Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic GX80 - moje skúsenosti

Milan Šurkala (3381)|3.11.2016 11:36
[QUOTE=kolyy;43803]Hluk od stabilizácie je bohužiaľ konštantný, bez ohľadu na to, či je zapnutá alebo vypnutá. Senzor v podstate levituje, vypnutie stabilizácie iba znamená, že je udržiavaný v strede.[/QUOTE]

V takovém případě je na místě otázka, zda ten hluk není náhodou od něčeho jiného než stabilizace.
kolyy (1542)|3.11.2016 13:02
[QUOTE=sblasko;43804]Na amazon.de jeden uzivatel pise v recenzii, ze neprijemy zvuk ide odstranit pomocu programu Audacity.[/QUOTE]

Je to možné, otázka je aká je kvalita výsledku a nakoľko je to prácne. Mne príde, že foťák sa to snaží odrušiť už sám, keďže ten charakter je trochu odlišný od toho, keď to naberie rekordér napevno v sánkach (neurčitý šum vs jasne definovaný hukot). Podľa mňa nemá zmysel do takéhoto softwarového riešenia dávať príliš veľa úsilia, keďže potom je lepšie použiť odpružený mikrofón+externý rekordér a získa sa celkovo lepšia kvalita zvuku. Ale ak by to fungovalo dobre a bolo to rýchle, tak prečo nie. Ja som sa však už vydal cestou externého záznamu zvuku.

[QUOTE=Milan Šurkala;43805]V takovém případě je na místě otázka, zda ten hluk není náhodou od něčeho jiného než stabilizace.[/QUOTE]

Je to celkom iste od stabilizácie:
- tento ruch zaberá aj externý mikrofón ak sa pripevní napevno cez sánky, ale zmizne akonáhle sa vyberie zo sánok alebo sa použije odpružený mikrofón. Inak povedané, ide o vibrácie v tele foťáku, nie priamo zvuk šíriaci sa vzduchom.
- je to konštantný ruch, nezávislý od objektívu a prostredia, zmizne akonáhle sa foťák vypne (v externom rekordéri)
- tento ruch úplne chýba pri foťáku bez stabilizácie (GM5)
sblasko (133)|4.11.2016 22:48
[QUOTE=kolyy;43285]Dobrá otázka - ťuknutie na dotykový displej berie foťák ako zmenu objektu, na ktorý začne preostrovať. [/QUOTE]

Dnes som bol vyskusat GX80 vo FotoSkode. Pri toceni videa FullHD sa mi nepodarilo preostrovat pomocu spuste - miesto toho mi fotak spravil 2MB fotku.
Kde som spravil chybu?
sblasko (133)|4.11.2016 22:54
[QUOTE=kolyy;43285]

K plynulosti zoomovacieho krúžku:

- seťák 12-32/3.5-5.6: mal som dva kusy, ďalší kus testovaný v obchode: zoomovanie pri všetkých hladké a celkom slušne použiteľné vo videu. Je však nutné udržať určitú minimálnu rýchlosť, nejde zoomovať úplne pomaly.[/QUOTE]

Moj testovany kus v obchode bol teda nic moc. Jeho zvuk vo video nahravke bol zvlasny, pri navrate z vysunutej pozicie do vsunutej bolo pocut takove chrastenie - supajdenie.
No velmi ma to nepresvecilo.
sblasko (133)|4.11.2016 23:01
Funguje stabilizacia v tele na objektivy Olympus, bez stabilizacie?
kolyy (1542)|5.11.2016 00:36
[QUOTE=sblasko;43808]Dnes som bol vyskusat GX80 vo FotoSkode. Pri toceni videa FullHD sa mi nepodarilo preostrovat pomocu spuste - miesto toho mi fotak spravil 2MB fotku.
Kde som spravil chybu?[/QUOTE]

Musíš iba natlačiť spúšť do polovice, nie až na doraz, potom to spraví fotku (v PSAM) alebo zastaví video (video M).


