, při profesionálnějším nasazení se autofokus zpravidla nepoužívá, takže pak výkony DFD prostě nikoho v této sféře neomezují. Ano, omezují ty běžné uživatele, pro které je primárně určen, ale stále je to docela použitelné a třeba u toho lyžaře mi nepřijde problém trochu přiclonit, aby to bylo hyperfokálně zaostřeno. Tam nikdo malou hloubku ostrosti nepotřebuje. Na rodinné oslavy, kdy se použije široký úhel záběru a opět je většinou ostré v podstatě vše. Samozřejmě tam jsou limity (třeba to dítě, když se ho snažíš zabrat více v detailu), ale fakt už mi přijde, že ty snad točíš jen a pouze scény, kde se furt přeostřuje z popředí na pozadí, někdo furt běhá ke kameře a zásadně na co největší zoom, aby byla hloubka ostrosti co nejmenší a mohl sis stěžovat, že to nezvládá...
joeh (3352)|17.10.2016 20:46
[QUOTE=Milan Šurkala;43581]Ano, omezují ty běžné uživatele, pro které je primárně určen[/QUOTE]

- no hurá, začíname sa konečne chápať...

On ten autofocus v podaní Panasonicu je celý zle. V susednom vlákne sme riešili iné nedostatky. napríklad nedrží už zaostrenú scénu, proste začne preostrovať len tak, zo švandy :

sblasko (133)|17.10.2016 22:23
[QUOTE=joeh;43579]- v prípade GX80 by som ešte ako-tak výrobcovi odpustil. Malý, sympatický foťáčik s ľahkým seťákom sa dobre hodí na cestovanie. Proti kompaktom s pidičipom bude kvalita inde. [/QUOTE]

Ked budem chciet vyvalit 18 tisic za maly sympaticky fotacik, tak pojdem radsej do RX100 III kde to video nerobi taketo psie kusy. Sam teraz pises ze Pana. video nedrží zaostrenu scenu. Mne sa to potvrdilo zial pri FullHD!!
kolyy (1542)|17.10.2016 22:44
[QUOTE=joeh;43582]On ten autofocus v podaní Panasonicu je celý zle. V susednom vlákne sme riešili iné nedostatky. napríklad nedrží už zaostrenú scénu, proste začne preostrovať len tak, zo švandy :[/QUOTE]

Ako vieš, že to bolo len tak zo švandy? Autofokus môže pri nízkej hĺbke ostrosti a slabého svetla naozaj zaváhať, ale to mi nepríde ako ten prípad. Ak sa tak stane, tak dôjde k relatívne rýchlej korekcii a zapulzovaniu. A autofokus nikdy dobrovoľne neostrí do rohu scény. Toto veľmi jasne vyzerá ako vedomý prenos autofokusu pozdĺž rady tanierov, najprv dozadu, potom dopredu a potom dozadu. Zrejme nie si zvyknutý, že sa autofokus dá aj ovládať, ale naozaj je to pri Panasonicu veľmi jednoducho možné.

---------- Doplněno v 22:44 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 22:39 ----------

[QUOTE=sblasko;43584]Ked budem chciet vyvalit 18 tisic za maly sympaticky fotacik, tak pojdem radsej do RX100 III kde to video nerobi taketo psie kusy. Sam teraz pises ze Pana. video nedrží zaostrenu scenu. Mne sa to potvrdilo zial pri FullHD!![/QUOTE]

RX100 séria má až na novú piatu generáciu tiež kontrastnú detekciu pri autofokuse. Sám som si veľmi dobre odskúšal RX100 a autofokus vo videu bol práve jedna z vecí prečo som vtedy uprednostnil Panasonic GM5. Ak si myslíš, že RX100 je nejaký zázrak, tak si dosť na omyle. Zásadný rozdiel je ten, že keď začne autofokus robiť problémy pri Panasonicu, máš ho možnosť korigovať. Pri RX100 môžeš len smutne pozerať na displej a modliť sa, aby to niečo spravilo.
joeh (3352)|17.10.2016 22:54
[QUOTE=kolyy;43585]Toto veľmi jasne vyzerá ako vedomý prenos autofokusu pozdĺž rady tanierov, najprv dozadu, potom dopredu a potom dozadu.[/QUOTE]

