Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zvažuji koupi GX8 + Vario 12-60, nebo 14-140 pro video a foto v exteriéru - outdoor.

aragonn (55)|5.10.2016 19:08
Ano to sedí přesně nijak velké zlepšení při clonění a oproti 14 140 na 25mm rozdíl v kresbě menší než jsem čekal proto jsem se ho prodal.Musím říct že Sigma 19mm je ostřejší než Pana 25/1,7.
joeh (3352)|5.10.2016 19:10
[QUOTE=kolyy;43332]30fps - zatiaľ to pre mňa nie je dôležité, ale ako som písal, už chápem, že to môže byť pre niekoho priorita.[/QUOTE]

- nie som si istý, či sa dostatočne chápeme. 30p na vstupe používam na výstup 4K/60p
Milan Šurkala (3381)|5.10.2016 19:12
[QUOTE=joeh;43339]Milan, starí harcovníci mali jedno výstižné pravidlo - ak kupuješ foťák, počítaj, že za dobrý objektív dáš stejnú sumu. Ty si testoval prístroj so skladáčikom-seťáčikom...[/QUOTE]

To se mýlíš, objektivů jsem měl více, jinak bych si nedovolil to tvrzení, že tam není žádný rozumný zoom ;-) Vtip je v tom, že např. Samsung byl perfektně použitelný i se základním seťákem, také Panasonic má velmi slušné seťáky, které vyjdou na zlomek ceny těla, ale u Sony ani objektiv téměř v ceně těla není žádný zázrak.
z-b (89)|5.10.2016 19:17
Takže nakonec g80 + 12-60 všechno odolné ?
joeh (3352)|5.10.2016 19:38
[QUOTE=z-b;43343]Takže nakonec g80 + 12-60 všechno odolné ?[/QUOTE]

- aby si to rozhodovanie mal jednoduchšie, vymenujem základné, kritické nedostatky G80 :

- veľmi slabý autofocus /kopa info i v susednom vlákne/
- žiadne slowmotion /na moderný foťák absolutne nečakaný krok/
- nemá AutoISO v manuále /pre pokročilé natáčanie videa veľmi zle/
- nemá nastavenie rozsahu AutoISO /min./max./
- nemá min. čas/ AutoISO
- absencia zmysluplného zoom video-objektívu

Pokial ti uvedené veci nevadia, kľudne to kup
sblasko (133)|5.10.2016 20:41
[QUOTE=joeh;43344]..nedostatky G80 : ...[/QUOTE]

Pekne si to zhrnul joeh, a tak si hovorim ake stastie, ze nemusim kupovat novy stroj ja :-) Tiez ako p. Surkala asi pockam nejaky ten rok.
AutoISO v manuále a min. nastavenie rozsahu AutoISO nemam ani teraz, bolo by to fajn ale co uz.
Mne napr. na novych Panasonic strojich najviac vadi naladovost DFD napr. v LX100.
z-b (89)|5.10.2016 20:55
Už čekám od začátku prázdnin. Takhle můžu čekat donekonečna.

---------- Doplněno v 20:55 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 20:50 ----------

[QUOTE=joeh;43344]- aby si to rozhodovanie mal jednoduchšie, vymenujem základné, kritické nedostatky G80 :

- veľmi slabý autofocus /kopa info i v susednom vlákne/
ale lepší než gx8, nevím nevím

- žiadne slowmotion /na moderný foťák absolutne nečakaný krok/
v životě jsem na to ani nepomyslel, vážně

- nemá AutoISO v manuále /pre pokročilé natáčanie videa veľmi zle/
tak to je špatný, i když doposud jsem natáčel bez něj, ale doposud to taky stálo za nic moc

- nemá nastavenie rozsahu AutoISO /min./max./
to jsem nikdy neřešil, těžko říct jestli to vadí, ale mohl bych se vyhnout zbytečnému zrnění

- nemá min. čas/ AutoISO
to ani neznám

- absencia zmysluplného zoom video-objektívu
he

takže je to zase v pasti, nejdřív je to ok, pak to je napytel

a co a6300 a k tomu nějaký odolnější objektiv za menší peníze ? je to vůbec řešení ?
joeh (3352)|5.10.2016 21:36
[QUOTE=z-b;43346]takže je to zase v pasti, nejdřív je to ok, pak to je napytel
[/QUOTE]