[QUOTE=sblasko;43809]Moj testovany kus v obchode bol teda nic moc. Jeho zvuk vo video nahravke bol zvlasny, pri navrate z vysunutej pozicie do vsunutej bolo pocut takove chrastenie - supajdenie.
No velmi ma to nepresvecilo.[/QUOTE]

Ťažko povedať, mal som dva kusy a oba boli plynulé. Môže ísť o kusový problém, pre Panasonic dosť typické. Každopádne som si teraz skúsil zoomovanie vo videu a pokiaľ človek ide rozumnou rýchlosťou tak je to nehlučné.

[QUOTE=sblasko;43810]Funguje stabilizacia v tele na objektivy Olympus, bez stabilizacie?[/QUOTE]

Samozrejme, to je najväčšia výhoda. Pre video to funguje perfektne, v podstate nie je rozdiel medzi objektívmi s OIS a bez OIS. Ak Ti ide o foto, tak pri Olympuse 45mm F1,8 som schopný bez väčších ťažkostí odfotiť ostrú fotku na 1/4s.

---------- Doplněno v 00:36 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 00:31 ----------

Teraz som si to znova skúsil a je to až absurdné - vo večernom interiéri musím cloniť na F4 aby som nepreexponovával pri tej 1/4s.
sblasko (133)|6.11.2016 21:57
A co objektivy Sigma so f/2.8 ? Netreba tam dohravat nejaky update fw. do tela GX85 ci GM5 pre podporu ostrenia, videa?
kolyy (1542)|7.11.2016 01:47
[QUOTE=sblasko;43821]A co objektivy Sigma so f/2.8 ? Netreba tam dohravat nejaky update fw. do tela GX85 ci GM5 pre podporu ostrenia, videa?[/QUOTE]

O ničom takom neviem, aj keď na M4/3 tieto objektívy vyskúšané nemám.
kolyy (1542)|24.11.2016 17:36
Na trh prichádzajú konkurenčné modely so stabilizovaným senzorom (Sony A6500, Olympus E-M1 II), pridávam preto ukážkové 4K video z GX80 s (nestabilizovaným) objektívom Olympus 45mm F1.8, ak by si to chcel niekto porovnať s tým čo sa objavuje na webe. Verzia so zapnutou a vypnutou stabilizáciou senzoru (elektronická je vypnutá v oboch prípadoch). Ako je vidieť, toto pomerne dlhé ohnisko sa už na statív neukecá, ale je to veľmi dobre použiteľné aj s pomalým panningom.


joeh (3352)|24.11.2016 19:51
To prvé, stabilizované video - nemáš tam nejakú chybu v nastavení ? Tak jednoduchá scéna a na čierno-bieleho plyšáka to nezaostrilo vôbec. Autofocus sme riešili nespočetne krát, ale až tak ...
joeh (3352)|24.11.2016 21:42
[QUOTE=kolyy;44039]je to veľmi dobre použiteľné aj s pomalým panningom.[/QUOTE]

Tam žiadny panning nieje, stejne tak ako v susednom vlákne v ukážkach, ktoré si linkol na A6500. Panning je technika snímania rýchleho objektu, ktorý sa pohybom kamery snažíš udržať v zornom poli. napríklad :
31893A8BECFD82E7F50F36FFC783A252884F640F_lis.jpg
kolyy (1542)|24.11.2016 21:45
[QUOTE=joeh;44048]To prvé, stabilizované video - nemáš tam nejakú chybu v nastavení ? Tak jednoduchá scéna a na čierno-bieleho plyšáka to nezaostrilo vôbec. Autofocus sme riešili nespočetne krát, ale až tak ...[/QUOTE]

Mal som tam celoplošnú automatiku, takže to ostrilo ďalej na klokana, vôbec nie prekvapivo. Mal som si vybrať bod ostrenia alebo prehadzovať pomocou trackingu. Priznám sa, že som na ostrenie príliš nemyslel, je to ukážka stabilizácie.
kolyy (1542)|24.11.2016 21:53
[QUOTE=joeh;44051]Tam žiadny panning nieje, stejne tak ako v susednom vlákne v ukážkach, ktoré si linkol na A6500. Panning je technika snímania rýchleho objektu, ktorý sa pohybom kamery snažíš udržať v zornom poli. napríklad :[/QUOTE]