- máš pravdu, fakt to je schválne preostrované, za koment v prípade tohto videa sa ospravedlňujem.
kolyy (1542)|17.10.2016 23:32
Aby sme uviedli veci trochu do kontextu (GX80 funguje v 1080p o chlp lepšie ako GM5, preostruje podobne rýchlo, ale nemá tie prekmyty):



joeh (3352)|17.10.2016 23:44
A ako je to u GX80 s dvojitým pohybom, teda pohyb prístroja + pohyb snímaného objektu, údajne to DFD absolútne nezvláda ?
joeh (3352)|17.10.2016 23:58
[QUOTE=kolyy;43585]Zásadný rozdiel je ten, že keď začne autofokus robiť problémy pri Panasonicu, máš ho možnosť korigovať. Pri RX100 môžeš len smutne pozerať na displej a modliť sa, aby to niečo spravilo.[/QUOTE]

- nesúhlasím, ak je AF Panasonicu v problémoch, ťukanie na daktyl ťa nezachráni. O tom je vlastne moja predchádzajúca otázka v zmysle dvojitého pohybu.
kolyy (1542)|18.10.2016 00:25
[QUOTE=joeh;43579]- v prípade GX80 by som ešte ako-tak výrobcovi odpustil. Malý, sympatický foťáčik s ľahkým seťákom sa dobre hodí na cestovanie. Proti kompaktom s pidičipom bude kvalita inde.
V prípade G80 je i táto výhoda v čudu, tvári sa to ako dospelá zrkadlovka a technika slabší priemer.
Panasonic spí na vavrínoch, hardwéroví inžinieri nepracujú, naopak softwéroví inžinieri sa idú uštvať, aby sa záhadné funkcie, ktoré pravdepodobne nenájdu široké uplatnenie, mohli prezentovať ako technologický pokrok z vesmíru...[/QUOTE]

Účinná stabilizácia senzoru pre foto aj video alebo úplne nový typ mechanickej závierky mi neprídu ako softwarové funkcie. Ani odolné telo, vylepšený senzor alebo veľký buffer. To sú veci, ktoré tento rok Panasonic priniesol do strednej kategórie foťákov (s výmenným objektívom) v cene pod 1000€. Poďme sa teraz opýtať, čo priniesla konkurencia pre najväčšiu skupinu nadšencov a hobby fotografov. Canon, Nikon, Sony, Olympus, Fuji? Bude to veľmi krátke. Nič.

G80 je dnes podľa mňa bezkonkurenčne najkompletnejším foťákom pre foto aj video v danej cenovej kategórii. A ťažko sa bude hľadať niečo porovnateľné aj za podstatne viac peňazí.
kolyy (1542)|18.10.2016 01:07
[QUOTE=joeh;43588]A ako je to u GX80 s dvojitým pohybom, teda pohyb prístroja + pohyb snímaného objektu, údajne to DFD absolútne nezvláda ?[/QUOTE]

Neviem, neskúšal som s foťákom utekať a ešte niečo iné v pohybe snímať. Ale ak hovoríme o výraznom pohybe, nevidím dôvod, aby to bolo iné ako so statickým foťákom - za dobrého svetla a s veľkou hĺbkou ostrosti áno, inak nie.

Inak je omyl hovoriť o DFD. Panasonic používa kontrastne ostriaci systém a tak sa aj chová. DFD funguje tak, že porovná dva snímky a to dá určitú informáciu o vzdialenosti. Pri fotení foťák pohne autofokusom a porovná výsledok. Vo videu to nemôže urobiť, preto je tu pomoc DFD obmedzená. Až keď už foťák preostruje, tak môže porovnávať snímky. Príde mi, že to snáď pomáha foťáku rýchlejšie korigovať chybu v smere ostrenia, odhadnúť, čo je v popredí a koľko zhruba sa má ostriť. Výsledok je o trochu menej prekmytov/pulzovania a spoľahlivejšie ostrenie na popredie. Aspoň tak sa mi zhruba javí rozdiel medzi GM5 bez DFD a GX80 s DFD.

[QUOTE=joeh;43589]- nesúhlasím, ak je AF Panasonicu v problémoch, ťukanie na daktyl ťa nezachráni. O tom je vlastne moja predchádzajúca otázka v zmysle dvojitého pohybu.[/QUOTE]

Ťukanie na daktyl zabráni presne tej situácii, keď foťák ostrí na pozadie, ale Ty chceš na objekt v popredí. To je základná bolesť kontrastne ostriacich systémov a pri Panasonicu tomu môžeš triviálne zabrániť. Okrem toho máš k dispozícii pritlačenie spúšte, ktoré aktivuje okamžité preostrenie a tlačítko pre zablokovanie AF.

Kontrastne ostriace systémy sú z princípu fungovania vo videu nespoľahlivé. Skôr či neskôr príde problém. Možnosť ten problém účinne riešiť (a ešte lepšie aj predvídať) je preto podľa mňa absolútna nutnosť. Foťák proste netuší čo je bližšie a čo je ďalej, ale kameraman áno. Preto je input od kameramana veľmi dôležitý pre použiteľnosť kontrastného autofokusu vo videu.