- tak sa rozhodni podľa demokratického princípu - pravdu má väčšina, máš tu jeden hlas proti G80 /to som prosím ja/ i keď s ohľadom na cenu som ti ho doporučil a protipol - počet hlasov 2, za G80 /ortodoxní DFD Panasonic pozitiv/
Milan Šurkala (3381)|5.10.2016 22:07
[QUOTE=z-b;43343]Takže nakonec g80 + 12-60 všechno odolné ?[/QUOTE]

Jj, jde o odolnou kombinaci těla i objektivu. Ideálně si to někde zkus a uvidíš. Sony má díky většímu a mnohem lepšímu senzoru možnost fotit značně lepší snímky, ať už hovoříme o šumu, dynamickém rozsahu nebo rozlišení. Jak už bylo řečeno, podstatně lépe ostří ve 4K videu na pohyblivé objekty, má i zpomalené video. Na druhou stranu je tu silnější rolling shutter efekt, stabilizace je při natáčení z ruky o dost slabší než u G80. Také musíš počítat s výrazně vyšší cenou (obzvlášť poté, co před dvěma měsíci došlo k plošnému 20% zvýšení cen u téměř všech fotografických produktů Sony). I když jsem byl vždy zastáncem Sony a jeho cenotvorby, která odrážela nadprůměrné schopnosti přístrojů (kolik tu bylo kvůli tomu hádek), dnes mi jejich ceny přijdou být přeci jen trochu přes čáru.

Ale je to prostě subjektivní, tady ti nikdo neřekne, co je nejlepší, protože to záleží jen a pouze na tobě, co je nejlepší. Třeba já měl uvažoval přejít na APS-C nebo dokonce i FF od Sony, ale prostě mi ty fotoaparáty moc nesedly a není to čím zasklít. Ty ceny objektivů jsou vzhledem k jejich výkonům občas mimo mísu, nemluvě o podprůměrné výstupní kontrole. Naopak jak GX80, tak zejména G80 mi sedly podstatně více a dokonce bych uvažoval o přechodu na menší formát, protože tohle je to, jak si představuju fotoaparát. Sony má nadupaný hardware, ale jak už jsem říkal několikrát, je to skvělý nástroj pro měření jasu a barvy světla, ale člověk nemá pocit, že je to fotoaparát pro fotografy. Taková studená technika. Já se teda na A6300 hodně těšil, ale bylo to pro mě poněkud zklamání. Naopak Panasonic mě potěšil, ale jak říkám, to je subjektivní. Pokud to mám zhodnotit objektivně, tak A6300 je o něco lepší, než se mi zdá subjektivně. Ideální je ale prostě vzít oba přístroje do ruky a vyzkoušet si je.
kolyy (1542)|5.10.2016 22:20
Ja to ešte trochu skomplikujem a pridám ešte ďalšiu vec, ktorá nebol spomenutá, ak mi to neuniklo. A6300 má výklopný displej, G80 plne otočný. Ja osobne výrazne preferujem výklopný ako má aj môj GX80, ale je pravda, že sám seba s tým človek len ťažko natočí. Ak som to zaregistroval správne, pre video sa považuje otočný za preferované riešenie.

Tiež by som spomenul, že človek pri kúpe foťáku s výmenným objektívom nekupuje len daný model, ale vstupuje do daného systému. Je dobré si rozmyslieť, aké možnosti ktorý systém ponúka, kam smeruje, kde sú jeho limity, aký je výber objektívov pre daný účel. Takže napríklad sa správne pýtaš, aké sú možnosti pre odolné objektívy. Pri Sony E sú odolné objektívy iba pre plnoformát, tie sa dajú nasadiť aj na A6300, ale sú všeobecne veľké, drahé a zoomy nemajú vhodný rozsah pre menší senzor. Navyše Sony nepredstavilo už niekoľko rokov nijaký nový APS-C objektív, takže je dosť otázne, či sa to niekedy zmení. Pri M43 je situácia odlišná - okrem novopredstaveného seťáku 12-60 máš radu odolných objektívov, ktorými môžeš postúpiť vyššie (napr. Panasonic 12-35/2.8, 35-100/2.8, podobne pri Olympuse). Na druhú stranu Sony robí špecializované objektívy s powerzoomom pre video, najlacnejší z nich je práve 18-105/4. Pri M43 zatiaľ nič takého nie je a asi ani nebude. Takže je dobré si rozmyslieť, čo je priorita.