Panning je horizontálny pohyb foťáku/kamery okolo svojej osi. Môže, ale nemusí pritom sledovať jeden konkrétny objekt:

https://en.wikipedia.org/wiki/Panning_(camera)

Je to ukážka funkčnosti stabilizácie, bol by som rád, keby sa diskutovalo k veci.
joeh (3352)|24.11.2016 22:05
[QUOTE=kolyy;44053]Panning je horizontálny pohyb foťáku/kamery okolo svojej osi. Môže, ale nemusí pritom sledovať jeden konkrétny objekt:[/QUOTE]

No, to musíš čítať ďalej, nie len prvé vety. https://cs.wikipedia.org/wiki/Panning
kolyy (1542)|24.11.2016 22:27
Je lepšie si to prečítaj v originále miesto sprasenej českej verzie. Veď o čom sa celý čas diskutovalo ako probléme pri G80? Daj si do googlu "panning G80", ak neveríš. O čom píše M.Šurkala tu:

"CSC fotoaparát Panasonic Lumix G80 sbírá jedno ocenění za druhým, nicméně byla zaznamenána nepříjemná chyba stabilizace, která vytvářela při pomalém panningu nepříjemné sekání videa. Panasonic slíbil brzkou nápravu a dneska jsme se dočkali."

https://www.digimanie.cz/nove-firmwary-pro-panasonic-lumix-g80-a-gh4/6750
joeh (3352)|24.11.2016 22:47
Však to je OK, G80 mal všeobecný problém v pomalom pohybe kamerou, uplne stejne stabilizácia sekala pri švenku na krajinu alebo sledovaní cyklistu ...
joeh (3352)|24.11.2016 23:12
[QUOTE=kolyy;44052]Mal som tam celoplošnú automatiku, takže to ostrilo ďalej na klokana, vôbec nie prekvapivo. Mal som si vybrať bod ostrenia alebo prehadzovať pomocou trackingu. Priznám sa, že som na ostrenie príliš nemyslel, je to ukážka stabilizácie.[/QUOTE]

Chceš tým naznačiť, že GX80 nemá v 4K režime možnosť AF na stredový kríž ?
kolyy (1542)|25.11.2016 12:02
[QUOTE=joeh;44059]Chceš tým naznačiť, že GX80 nemá v 4K režime možnosť AF na stredový kríž ?[/QUOTE]

Je to kontrastne ostriaci systém, to predsa nijaký stredový kríž nemá. Môžeš si vybrať akúkoľvek oblasť na ostrenie, napríklad v strede, o tom som vyššie písal. Bola vsak vybratá celoplošná automatika, tá typicky preferuje objekty v strede a v popredí, v tomto prípade však bol klokan rovnako relevantná možnosť ako krava, takže niet systému čo vyčítať.
joeh (3352)|25.11.2016 12:15
[QUOTE=kolyy;44065]Je to kontrastne ostriaci systém, to predsa nijaký stredový kríž nemá.[/QUOTE]

Iste, nemyslím fázový bod krížového typu, uznávam nejednoznačné pomenovanie. Vidí sa mi, že plyšák v strede je v popredí, teda pred klokanom...
kolyy (1542)|25.11.2016 14:12
[QUOTE=joeh;44066]Vidí sa mi, že plyšák v strede je v popredí, teda pred klokanom...[/QUOTE]