Foťáky bez možnosti ovplyvniť AF vo videu som mal a bola to nekonečná frustrácia. Nejaké prepulzovanie AF je úplná trivialita voči tomu, keď foťák ostrí na pozadie a nedá sa s tým nič robiť, len to vypnúť a skúsiť znova.
joeh (3352)|18.10.2016 09:08
[QUOTE=kolyy;43590]Panasonic priniesol do strednej kategórie foťákov (s výmenným objektívom) v cene pod 1000€. Poďme sa teraz opýtať, čo priniesla konkurencia pre najväčšiu skupinu nadšencov a hobby fotografov. Canon, Nikon, Sony, Olympus, Fuji? Bude to veľmi krátke. Nič.[/QUOTE]

- to je účelová manipulácia mienky, uvedom si, že okrem Olyho ostatní výrobcovia vyrábajú prístroje s APS-C a FF snímačmi, takže určiť cenový strop 1000 EUR je falošná hra. A že má inú závierku, to je povinosť Panasonicu, keď v predošlých modeloch nebola zabezpečená
plná funkčnosť.
joeh (3352)|18.10.2016 12:32
[QUOTE=kolyy;43591]Foťáky bez možnosti ovplyvniť AF vo videu som mal a bola to nekonečná frustrácia. Nejaké prepulzovanie AF je úplná trivialita voči tomu, keď foťák ostrí na pozadie a nedá sa s tým nič robiť, len to vypnúť a skúsiť znova.[/QUOTE]

kolyy, prosím ťa, kde ty na tie bludy chodíš ? Nedávno si stejný nezmysel tvrdil o Sony A6300, pričom pravda je úplne odlišná. Prístroj disponuje takými možnosťami nastavenia AF o ktorých sa Panasonicu môže akurát tak snívať detský sen.
kolyy (1542)|19.10.2016 00:59
[QUOTE=joeh;43599]kolyy, prosím ťa, kde ty na tie bludy chodíš ? Nedávno si stejný nezmysel tvrdil o Sony A6300, pričom pravda je úplne odlišná. Prístroj disponuje takými možnosťami nastavenia AF o ktorých sa Panasonicu môže akurát tak snívať detský sen.[/QUOTE]

Hovorím o foťákoch s autofokusom na báze detekcie kontrastu, takže A6300 sem nepatrí. A neviem prečo označuješ moje reálne mnohoročné skúsenosti za bludy. Ak chceš diskutovať o A6300, tak naozaj je veľmi užitočné, že sa dá ovplyvniť napríklad rýchlosť preostrovania. Na druhú stranu sa však nedá pri videu rozumne ovplyvniť na čo foťák ostrí, čo sa aspoň mne vidí ako veľmi výrazný nedostatok. A asi aj Sony to zistilo, keď do A6500 nasadilo dotykové ovládanie (a to v určitom ohľade dosť výrazne skopírované od Panasonicu).

[QUOTE]- to je účelová manipulácia mienky, uvedom si, že okrem Olyho ostatní výrobcovia vyrábajú prístroje s APS-C a FF snímačmi, takže určiť cenový strop 1000 EUR je falošná hra. A že má inú závierku, to je povinosť Panasonicu, keď v predošlých modeloch nebola zabezpečená
plná funkčnosť.[/QUOTE]

FF neriešim, ale chceš snáď povedať, že APS-C sa do 1000€ nejako nepredáva? Ja mám naopak taký dojem, že drvivá väčšina predajov APS-C formátu je pod touto hranicou. Za vyššiu cenu sú prémiové modely, ktoré si kúpi len malá časť zákazníkov. Ja osobne vnímam veľmi negatívne, ak výrobcovia prinášajú pokrok iba do prémiových modelov, ktoré si reálne kúpi len malá menšina ľudí a väčšinový trh stagnuje.

Férovejšie je však povedať, že som zabudol na Fuji X-A3, pričom sa dá rozumne predpokladať, že Fuji ďalší rok prinesie nástupcu X-T10. Možno aj Canon EOS-M5 postupne pristane na nižšej cene. Olympus robí aspoň údržbu, koncom minulého roku E-M10 II a tento rok EPL8. Naozaj si však myslím, že tento rok nikto neurobil na väčšinovom trhu taký pokrok ako Panasonic.