Ale súčasne by som Ti to rád zjednodušil - stále tu visí otázka, aký máš vlastne rozpočet. Ak je to tých 30000-40000Kč, bez výhľadu navýšenia v rozumnej budúcnosti, tak je to úplne jasné - G80. Ak vieš navýšiť rozpočet niekam k 60000Kč, alebo dať teraz 40000Kč a dokúpiť objektív v rozumne blízkej budúcnosti za ďalších 20000Kč, tak sa mi zdá A6300+18-105/4 pre Teba ako lepšia voľba, z toho čo si tu povedal. Iba ak by Ti niečo zásadne na A6300 vadilo (odolnosť, ergonómia, absencia stabilizovaného senzoru, limit kvôli prehrievaniu, situácia s objektívmi), tak by som do nej nešiel. A osobne by som k A6300 okrem 18-105 zobral aj seťák 16-50mm, lebo som si istý, že prídu situácie, keď doceníš možnosť kompaktnej kombinácie aj napriek kompromisom.

Nakoniec skúsim ešte jednu radu - nie je nič lepšie ako si zájsť a foťáky vyskúšať. S A6300 by nemal byť problém, ale čo sa týka G80 - je to presne rovnaké ako G7, odolnosť by mala byť ako GH4, fungovať to bude ako GX80, takže zobral by som do ruky všetky tri.
joeh (3352)|5.10.2016 22:23
Na odľahčenie jedna epizoda zo života šťastného majiteľa DFD prístroja Panasonic.
V istom meste si nemenovaný borec zakúpil funglovku - videofoťák značky Panasonic a keďže sa stal úplne prvým majiteľom nového modelového radu, výrobca mu daroval free školenie s inštruktorom - malým, čiperným japončíkom s bambusovou tyčkou v pravej ruke.
Celé zaškolenie spočívalo vo veľmi efektívnom spôsobe - točenie s výpraskom. Takže začali, borec s kamerou, šikmoočko s bambusákom :

- prvá scéna - zazoomovanie na neďaleký hrad - prásk bambuskou po hlave - ťoťo nemodeď, ťoťo panaťonik
- druhý pokus borca - pekná blondínka v popredí autá v pozadí - prásk, ťoťo nemodeď
- tretí pokus - kamera na 1/2 metra vzdialené kvietky s včielkou Majou - prásk, ťoťo nemodeď
- štvrtý pokus - kamera otočená k oblohe na práve letiaci B52 - prásk, ťoťo nemodeď
- posledný pokus šokovaného kameramana - kamera na široký horizont - blažený úsmev šikmoočka, ťoťo modeď.
kolyy (1542)|5.10.2016 22:25
Tak M.Šurkala ma s mojou radou na záver predbehol ;)
kolyy (1542)|5.10.2016 22:35
[QUOTE=aragonn;43340]Ano to sedí přesně nijak velké zlepšení při clonění a oproti 14 140 na 25mm rozdíl v kresbě menší než jsem čekal proto jsem se ho prodal.Musím říct že Sigma 19mm je ostřejší než Pana 25/1,7.[/QUOTE]

Dík, z toho mi plynie, že 25/1.7 je zbytočné kupovať pre zlepšenie kresby oproti seťáku, ale stále je za tú cenu vhodný ako objektív do slabšieho svetla?
kolyy (1542)|5.10.2016 22:42
[QUOTE=joeh;43344] - nemá AutoISO v manuále /pre pokročilé natáčanie videa veľmi zle/
- nemá nastavenie rozsahu AutoISO /min./max./[/QUOTE]

Platí len pre video, aby nevznikol omyl. Pri fotení AutoISO v manuále funguje, čo chýba je korekcia expozície. Dá sa nastaviť maximum pre AutoISO.

[QUOTE=joeh;43344] - absencia zmysluplného zoom video-objektívu[/QUOTE]

Tak niečo porovnateľného k 18-105/4 naozaj nie je, ale myslím, že Panasonic chápe 12-35/2.8 a 35-100/2.8 ako prémiové objektívy nielen pre foto, ale aj pre video. To v rámci ich filozofie "všetko manuálne". Veľmi hladký chod zoomu, dobrá odozva ostriaceho prstenca, odolné telo, vysoká optická kvalita.
Kabe (442)|6.10.2016 00:14
[QUOTE=z-b;43244]Výměnné objektivy nepotřebuji, protože dva ssebou vozit a nosit nikdy nebudu. Líbil by se mi slušný teleobjektiv, ale ta hmotnost, objem a cena je pro mně nereálná.