Samozrejme, ale systém je konzervatívny, klokan je stále blízko stredu, je na neho zaostrené, takže sa ho drží. Treba si uvedomiť, že foťák nevie, že krava je bližšie. Aby to zistil, musel by ostrením pohnúť a myslím, že správne váha s rozostrením ak na to nie je evidentný dôvod. Možno ak by mal fázovú informáciu, tak by sa pre to mohol rozhodnúť. Takto je na užívateľovi, aby špecifikoval na čo chce ostriť. Pokiaľ by som ostril na stred, tak by sa dalo diskutovať, že systém zlyhal, takto je to len moja chyba, že som sa spoľahol na automat. Je to presne to isté, ak si pri fotení zvolíš celoplošný automat a potom sa čuduješ, že to nie vždy zaostrí presne na to, čo chceš.
joeh (3352)|25.11.2016 14:42
[QUOTE=kolyy;44067] Pokiaľ by som ostril na stred, tak by sa dalo diskutovať, že systém zlyhal, takto je to len moja chyba, že som sa spoľahol na automat.[/QUOTE]

Naskytá sa otázka, prečo nepoužívať AF nastavenie na prioritu stredu ? Osobne celoplošnú automatiku nepoužívam práve z dôvodov, ktoré si uviedol. Skrátka prečo tú celoplošnú automatiku používaš ? Je to skrz pravdepodobné pulzovanie ?
kolyy (1542)|25.11.2016 15:10
Pretože zriedka potrebujem ostriť priamo na stred. Ale ani náhodou nepoužívam výhradne celoplošný automat, minimálne rovnako často používam detekciu tváre a sledovanie objektu (dve odlišné veci). Automat zvyčajne používam pre jednoduchšie veci, s jedným jasným objektom alebo veľkou HO. Väčšinou funguje bezproblémovo. Tu som ho tam nechal bez väčšieho rozmyslu.
kolyy (1542)|25.11.2016 15:16
Ešte pridám, že si nemyslím, že použitie automatu v tomto prípade bola jasná chyba, chyba bola až neprispôsobenie techniky zvolenému režimu. Inak povedané, aby systém preostril na kravu, potreboval som ju umiestniť priamo na stred a klokana dostatočne na perifériu. Alebo alternatívne ťuknúť na displeji na kravu a pretiahnuť na ňu fokus.

Neurobil som to preto, lebo som si neuvedomil, že HO je takto malá a bude viditeľný rozdiel v tom, kam to ostrí. Zvyčajne netočím na tak krátku vzdialenosť s tak obmedzenou HO.
joeh (3352)|25.11.2016 15:29
Detekciu tváre, úsmevu a podobné ptákoviny radšej rovno vypni. Pri snímaní viac ľudí to dokáže kompletne rozhodiť obraz. Sledovanie objektu je užitočná vec, ale nehodí sa na klasický look. Akú možnosť má, ak nejakú má, GX80 pri klasickom točení s výhodnenou centrálnou oblasťou AF, bez ťukania na daktyl, teda ako každá kamera ?
kolyy (1542)|25.11.2016 16:19
[QUOTE=joeh;44072]Akú možnosť má, ak nejakú má, GX80 pri klasickom točení s výhodnenou centrálnou oblasťou AF, bez ťukania na daktyl, teda ako každá kamera ?[/QUOTE]

Celoplošný automat je to čo popisuješ, ostrí primárne na širokú centrálnu oblasť. Ak chceš výraznejšie preferovať stred, tak si môžeš vybrať ostrenie na stredový AF bod a veľkosť oblasti podľa vlastného uváženia.
joeh (3352)|25.11.2016 16:27
A funguje ten stredový AF bod bez nutnosti namačknutia spúšte, alebo má iné obmedzenia, ktoré by znemožňovali kontinuálne zaostrovanie aj pri rekompozícii resp. zmeny scény ?
kolyy (1542)|25.11.2016 16:46
[QUOTE=joeh;44075]A funguje ten stredový AF bod bez nutnosti namačknutia spúšte, alebo má iné obmedzenia, ktoré by znemožňovali kontinuálne zaostrovanie aj pri rekompozícii resp. zmeny scény ?[/QUOTE]

Nijaké obmedzenie tam nie je. Okrem toho existuje ešte jedna možnosť, na ktorú som pozabudol, lebo ju nepoužívam - človek si môže vybrať aj ostrenie na sadu AF bodov z celej plochy rozdelenej na 49 oblastí (7x7). Takže si napríklad môžeš vybrať stred 3x3. Netuším ako to funguje vo videu.
joeh (3352)|25.11.2016 17:13
[QUOTE=kolyy;44077]Nijaké obmedzenie tam nie je.[/QUOTE]