[QUOTE]A že má inú závierku, to je povinosť Panasonicu, keď v predošlých modeloch nebola zabezpečená
plná funkčnosť.[/QUOTE]

Museli to dohnať, samozrejme, ale predsa na to museli vynaložiť reálny čas a prostriedky, alebo nie? Ty si tvrdil, že hardwarový inžinieru nepracujú, tak ako to teda je. A okrem toho, tá závierka rieši problém s kopaním bez nutnosti používať EFC, čo pokiaľ viem malo doteraz len Fuji. Výhoda jemnej závierky je totiž nielen v absencii trasu, ale aj v tichosti. To je pre mnoho situácií veľmi hodnotné.
joeh (3352)|19.10.2016 09:37
[QUOTE=kolyy;43590]G80 je dnes podľa mňa bezkonkurenčne najkompletnejším foťákom pre foto aj video v danej cenovej kategórii. A ťažko sa bude hľadať niečo porovnateľné aj za podstatne viac peňazí.[/QUOTE]

- v praxi zistíme, že to je mix technických kiksov :

- srdce prístroja - snímač je technologicky zastaralý
- veľmi pomalý a nespoľahlivý AF /v režime videa/
- nemá AutoISO v manuále /veľmi špatne/
- nemá nastavenie rozsahu AutoISO /min. max./
- nemá USB nabíjanie /ano to je tá funkcia, ktorú si zaradil do priorít moderných prístrojov, to si ale nevedel že u G80 to neni/
- prístroj vydáva vysoký hluk, externý micro nutnosť /skukni scénu v lese v recenzii, hučí to jak piliňák/
- nedokáže plynulý zoom /sekanie, pulzovanie/
- nemá v 4K režime možnosť predlženia ohniska bez straty kvality /končí na 120mm v prípade skla 12-60mm/
- nemá žiadny spomalený záznam /skutočne nepochopiteľné/
- zmena expozície je málo plynulá /nepríjemné blikanie v zázname/

Ešte stále máš pocit, že Panasonic G80 je bezkonkurenčná pecka ?
kolyy (1542)|19.10.2016 11:54
[QUOTE=joeh;43609]- v praxi zistíme, že to je mix technických kiksov : [/QUOTE]

Nič z toho čo píšeš nie sú "technologické kiksy". Väčšina sú detaily, ktoré by bolo dobré mať, ale nie sú zásadné pre fungovanie prístroja.

[QUOTE=joeh;43609]- srdce prístroja - snímač je technologicky zastaralý[/QUOTE]

Ako meriaš technologickú vyspelosť a ktorý prístroj v danej cene má vyspelejší senzor? Aby bolo zrejmé - rozlíšením, dynamickým rozsahom aj šumom je senzor tam kde má rozmerovo byť a je dostatočne rýchly, aby dokázal čítať 4K video. Ak pôjdeme do detailov tak zistíme, že DR má veľmi dobrý, kým šum má asi o 1/3EV vyšší než špičkové snímače, ktoré však stoja aj o dosť viac.

[QUOTE=joeh;43609]- veľmi pomalý a nespoľahlivý AF /v režime videa/[/QUOTE]

Veľmi pomalý je len v 4K, ktoré v tejto cene nijaká konkurencia ani nemá.

[QUOTE=joeh;43609]- nemá AutoISO v manuále /veľmi špatne/[/QUOTE]

Auto ISO v manuále má. Chýba len v režime videa.

[QUOTE=joeh;43609]- nemá nastavenie rozsahu AutoISO /min. max./[/QUOTE]

Nastavenie maxima pre Auto ISO má (pre foto).

[QUOTE=joeh;43609]- nemá USB nabíjanie /ano to je tá funkcia, ktorú si zaradil do priorít moderných prístrojov, to si ale nevedel že u G80 to neni/[/QUOTE]

Môže to byť užitočné, ale prioritou by som to určite nenazval. Pri GX80 USB nabíjanie mám, ale použil som ho asi dvakrát.

[QUOTE=joeh;43609]- prístroj vydáva vysoký hluk, externý micro nutnosť /skukni scénu v lese v recenzii, hučí to jak piliňák/[/QUOTE]

Ak hodnotím podľa GX80, tak prístroj rozhodne nevydáva vysoký hluk. Stabilizáciu je počuť, iba ak pritlačíš ucho na foťák. Bohužiaľ interný mikrofón to zachytáva vibráciami cez telo. Nejde však o špecifikum GX80/G80, Olympus tým trpí tiež. Je to ťažko riešiteľný problém, daný stabilizáciou senzoru a nie "technologický kiks". Myslím, že je to určitá obeť za to mať tú stabilizáciu. Som zvedavý ako si s tým poradí A6500.

G80 má vstup na mikrofón, a to umožňuje tento problém jednoducho riešiť.

