Favicon Svethardware.cz  Svět hardware   Fórum Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Společnost oXy Online s.r.o.
Strana 9 z 11 PrvníPrvní ... 7891011 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 121 až 135 z 164

Téma: Panasonic GX80 - moje skúsenosti

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Citace Původně odesláno od joeh Zobrazit příspěvek
    Vidí sa mi, že plyšák v strede je v popredí, teda pred klokanom...
    Samozrejme, ale systém je konzervatívny, klokan je stále blízko stredu, je na neho zaostrené, takže sa ho drží. Treba si uvedomiť, že foťák nevie, že krava je bližšie. Aby to zistil, musel by ostrením pohnúť a myslím, že správne váha s rozostrením ak na to nie je evidentný dôvod. Možno ak by mal fázovú informáciu, tak by sa pre to mohol rozhodnúť. Takto je na užívateľovi, aby špecifikoval na čo chce ostriť. Pokiaľ by som ostril na stred, tak by sa dalo diskutovať, že systém zlyhal, takto je to len moja chyba, že som sa spoľahol na automat. Je to presne to isté, ak si pri fotení zvolíš celoplošný automat a potom sa čuduješ, že to nie vždy zaostrí presne na to, čo chceš.
    Odpovídat lze po přihlášení

Starousedlík Digimanie Avatar uživatele jozkopower
    Registrace
    May 2011

Citace Původně odesláno od kolyy Zobrazit příspěvek
    Pokiaľ by som ostril na stred, tak by sa dalo diskutovať, že systém zlyhal, takto je to len moja chyba, že som sa spoľahol na automat.
    Naskytá sa otázka, prečo nepoužívať AF nastavenie na prioritu stredu ? Osobne celoplošnú automatiku nepoužívam práve z dôvodov, ktoré si uviedol. Skrátka prečo tú celoplošnú automatiku používaš ? Je to skrz pravdepodobné pulzovanie ?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Naskytá sa otázka, prečo nepoužívať AF nastavenie na prioritu stredu ? Osobne celoplošnú automatiku nepoužívam práve z dôvodov, ktoré si uviedol. Skrátka prečo tú celoplošnú automatiku používaš ? Je to skrz pravdepodobné pulzovanie ?
    Pretože zriedka potrebujem ostriť priamo na stred. Ale ani náhodou nepoužívam výhradne celoplošný automat, minimálne rovnako často používam detekciu tváre a sledovanie objektu (dve odlišné veci). Automat zvyčajne používam pre jednoduchšie veci, s jedným jasným objektom alebo veľkou HO. Väčšinou funguje bezproblémovo. Tu som ho tam nechal bez väčšieho rozmyslu.

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Ešte pridám, že si nemyslím, že použitie automatu v tomto prípade bola jasná chyba, chyba bola až neprispôsobenie techniky zvolenému režimu. Inak povedané, aby systém preostril na kravu, potreboval som ju umiestniť priamo na stred a klokana dostatočne na perifériu. Alebo alternatívne ťuknúť na displeji na kravu a pretiahnuť na ňu fokus.

Neurobil som to preto, lebo som si neuvedomil, že HO je takto malá a bude viditeľný rozdiel v tom, kam to ostrí. Zvyčajne netočím na tak krátku vzdialenosť s tak obmedzenou HO.

Registrace
    May 2011

Detekciu tváre, úsmevu a podobné ptákoviny radšej rovno vypni. Pri snímaní viac ľudí to dokáže kompletne rozhodiť obraz. Sledovanie objektu je užitočná vec, ale nehodí sa na klasický look. Akú možnosť má, ak nejakú má, GX80 pri klasickom točení s výhodnenou centrálnou oblasťou AF, bez ťukania na daktyl, teda ako každá kamera ?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Akú možnosť má, ak nejakú má, GX80 pri klasickom točení s výhodnenou centrálnou oblasťou AF, bez ťukania na daktyl, teda ako každá kamera ?
    Celoplošný automat je to čo popisuješ, ostrí primárne na širokú centrálnu oblasť. Ak chceš výraznejšie preferovať stred, tak si môžeš vybrať ostrenie na stredový AF bod a veľkosť oblasti podľa vlastného uváženia.