Tak potom prečo to nemáš aktivované ako základné nastavenie pri zapnutí, potom by sa ti nestávalo ako v linknutom videu, kde to ostrí kam sa mu chce...
kolyy (1542)|25.11.2016 17:56
[QUOTE=joeh;44079]Tak potom prečo to nemáš aktivované ako základné nastavenie pri zapnutí, potom by sa ti nestávalo ako v linknutom videu, kde to ostrí kam sa mu chce...[/QUOTE]

Ako som písal, veľmi zriedka cielene komponujem na stred, často sa snažím o viac či menej asymetrickú kompozíciu. Ostrením na stred by som zbytočne riskoval ostrenie na pozadie a nezodpovedá to tomu, čo mentálne pri točení robím. Celoplošný automat mi v mnohých situáciách dá to čo potrebujem - či mám človeka v strede, posunutého do strany alebo mám dvoch ľudí a každého na jednej strane. "Problém" na tomto videu považujem za dosť marginálny, je to skôr podcenenie hĺbky ostrosti.
joeh (3352)|25.11.2016 18:00
[QUOTE=kolyy;44084]Celoplošný automat mi v mnohých situáciách dá to čo potrebujem[/QUOTE]

Ja som to tušil, ale keď ti automat vyhovuje, prečo nie...
kolyy (1542)|25.11.2016 19:30
[QUOTE=joeh;44085]Ja som to tušil, ale keď ti automat vyhovuje, prečo nie...[/QUOTE]

Upresním to širšie, možno aj pre ľudí, čo si to len čítajú a mohli by ich zaujímať skúsenosti z praxe s foťákmi Panasonic. Tu je zhrnutie ostriacich režimov pre foto/video, ktoré používam. V oboch prípadoch s kontinuálnym autofokusom (AFF pre foto). Pre video občas zamykám AF pomocou tlačidla AF Lock. V poradí použitia, aj s vysvetlením:

Foto:
- jednobodový režim + výber bodu pomocou dotyku: takmer výhradne. Drvivá väčšina s minimálnym rozmerom oblasti, úspešnosť blízka 100%. Niekoľkokrát som použil veľký rozmer oblasti pri veľmi rýchlych objektoch (napr.vtáky), kde je problém malý bod udržať na objekte. Celkom úspešne to ostrí na popredie, takže je to použiteľné pre tieto náročné prípady.
- detekcia tváre+očí: nechám ju, ak mi sama nadetekuje správnu tvár. Je to užitočné, ale nespolieham sa na ňu.
- celoplošný automat: ja ho nepoužívam, ale nastavujem ho vždy ak niekoho nechám foťák používať. So skúseností je úspešnosť vyššia ako nechať ľudí ostriť samých ;)

Čo je veľmi užitočné, všetky menované režimy sú pri GX80 dostupné v jednom, celoplošnom automate. Ťuknutie na displej vyberá konkrétny bod, "OK" prechádza naspäť do automatu, detekcia tvárí prebieha automaticky neustále. Prednosť má vždy vybraný bod.

Video:
- celoplošný automat (+detekcia tvárí+jednobodový režim): dobrá logika pre dosť situácií. Spoľahlivo preferuje širokú centrálnu oblasť a objekty v popredí, ignoruje však veľmi malé objekty. Jasný objekt v popredí udrží zaostrený aj ak je dosť výrazne mimo stred. Automaticky detekuje tváre, pre video sa na to spolieham viac a funguje to celkom pekne. Problémy sa dajú jednoducho riešiť ťuknutím na displej, čím sa prejde do jednobodového režimu ("OK" to vráti späť).
- sledovanie objektu (výber pomocou dotyku): používam pre nepredvídateľne sa pohybujúce objekty a netriviálne situácie, keď je treba ostriť na objekt v pozadí alebo preostrovať z jedného objektu na druhý. Samotné sledovanie funguje vo videu veľmi spoľahlivo, občas je však problém so zadaním objektu, keď ho po ťuknutí nevezme.