[QUOTE=joeh;43609]- nedokáže plynulý zoom /sekanie, pulzovanie/[/QUOTE]

Plynulý zoom bez pulzovania celkom isto dokáže, navyše je to otázka objektívu. Namietaš, že v tej cene nie je zahrnutý špecializovaný objektív na video?

[QUOTE=joeh;43609]- nemá v 4K režime možnosť predlženia ohniska bez straty kvality /končí na 120mm v prípade skla 12-60mm/[/QUOTE]

Absurdita, konkurencia v tej cene vôbec 4K nemá. Navyše to nie je "technologický kiks", ale vec daná rozlíšením senzora. Ak to číta cca 10Mpx v 4K, tak ťažko to môže niekam digitálne zoomovať.

[QUOTE=joeh;43609]- nemá žiadny spomalený záznam /skutočne nepochopiteľné/[/QUOTE]

60p?

[QUOTE=joeh;43609]- zmena expozície je málo plynulá /nepríjemné blikanie v zázname/[/QUOTE]

Toto je myslím znovu záležitosť objektívu, a môžeme sa pýtať kto dodáva v tejto cene foťák s lepším objektívom pre video.

[QUOTE=joeh;43609]Ešte stále máš pocit, že Panasonic G80 je bezkonkurenčná pecka ?[/QUOTE]

Samozrejme, lebo všetko čo píšeš sú podružnosti a míňajú podstatu veci. A tá je táto - za tú cenu dostaneš počasiu odolný foťák s dotiahnutou ergonómiou a ovládaním, pre ktorý máš kompletný systém objektívov. Pre fotenie je to veľmi rýchly prístroj s všestranne schopným autofokusom, pre video ponúka kvalitu záznamu, stabilizáciu a ovládanie, ktoré inde nenájdeš.
joeh (3352)|19.10.2016 12:33
kolyy, mňa ako spotrebiteľa zaujíma ako to funguje v reále, prečo spomínané nedostatky výrobca nerieši, je čisto jeho problém. Chce za to 1000 EUR, ja chcem plnú funkčnosť, je to moc ?
kolyy (1542)|19.10.2016 12:53
[QUOTE=joeh;43618]kolyy, mňa ako spotrebiteľa zaujíma ako to funguje v reále, prečo spomínané nedostatky výrobca nerieši, je čisto jeho problém. Chce za to 1000 EUR, ja chcem plnú funkčnosť, to je moc ?[/QUOTE]

Čo to je tá "plná funkčnosť"? Ktorý foťák za 1000€ ju má?
joeh (3352)|19.10.2016 13:05
[QUOTE=kolyy;43620]Čo to je tá "plná funkčnosť"? [/QUOTE]

- takto by sme sa furt točili do kolečka-dokola. Už som svoj názor vyjadril nespočetne krát. Týmto kritiku G80 ukončujem a naopak budem rád, ak uvidím vo vlákne pozitíva GX80, napríklad fotky, videostabilizáciu a podobne.
joeh (3352)|19.10.2016 22:07
kolyy, ako to dopadlo u GX80 s fintou nastavenia 4K/30p, drží to, alebo sa to po reštarte musí znova hacknúť ?
kolyy (1542)|20.10.2016 02:22
[QUOTE=joeh;43639]kolyy, ako to dopadlo u GX80 s fintou nastavenia 4K/30p, drží to, alebo sa to po reštarte musí znova hacknúť ?[/QUOTE]

Drží to, len vždy pri vypnutí to zobrazí výstražný trojuholník. Stiahol som si servisný manuál, kde sa presne ten postup udáva pri výmene základnej dosky. Následne sa má urobiť reset foťáku do výrobného nastavenia podľa oblasti. Čiže toto je akési základné nastavenie foťáku a náhodou má 30p. Je otázka či to má nejaké vedľajšie nežiadúce efekty, ale zatiaľ som nič nepozoroval.
kolyy (1542)|20.10.2016 05:04
Pridávam ukážku jednorazového autofokusu za slabšieho svetla, jedna z veľmi silných stránok GX80, o ktorej často píšem, ale možno si je to ťažko predstaviť. Je to na ekvivalent ISO2000 (1EV som stiahol aby sa neprepaľovala LCD obrazovka na GX80) pri 1/125s a F2.8. Nejde teda o extrémne nízke osvetlenie, ale o bežne slabšie osvetlenú izbu večer. V takýchto podmienkach už väčšina foťákov citeľne spomaľuje, čo komplikuje fotenie rodinných osláv a podobne. Ukážka je s objektívom 12-35/2.8, ktorý je nadpriemerne svetelný a pritom veľmi rýchly. So seťákom 12-32 by to bolo podstatne pomalšie, ale svetelné pevné sklá dokážu predviesť podobný výkon. Práca autofokusu je tiež sťažená tým, že je fotené na veľmi krátku vzdialenosť. Na ukážke je nielen autofokus samotný, ale celý cyklus vrátane fotenia do raw+jpeg. Všetky fotky boli samozrejme perfektne zaostrené, pridávam dve na ukážku.