Registrace
    May 2011

Celoplošný automat je to čo popisuješ, ostrí primárne na širokú centrálnu oblasť. Ak chceš výraznejšie preferovať stred, tak si môžeš vybrať ostrenie na stredový AF bod a veľkosť oblasti podľa vlastného uváženia.
    A funguje ten stredový AF bod bez nutnosti namačknutia spúšte, alebo má iné obmedzenia, ktoré by znemožňovali kontinuálne zaostrovanie aj pri rekompozícii resp. zmeny scény ?

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

A funguje ten stredový AF bod bez nutnosti namačknutia spúšte, alebo má iné obmedzenia, ktoré by znemožňovali kontinuálne zaostrovanie aj pri rekompozícii resp. zmeny scény ?
    Nijaké obmedzenie tam nie je. Okrem toho existuje ešte jedna možnosť, na ktorú som pozabudol, lebo ju nepoužívam - človek si môže vybrať aj ostrenie na sadu AF bodov z celej plochy rozdelenej na 49 oblastí (7x7). Takže si napríklad môžeš vybrať stred 3x3. Netuším ako to funguje vo videu.

Registrace
    May 2011

Nijaké obmedzenie tam nie je.
    Tak potom prečo to nemáš aktivované ako základné nastavenie pri zapnutí, potom by sa ti nestávalo ako v linknutom videu, kde to ostrí kam sa mu chce...

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Tak potom prečo to nemáš aktivované ako základné nastavenie pri zapnutí, potom by sa ti nestávalo ako v linknutom videu, kde to ostrí kam sa mu chce...
    Ako som písal, veľmi zriedka cielene komponujem na stred, často sa snažím o viac či menej asymetrickú kompozíciu. Ostrením na stred by som zbytočne riskoval ostrenie na pozadie a nezodpovedá to tomu, čo mentálne pri točení robím. Celoplošný automat mi v mnohých situáciách dá to čo potrebujem - či mám človeka v strede, posunutého do strany alebo mám dvoch ľudí a každého na jednej strane. "Problém" na tomto videu považujem za dosť marginálny, je to skôr podcenenie hĺbky ostrosti.

Registrace
    May 2011

Celoplošný automat mi v mnohých situáciách dá to čo potrebujem
    Ja som to tušil, ale keď ti automat vyhovuje, prečo nie...

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

Ja som to tušil, ale keď ti automat vyhovuje, prečo nie...
    Upresním to širšie, možno aj pre ľudí, čo si to len čítajú a mohli by ich zaujímať skúsenosti z praxe s foťákmi Panasonic. Tu je zhrnutie ostriacich režimov pre foto/video, ktoré používam. V oboch prípadoch s kontinuálnym autofokusom (AFF pre foto). Pre video občas zamykám AF pomocou tlačidla AF Lock. V poradí použitia, aj s vysvetlením:

Foto:
    - jednobodový režim + výber bodu pomocou dotyku: takmer výhradne. Drvivá väčšina s minimálnym rozmerom oblasti, úspešnosť blízka 100%. Niekoľkokrát som použil veľký rozmer oblasti pri veľmi rýchlych objektoch (napr.vtáky), kde je problém malý bod udržať na objekte. Celkom úspešne to ostrí na popredie, takže je to použiteľné pre tieto náročné prípady.
    - detekcia tváre+očí: nechám ju, ak mi sama nadetekuje správnu tvár. Je to užitočné, ale nespolieham sa na ňu.
    - celoplošný automat: ja ho nepoužívam, ale nastavujem ho vždy ak niekoho nechám foťák používať. So skúseností je úspešnosť vyššia ako nechať ľudí ostriť samých

Čo je veľmi užitočné, všetky menované režimy sú pri GX80 dostupné v jednom, celoplošnom automate. Ťuknutie na displej vyberá konkrétny bod, "OK" prechádza naspäť do automatu, detekcia tvárí prebieha automaticky neustále. Prednosť má vždy vybraný bod.

Video:
    - celoplošný automat (+detekcia tvárí+jednobodový režim): dobrá logika pre dosť situácií. Spoľahlivo preferuje širokú centrálnu oblasť a objekty v popredí, ignoruje však veľmi malé objekty. Jasný objekt v popredí udrží zaostrený aj ak je dosť výrazne mimo stred. Automaticky detekuje tváre, pre video sa na to spolieham viac a funguje to celkom pekne. Problémy sa dajú jednoducho riešiť ťuknutím na displej, čím sa prejde do jednobodového režimu ("OK" to vráti späť).
    - sledovanie objektu (výber pomocou dotyku): používam pre nepredvídateľne sa pohybujúce objekty a netriviálne situácie, keď je treba ostriť na objekt v pozadí alebo preostrovať z jedného objektu na druhý. Samotné sledovanie funguje vo videu veľmi spoľahlivo, občas je však problém so zadaním objektu, keď ho po ťuknutí nevezme.