Sledovanie objektu som testoval aj pre foto, ale tam je limitujúca nespoľahlivosť výberu objektu a sledovanie sa značne rozpadá pri sériovom snímaní.
joeh (3352)|27.11.2016 18:27
[QUOTE=kolyy;44067]Samozrejme, ale systém je konzervatívny[/QUOTE]

- to je vznešený názov pre pomalý...


[QUOTE=kolyy;44067]Treba si uvedomiť, že foťák nevie, že krava je bližšie. Aby to zistil, musel by ostrením pohnúť a myslím, že správne váha s rozostrením ak na to nie je evidentný dôvod.[/QUOTE]

- základný úkol autofocusu je - zistiť rozostrenie a správne zakročit - doostriť. Dôvod tam je a určite neni správne, že sa AF neobťažoval reagovať.



[QUOTE=kolyy;44067]Pokiaľ by som ostril na stred, tak by sa dalo diskutovať, že systém zlyhal, takto je to len moja chyba, že som sa spoľahol na automat. Je to presne to isté, ak si pri fotení zvolíš celoplošný automat a potom sa čuduješ, že to nie vždy zaostrí presne na to, čo chceš.[/QUOTE]

- však preto ja celoplošnú automatiku nepoužívam, naopak tebe sa zdá veľmi výhodná. V jednom príspevku tvrdíš, že celoplošná automatika bola omylom zvolená a preto foťák správne nezaostril na objekt v popredí, ale v poslednom príspevku celoplošný automat preferuješ, údajne pre spoľahlivosť identifikácie objektov v popredí.
Príde mi to rozporuplné.
sblasko (133)|28.11.2016 23:09
[QUOTE=kolyy;44090]Upresním to širšie, možno aj pre ľudí, čo si to len čítajú a mohli by ich zaujímať skúsenosti z praxe s foťákmi Panasonic.[/QUOTE]

Diky kolyy.

---------- Doplněno v 23:09 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 23:06 ----------

[QUOTE=joeh;44115]- to je vznešený názov pre pomalý...


V jednom príspevku tvrdíš, že celoplošná automatika bola omylom zvolená a preto foťák správne nezaostril na objekt v popredí, ale v poslednom príspevku celoplošný automat preferuješ, údajne pre spoľahlivosť identifikácie objektov v popredí.
Príde mi to rozporuplné.[/QUOTE]

Je dobre ze sa joeh vratil do fora, jen sa ted obavam aby sa pre zmenu z fora neporucal kolyy :-)
kolyy (1542)|29.11.2016 00:02
[QUOTE=joeh;44115]však preto ja celoplošnú automatiku nepoužívam, naopak tebe sa zdá veľmi výhodná. V jednom príspevku tvrdíš, že celoplošná automatika bola omylom zvolená a preto foťák správne nezaostril na objekt v popredí, ale v poslednom príspevku celoplošný automat preferuješ, údajne pre spoľahlivosť identifikácie objektov v popredí.
Príde mi to rozporuplné.[/QUOTE]

Už mi nepríde úplne produktívne to dookola rozpitvávať, takže len stručne. Nehovorím, že použitie automatiky bol vyložene omyl. Každý režim má predsa svoje pre a proti. Sú okolnosti keď je dobrý, okolnosti keď je nevhodný a okolnosti keď je použiteľný, ale je mu treba pomôcť. Toto bol ten posledný prípad.

Foťák zaostril správne na popredie, presnejšie na jeden z objektov v popredí. Nie na pozadie, tomu sa chcem vyhnúť a to sa môže stať ak človek ostrí na stred. Foťák si iba nevybral presne ten objekt v popredí, ktorý som mal na mysli. Keby som bol dával pozor, tak by som to jednoducho skorigoval.