P1060679.JPG P1060680.JPG
joeh (3352)|20.10.2016 10:22
[QUOTE=kolyy;43646]Nejde teda o extrémne nízke osvetlenie, ale o bežne slabšie osvetlenú izbu večer. V takýchto podmienkach už väčšina foťákov citeľne spomaľuje, čo komplikuje fotenie rodinných osláv a podobne.[/QUOTE]

- prezentovaný spôsob zaostrovania sa mi vidí v praxi nereálny. Vlastne si šiel na prioritu spúšte, teda foťák nečaká na presné zaostrenie, ale vyfotí snímok okamžite po po stlačení spúšte. Predtým si AF foťáku "dočasne" naučil zaostrovať na dve predmetové vzdialenosti. V prípade prerušenia cyklu zaostrením na tretí, inak vzdialený predmet, by sa to vrátilo do normálneho režimu. V reále pri pohybujúcich sa osobách, kde je každý záber inak zaostrený musí foťák zaostriť vždy nanovo, navyše na pohyb, toť otázka ako to zvláda.
Mám pravdu ?
kolyy (1542)|20.10.2016 13:00
[QUOTE=joeh;43651]- prezentovaný spôsob zaostrovania sa mi vidí v praxi nereálny. Vlastne si šiel na prioritu spúšte, teda foťák nečaká na presné zaostrenie, ale vyfotí snímok okamžite po po stlačení spúšte. Predtým si AF foťáku "dočasne" naučil zaostrovať na dve predmetové vzdialenosti. V prípade prerušenia cyklu zaostrením na tretí, inak vzdialený predmet, by sa to vrátilo do normálneho režimu. V reále pri pohybujúcich sa osobách, kde je každý záber inak zaostrený musí foťák zaostriť vždy nanovo, navyše na pohyb, toť otázka ako to zvláda.
Mám pravdu ?[/QUOTE]

Nie, je to naozaj fotené na prioritu fokusu. Keď sa pozorne pozrieš do pravého horného rohu displeja, uvidíš pri vyfotení prebliknúť zelené kolečko, ktoré signalizuje zafixovanie AF. Ak by som zapol pípanie, pri každom snímku by to píplo. Mohol som to celé spraviť iba natlačením spúšte a pípaním, aby som izoloval čisto AF, potom je to samozrejme ešte podstatne rýchlejšie. Chcel som však ukázať celkovú odozvu foťáku, nielen AF, ale reakčnú dobu spúšte, závierky aj čítania senzora. Lebo to je podľa mňa realistický test.

Je to fotené v jednobodovom režime, foťák nijako neanalyzuje scénu, ani si nepamätá, čo bolo vyfotené. Je jedno či by som tam dal dva objekty alebo desať. Toto nie je nijaký umelý test v špecifických podmienkach, ale normálne chovanie foťáku, na ktoré som zvyknutý a bežne využívam.
joeh (3352)|20.10.2016 14:46
[QUOTE=kolyy;43654]Nie, je to naozaj fotené na prioritu fokusu.[/QUOTE]

- verím ti, ostrí to bleskovo, ale svetla je tam dosť - F2.8, 1/125s, korekcia -1EV a je to čiste statická scéna. Pri statických scénach spravidla nepotrebujeme extra rýchly AF, interesantný je výsledok AF v miernom pohybe, teda napríklad tá spomínaná spoločenská udalosť s ľuďmi v pohybe, to sa mi zdá podstatnejšie. A tiež presnosť - dá sa plocha zeleného štvorca AF podstatne zmenšiť, alebo je to konečná ?
kolyy (1542)|20.10.2016 15:41
[QUOTE=joeh;43659]Pri statických scénach spravidla nepotrebujeme extra rýchly AF, interesantný je výsledok AF v miernom pohybe, teda napríklad tá spomínaná spoločenská udalosť s ľuďmi v pohybe, to sa mi zdá podstatnejšie.[/QUOTE]

Nie je problém nielen s ľuďmi, ale ani s omnoho výraznejším pohybom. Pridám však, že osobne používam prakticky výhradne kontinuálny autofokus (presnejšie AFF) a ak je to možné, mám už na subjekt predostrené pre úplnú elimináciu reakčnej doby AF. Tá je pre mňa stále podstatná pre rýchly prvotný fix AF alebo pre prípady, keď potrebujem okamžite fotiť.