14-140 je určitě lepší než 12-60, ale když už by byl přístroj odolný, tak komplet. Nemá smysl tělo odolné a objektiv neoodolný.[/QUOTE]

Pak tedy podle mne můžete kopit kterýkoliv z těch přístrojů.
z-b (89)|6.10.2016 12:27
Měl bych prát dotazů ke g80, jestli máte ještě chuť nezávazně konverzovat :-)

1/ Když se použije focus stacking, tak to spotřebuje polovinu kapacity baterky, když je celkem kapacita 300 snímků ? Nebo je to normální video, které vydrží hodinu ?
2/ Dá se focus stacking dokončit až někdy jindy, třeba za měsíc ? Ne ihned po focení.
3/ Jednosekundový záznam snímků před a po zmáčknutí spouště zůstane na kartě napořád, anebo se musí dokončit ihned po focení ?
4/ Toto provádí automaticky, bez zásahu uživatele, předpokládám.
5/ co to znamená Se speciálním šetřícím režimem elektronického hledáčku by mělo být dosažitelné až 800 snímků na jediné nabití
6/ jak je přesně definováná odolnost těla a objektivu ?
7/ je ověřené, jaká nejlevnější sdxc karta zvládá v panasonikách na tuty 4k video i při částečném zaplnění, kapacita 32-64 giga.


Asi to bude vhodný kompromis a až bude 4k video 50p tak bych GX80 nahradil něčím novým. Snad to nebude trvat 5 let.

Díky.
Milan Šurkala (3381)|6.10.2016 13:18
Ad Focus stacking. Tu je, jak to funguje:



1, Pozor na ten výklad výdrže baterky. To, že výrobce udává 300 snímků na jedno nabití vůbec neznamená, že sekvenčním snímáním bude výdrž stejná. To měření má jistá pravidla jako mnohasekundové intervaly, blesk v půlce případů, zoomování,... Tuším, že Nikon uvádí občas výdrž dle klasického CIPA měření a pak i při sekvenčním snímání. Při sekvenci bývá výdrž téměř o řád vyšší. Je to 4K video, proto i výsledné snímky mají 4K rozlišení (tedy 8MPx)
2, Ano, pokud se nepletu. Je to až 5 sekund 4K videa, které je uloženo na kartě. Mělo by být možné v režimu prohlížení znovu aktivovat nabídku zaostření.
3, Tohle teď nevím, zkusím až budu doma. Ale mám pocit, že to video se také nechává na kartě a opět je možné udělat to potom. Vyzkouším.
4, Ano i ne. Uživatel si může vybrat, která místa chce proostřit. Může to ale nechat i na automatice a ta to vybere za něj.
5, To teď nevím, patrně automatické vypínání hledáčku po krátké době nečinnosti.
6, To nikdo pořádně neví, jsou odolnosti vůči vlhkosti, vodě, vodotěsnost, to vše několik stupňů. G80 nebude mít problém s deštěm, ale rozhodně to nelze ponořit do vody. On třeba kryt prostoru pro kartu nemá žádné výraznější těsnění, je to řešeno spíš speciálními kolejničkami, které do sebe zapadnou. Baterie je utěsněná.
7, No mohl bych to zkusit, ale myslím, že jakákoli karta, která je Class 10 a výrobce u toho uvádí nějakou maximální rychlost zápisu (což dělá, když je to výrazněji přes 10 MB/s), by měla stačit. On třeba Transcend má velmi levné rychlé karty. Bral bych ty se zapisovací rychlostí aspoň 45-60 MB/s.
kolyy (1542)|6.10.2016 13:56
[QUOTE=z-b;43359]Měl bych prát dotazů ke g80, jestli máte ještě chuť nezávazně konverzovat :-)