[QUOTE=sblasko;44127]Je dobre ze sa joeh vratil do fora, jen sa ted obavam aby sa pre zmenu z fora neporucal kolyy :-)
[/QUOTE]

Držím sa! ;)
joeh (3352)|29.11.2016 00:16
[QUOTE=kolyy;44130]Držím sa! [/QUOTE]

- tak to je dobre, ešte sme neprebrali plynulosť zmeny epozície, citlivosť a výsledky nočných videí atd.
sblasko (133)|29.11.2016 14:04
Tak ja sa uz tesim i na to, akurat porovnavat sposob fungovania GX80 v cene za 19 tisic voci Sony A6300 za 43 tisic mi pride dost nefer.
joeh (3352)|29.11.2016 14:43
[QUOTE=joeh;44131]Tak ja sa uz tesim i na to,[/QUOTE]

- tak fajn, keď je záujem


[QUOTE=sblasko;44132]akurat porovnavat sposob fungovania GX80 v cene za 19 tisic voci Sony A6300 za 43 tisic mi pride dost nefer.[/QUOTE]

- to je pomerne diskutabilné, zober si, aké sklá používame a skúsme porovnať ceny :
GX80 + Panasonic 12-35mm F2.8 = 42000 CZK
Sony A6300 + Sigma 30mm F1.4 = 41000 CZK

V prípade seťákov by ta cena skutočne kolidovala.
joeh (3352)|30.11.2016 20:54
[QUOTE=kolyy;44039]pridávam preto ukážkové 4K video z GX80 s (nestabilizovaným) objektívom Olympus 45mm F1.8, ak by si to chcel niekto porovnať s tým čo sa objavuje na webe. Verzia so zapnutou a vypnutou stabilizáciou senzoru (elektronická je vypnutá v oboch prípadoch). Ako je vidieť, toto pomerne dlhé ohnisko sa už na statív neukecá, ale je to veľmi dobre použiteľné aj s pomalým panningom.[/QUOTE]

K ukážkam stabilizácie - na ohnisko 90mm je to vynikajúce.
sblasko (133)|30.11.2016 23:09
[QUOTE=joeh;44133]- to je pomerne diskutabilné, zober si, aké sklá používame a skúsme porovnať ceny [/QUOTE]

Ahaaa, tak potom je to OK, hoci Panasonic ma 2 stabilizacie (telo+obj.) a Sony ziadnu.
A tocit sa teda bude vzdy na 2.8 clone a ohnisku 45 mm?
joeh (3352)|30.11.2016 23:43
[QUOTE=sblasko;44142]A tocit sa teda bude vzdy na 2.8 clone a ohnisku 45 mm?[/QUOTE]

Nejde mi o súťaženie, porovnávanie "bok po boku" A6300 vs. GX80. To myslím nemá význam a stejne by sme nedokázali zaistit stejné podmienky. Jedná sa mi o celkový dojem z obrazu GX80, teda i plynulosť zmeny expozície, citlivosť - prekreslenie nočných scén, šum atd.
Tie ceny sú pravdivé, ale ak na Sonyho nasadím stabilizovaný zoom 18-105 F4, cena sa zvýši nejak na 48000 Kč, takže cenový príklad v minulom príspevku je sice pravdivý, ale účelový, hodilo sa mi to do krámu...
sblasko (133)|1.12.2016 12:23
[QUOTE=joeh;44133]
GX80 + Panasonic 12-35mm F2.8 = 42000 CZK
Sony A6300 + Sigma 30mm F1.4 = 41000 CZK
[/QUOTE]


Hmm, ale ja som sa dopocital A6300 telo + dana Sigma k cene = 35 + 12 s DPH
a Panas + obj. taky viac: 17 + 27 :-)
joeh (3352)|1.12.2016 13:20
To je iný objektív, ten správny je v odkaze, za cenu 8990 Kč :

https://www.dpreview.com/products/sigma/lenses/sigma_30_1p4_dc_dn_c
joeh (3352)|11.12.2016 19:08
kolyy, ako ti vychádza kvalitatívne porovnanie fotiek so zazoomovaním na snímači vs. stejný zoom v RAW ?
kolyy (1542)|12.12.2016 15:12
[QUOTE=joeh;44227]kolyy, ako ti vychádza kvalitatívne porovnanie fotiek so zazoomovaním na snímači vs. stejný zoom v RAW ?[/QUOTE]