Sledovanie objektu som testoval aj pre foto, ale tam je limitujúca nespoľahlivosť výberu objektu a sledovanie sa značne rozpadá pri sériovom snímaní.

Registrace
    May 2011

Samozrejme, ale systém je konzervatívny
    - to je vznešený názov pre pomalý...

Treba si uvedomiť, že foťák nevie, že krava je bližšie. Aby to zistil, musel by ostrením pohnúť a myslím, že správne váha s rozostrením ak na to nie je evidentný dôvod.
    - základný úkol autofocusu je - zistiť rozostrenie a správne zakročit - doostriť. Dôvod tam je a určite neni správne, že sa AF neobťažoval reagovať.

Pokiaľ by som ostril na stred, tak by sa dalo diskutovať, že systém zlyhal, takto je to len moja chyba, že som sa spoľahol na automat. Je to presne to isté, ak si pri fotení zvolíš celoplošný automat a potom sa čuduješ, že to nie vždy zaostrí presne na to, čo chceš.
    - však preto ja celoplošnú automatiku nepoužívam, naopak tebe sa zdá veľmi výhodná. V jednom príspevku tvrdíš, že celoplošná automatika bola omylom zvolená a preto foťák správne nezaostril na objekt v popredí, ale v poslednom príspevku celoplošný automat preferuješ, údajne pre spoľahlivosť identifikácie objektov v popredí.
    Príde mi to rozporuplné.

Občasný diskutér
    Registrace
    Sep 2012

Upresním to širšie, možno aj pre ľudí, čo si to len čítajú a mohli by ich zaujímať skúsenosti z praxe s foťákmi Panasonic.
    Diky kolyy.

---------- Doplněno v 23:09 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 23:06 ----------

- to je vznešený názov pre pomalý...

V jednom príspevku tvrdíš, že celoplošná automatika bola omylom zvolená a preto foťák správne nezaostril na objekt v popredí, ale v poslednom príspevku celoplošný automat preferuješ, údajne pre spoľahlivosť identifikácie objektov v popredí.
    Príde mi to rozporuplné.
    Je dobre ze sa joeh vratil do fora, jen sa ted obavam aby sa pre zmenu z fora neporucal kolyy :-)

Starousedlík Digimanie
    Registrace
    Sep 2014
    Fotografií
    8

však preto ja celoplošnú automatiku nepoužívam, naopak tebe sa zdá veľmi výhodná. V jednom príspevku tvrdíš, že celoplošná automatika bola omylom zvolená a preto foťák správne nezaostril na objekt v popredí, ale v poslednom príspevku celoplošný automat preferuješ, údajne pre spoľahlivosť identifikácie objektov v popredí.
    Príde mi to rozporuplné.
    Už mi nepríde úplne produktívne to dookola rozpitvávať, takže len stručne. Nehovorím, že použitie automatiky bol vyložene omyl. Každý režim má predsa svoje pre a proti. Sú okolnosti keď je dobrý, okolnosti keď je nevhodný a okolnosti keď je použiteľný, ale je mu treba pomôcť. Toto bol ten posledný prípad.

Foťák zaostril správne na popredie, presnejšie na jeden z objektov v popredí. Nie na pozadie, tomu sa chcem vyhnúť a to sa môže stať ak človek ostrí na stred. Foťák si iba nevybral presne ten objekt v popredí, ktorý som mal na mysli. Keby som bol dával pozor, tak by som to jednoducho skorigoval.

Citace Původně odesláno od sblasko Zobrazit příspěvek
    Je dobre ze sa joeh vratil do fora, jen sa ted obavam aby sa pre zmenu z fora neporucal kolyy :-)
    Držím sa!

Strana 9 z 11 PrvníPrvní ... 7891011 PosledníPoslední

Podobná témata

1. servis Olympus - moje první zkušenost
    Od andurillek v sekci Volná témata
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 23-10-2015, 22:38