[QUOTE=joeh;43659]A tiež presnosť - dá sa plocha zeleného štvorca AF podstatne zmenšiť, alebo je to konečná ?[/QUOTE]

Áno, dá sa ešte výrazne zmenšiť a tak to aj spravidla používam. Tu som si pomohol väčším štvorcom, aby som s vystretými rukami ľahšie trafil v rýchlosti na plyšákov.
sblasko (133)|20.10.2016 22:01
[QUOTE=kolyy;43646]Pridávam ukážku jednorazového autofokusu za slabšieho svetla, jedna z veľmi silných stránok GX80, o ktorej často píšem, ale možno si je to ťažko predstaviť. Je to na ekvivalent ISO2000 (1EV som stiahol aby sa neprepaľovala LCD obrazovka na GX80) pri 1/125s a F2.8. Nejde teda o extrémne nízke osvetlenie, ale o bežne slabšie osvetlenú izbu večer. [/QUOTE]

Kolyy video ukazka je pekna, vdaka za nu, aspon nieco. I mne sa ale zda, ze na scene nie je malo svetla + rychly obj. = to by musel byt ten novy fotak vadny aby to "nedal". (nemyslim teraz buffer RAW+ JPG) .
Pre mna - v realnom pouziti - ja velmi malo fotim takto (a staticke objekty doma v izbe). Presne ako uvadza joeh, chcelo by to vyskusat jak to bude ostrit napr. so setakom (clona 4) + pohyb na scene (hupajuci sa MickyMouse v kresle). To by muselo byt ISO 3200 a vzdialenost cca 2 m.

Este sa chcem spytat -
a) Preco mas nastavene I-ISO ked tam nie je ziadny pohyb - to mavas standardne tak?
b) Znizenu Saturacia a Contrast vo fareb. profile (Standard) mas taktiez defaultne?
kolyy (1542)|21.10.2016 01:42
[QUOTE=sblasko;43674]Kolyy video ukazka je pekna, vdaka za nu, aspon nieco. I mne sa ale zda, ze na scene nie je malo svetla + rychly obj. = to by musel byt ten novy fotak vadny aby to "nedal". (nemyslim teraz buffer RAW+ JPG) .[/QUOTE]

Dík, len neviem či si rozumieme, čo mala ukážka demonštrovať - to je rýchlosť odozvy za slabšieho svetla. Nejde o to, či to foťák "dá", ale ako rýchlo. Netvrdím, že je tam extrémne málo svetla, ide o bežné umelé osvetlenie v interiérových podmienkach. Oproti dennému svetlu je to však radikálne menej a foťáky v týchto podmienkach už typicky citeľne spomaľujú.

[QUOTE=sblasko;43674]Pre mna - v realnom pouziti - ja velmi malo fotim takto (a staticke objekty doma v izbe). Presne ako uvadza joeh, chcelo by to vyskusat jak to bude ostrit napr. so setakom (clona 4) + pohyb na scene (hupajuci sa MickyMouse v kresle). To by muselo byt ISO 3200 a vzdialenost cca 2 m. [/QUOTE]

Podstata tejto ukážky je v tom, že sú dva objekty v rozdielnej vzdialenosti, medzi ktorými musí foťák preostriť. Inak povedané, trochu to simuluje toho pohybujúceho sa Mickeyho, predstav si, že skáče sem a tam.

Skúsil som to teraz zopakovať so seťákom 12-32 na F4 a výsledok bol len nepatrne slabší, na moje mierne prekvapenie. Seťák je v praxi, najmä za obmedzeného svetla, znateľne pomalší, ale tu sa to až tak neprejavilo. Skúsil som to s oboma objektívmi aj na GM5 a tu to citeľne pomalšie bolo, tiež na moje mierne prekvapenie, lebo všeobecne som mal pocit že v jednorázovom ostrení až taký rozdiel medzi GX80 a GM5 nie je. Mal som teraz poruke aj starší Sony NEX-3N + Sigmu 19mm F2.8 a táto kombinácia je o niekoľko galaxií pozadu. Zaostrenie a odfotenie plyšáka (od momentu stlačenia spúšte po cvaknutie závierky) mu trvá v týchto podmienkach asi 1,5s.

[QUOTE=sblasko;43674]a) Preco mas nastavene I-ISO ked tam nie je ziadny pohyb - to mavas standardne tak?[/QUOTE]

Pri tejto ukážke som zvolil presne rovnaké nastavenie akoby som mal fotiť ľudí, to bolo zmyslom celého testu.