Čo tým myslíš? Ak hovoríš o forme digitálneho zoomu (napr. "Clear Image Zoom" pri Sony alebo ETC pri Panasonicu), ten má pre mňa zmysel iba pri videu, fotky orezávam vždy v pc. Pri videu by to mohlo byť zaujímavé porovnanie, ale nerobil som ho.
joeh (3352)|12.12.2016 17:56
[QUOTE=kolyy;44231]Čo tým myslíš?[/QUOTE]

Ano, myslím výrez z čipu. Ide o to, že v susednom vlákne /YT/ je chlapík vytešený z kvalitnejších fotiek v režime clear-zoom, ako klasicky orezom v pc. V .raw mi to nedáva žiadny zmysel, ale možno v .jpg to má cenu, budem to musieť testnúť.
kolyy (1542)|10.2.2017 01:09
Panasonic vydal nový firmware pre GX80/G80, ktorý má znížiť hluk od stabilizácie. Odskúšal som ho a naozaj to výrazne pomáha. Vôbec by som neveril, že je niečo také možné riešiť firmwarom. Doteraz bol hluk konštantný, nezávislý od podmienok a bolo jedno, či bola vôbec stabilizácia zapnutá. Teraz sa hluk výrazne znižil a na pôvodnú úroveň sa vráti iba v prípade natlačenia spúšte s nestabilizovaných objektívom.

Samozrejme, najpodstatnejšie je, ako sa výsledok prejavil v zázname zvuku pri videu a či to nie je na úkor účinnosti stabilizácie. Otestoval som to pred a po inštalácii FW s dvoma objektívmi - Panasonic 12-35/2.8 a Olympus 45/1.8. Výsledok je taký, že žiadnu výraznejšiu zmenu v chovaní stabilizácie vo videu som nezaznamenal, ale úroveň hluku v internom mikrofóne sa výrazne znížila. Zvuk samozrejme stále nie je nejako vysoko kvalitný, ale už tam v pozadí nedominuje ten neustály ruch od stabilizácie, aj keď ho pozorné ucho môže stále rozoznať. Pre menej náročné domáce video sa to stáva použiteľným. Dá sa prirodzene predpokladať, že ostatné typické neduhy interných mikrofónov, ako citlivosť voči poryvom vetru a podobne to nerieši, ale to sa ani nedalo očakávať. Už takto to dosť hraničí so zázrakom.
romana51 (311)|10.2.2017 11:16
Máš na mysli firmware z 1.0 na 1.1.? Mám G80 a myslím, že měl hlavně odstranit nerovnoměrné zoomování, což se povedlo (u seťáku 12-60).
Hluk ale stále považuji za dosti výrazný při točení v interiéru. Proto zásadně používám externí mikrofon. V exteriéru to vítr a okolní šum eliminuje.
Většinou video podbarvuji hudbou. Dále používám v Ediusu DeNoise plug-in pro odstranění statického šumu, např. větru, hluku kamery, šumu pásky/zesilovačů apod.
kolyy (1542)|10.2.2017 11:33
Nie! Myslím verziu 1.2, ktorá vyšla predvčerom. Je to naozaj výrazná zmena.

http://av.jpn.support.panasonic.com/support/global/cs/dsc/download/fts/dl/g80_g81_g85.html
romana51 (311)|10.2.2017 12:01
Díky za info, jdu na to! :thumb
joeh (3352)|22.2.2017 18:07
[QUOTE=kolyy;44590]Doteraz bol hluk konštantný, nezávislý od podmienok a bolo jedno, či bola vôbec stabilizácia zapnutá.[/QUOTE]

- prečo vlastne stabilizátor trasie čipom v pohotovostnej polohe, dokonca i pri vypnutej stabilizácii vydáva zvuk...Napadá ma jedine nutnosť ihneď po zapnutí prístroja vycentrovať snímač a držať ho akoby v lufte...