[QUOTE=sblasko;43674]b) Znizenu Saturacia a Contrast vo fareb. profile (Standard) mas taktiez defaultne?[/QUOTE]

Áno, profil pre jpegy mám upravený podľa svojho vkusu na všetkých foťákoch.
kolyy (1542)|21.10.2016 02:03
[QUOTE=kolyy;43676]Mal som teraz poruke aj starší Sony NEX-3N + Sigmu 19mm F2.8 a táto kombinácia je o niekoľko galaxií pozadu. Zaostrenie a odfotenie plyšáka (od momentu stlačenia spúšte po cvaknutie závierky) mu trvá v týchto podmienkach asi 1,5s.[/QUOTE]

Musím sa poopraviť, lebo už píšem nezmysly. Tých 1,5s je minimálny čas medzi dvoma snímkami, limitom je doba spracovania snímku. Doba od stlačenia spúšte po cvaknutie závierky je podstatne kratšia, asi polovičná. V každom prípade je tento foťák v priamom porovnaní omnoho pomalší ako GX80 aj GM5.
sblasko (133)|23.10.2016 13:09
[QUOTE=kolyy;43676] Skúsil som to teraz zopakovať so seťákom 12-32 na F4 a výsledok bol len nepatrne slabší, na moje mierne prekvapenie. Seťák je v praxi, najmä za obmedzeného svetla, znateľne pomalší, ale tu sa to až tak neprejavilo. Skúsil som to s oboma objektívmi aj na GM5 a tu to citeľne pomalšie bolo, tiež na moje mierne prekvapenie, lebo všeobecne som mal pocit že v jednorázovom ostrení až taký rozdiel medzi GX80 a GM5 nie je.[/QUOTE]

Diky kolyy, ze si to nevzdal a spravil porovnanie. Zvlast k starsej GM5-ke je to pre mna hodnotne.
sblasko (133)|31.10.2016 10:24
Prosim o vysvetlenie/odpovede.
GX85 nepodporuje stary obj. 14-45mm (uvedeny s modelom G1). Co to znamena v praxi ohladom stabilizacie, ostrenia a videa?
Bude fungovat aspon stabilizacia na objektive pri foteni, a ked ju vypnem bude naopak fungovat pri videu stabilizacia na senzore?
A ako to bude s ostrenim - AF-S by malo byt funkcne , kontinualne uz ale asi nie. Diky.
kolyy (1542)|31.10.2016 14:48
14-45mm som videl iba na obrázku, takže len teoreticky:

- stabilizácia: objektív nepodporuje Dual IS, foťák bude používať stabilizáciu v objektíve. Neviem čo sa stane, ak sa stabilizácia vypne tlačidlom na objektíve, či sa bude dať aktivovať stabilizácia senzoru. To by bolo veľmi dobré pre video, kde je IBIS lepší.
- autofokus: nevidím problém, DFD by malo fungovať, ostrenie by malo byť rýchlejšie a istejšie ako pri G1. Neviem aký rýchly má tento objektív ostriaci motor, či nebude slabým článkom.
- inak by malo všetko normálne fungovať, ten objektív nie je podľa recenzií vôbec zlý, jedine tie rozmery sú oproti dnešným seťákom už trochu nadpriemerné.

Ak pôjdeš foťák vyskúšať, určite zober aj objektív a otestuj ho, aby si mal istotu ako sa to chová.
sblasko (133)|2.11.2016 23:56
[QUOTE=kolyy;43613]
Ak hodnotím podľa GX80, tak prístroj rozhodne nevydáva vysoký hluk. Stabilizáciu je počuť, iba ak pritlačíš ucho na foťák. Bohužiaľ interný mikrofón to zachytáva vibráciami cez telo. Nejde však o špecifikum GX80/G80, Olympus tým trpí tiež. Je to ťažko riešiteľný problém, daný stabilizáciou senzoru a nie "technologický kiks". Myslím, že je to určitá obeť za to mať tú stabilizáciu. Som zvedavý ako si s tým poradí A6500.
[/QUOTE]

Kolyy neskusali ste hluk od stabilizacie eliminovat prave jej vypnutim? Ved ked budem tocit povedzme hru na husle zo stativu tak stabiliz. nepotrebujem a teda hluk by mal byt vyrazne mensi. Tak isto i spotreba baterie by mohla byt mensia, ze?
kolyy (1542)|3.11.2016 00:07
Hluk od stabilizácie je bohužiaľ konštantný, bez ohľadu na to, či je zapnutá alebo vypnutá. Senzor v podstate levituje, vypnutie stabilizácie iba znamená, že je udržiavaný v strede.
sblasko (133)|3.11.2016 00:21
Na amazon.de jeden uzivatel pise v recenzii, ze neprijemy zvuk ide odstranit pomocu programu Audacity.