1/ Když se použije focus stacking, tak to spotřebuje polovinu kapacity baterky, když je celkem kapacita 300 snímků ? Nebo je to normální video, které vydrží hodinu ?
2/ Dá se focus stacking dokončit až někdy jindy, třeba za měsíc ? Ne ihned po focení.
3/ Jednosekundový záznam snímků před a po zmáčknutí spouště zůstane na kartě napořád, anebo se musí dokončit ihned po focení ?
4/ Toto provádí automaticky, bez zásahu uživatele, předpokládám.
5/ co to znamená Se speciálním šetřícím režimem elektronického hledáčku by mělo být dosažitelné až 800 snímků na jediné nabití
6/ jak je přesně definováná odolnost těla a objektivu ?
7/ je ověřené, jaká nejlevnější sdxc karta zvládá v panasonikách na tuty 4k video i při částečném zaplnění, kapacita 32-64 giga.


Asi to bude vhodný kompromis a až bude 4k video 50p tak bych GX80 nahradil něčím novým. Snad to nebude trvat 5 let.

Díky.[/QUOTE]

Ja doplním:

1) U bezzrkadlovky najviac spotrebováva batériu LCD/EVF. Skôr je to teda o tom, aký dlhý čas je možné foťák používať. Pozri sa aká výdrž batérie je udávaná výrobcom pri videu a asi to je čistý čas používania foťáku, na ktorý Ti batéria vydrží. Fotenie samotné nežerie skoro nič. Skúsil som si to teraz na GX80, sériové snímanie s mechanickou závierkou. Nastrieľal som za pár minút asi 700 fotiek a batéria sa ani nepohla. Najdôležitejšie je teda vypínať foťák, keď ho človek nepoužíva.
3) Zostane navždy. Keď sa pozrieš na pc, je to normálne krátke video. Foták Ti umožní z toho jednoducho vybrať snímok, ten sa uloží ako samostatný jpeg.
5) Malo by sa okamžite vypínať lcd a foťák sa zobúdza pri priložení oka k hľadáčiku. Príde mi to ako potencionálne užitočná náhrada toho, keď si človek sám vždy okamžite vypína foťák. Inak ak Ti naozaj záleží na výdrži, bude sa dať dokúpiť batériový grip, ktorý predĺži výdrž na dvojnásobok.
6) Pri Panasonicu je to odolnosť proti prachu a postriekaniu vodou. Presné IP číslo som nenašiel. Pri Sony je to odolnosť voči prachu a vlhkosti, proti vode nie. Olympus a Fuji majú prach, vodu a navyše ešte mrazuvzdornosť do -10C.
7) Ja dlhodobo používam micro SD karty od Kingstonu s SD adaptérom a uSD->USB adaptérom, predáva sa to ako balík. Vemi šikovné, nepotrebujem čítačku na SD karty, cez USB to pichnem do hocijakého pc a uSD strčím aj do tabletu. 4K video v pohode zvláda UHS-1 (Class 10). Vyplatí sa však kúpiť rýchlejšiu, nie kvôli videu, ale kvôli zápisu rawov. Teraz mám UHS-3 a celý buffer cez 40 rawov to zapíše za asi 20s. S UHS-1 je to cez minútu. Ale ani v druhom prípade to nie je katastrofa, foťák bez problémov zapisuje a fotí súčasne.
Kabe (442)|7.10.2016 02:31
[QUOTE=joeh;43308]- všeobecne : kvalitný videofoťák, zoom video-objektív, svetelný objektív, výkonný PC, poloprofi editor.[/QUOTE]

Mno to podle mne ale absolutne nemuze stacit. K tomuto je treba taky neco, na cem bude videt, co vlastne pan zadavatel natocil a co a jak zpracovava, takze abychom udrzeli kvalitu minimalne tu papirovou, domivam se, ze https://www.eizo.cz/coloredge/cg318-4k/ je takrka nutnosti doplnit do teto sestavy.
z-b (89)|7.10.2016 12:28
Bez monitoru eizo ani ránu :-)

Není lepší potom koupit nějakou profi kameru ?
Kabe (442)|7.10.2016 18:09
[QUOTE=z-b;43382]Bez monitoru eizo ani ránu :-)

Není lepší potom koupit nějakou profi kameru ?[/QUOTE]
Možná ano, to se rozpočet ale bude muset nafouknout tuším v desetinásobcích a monitoru, na kterém to půjde to video smysluplne zpracovat , se stejně nevyhnete.
aragonn (55)|14.10.2016 05:57
Mám GH3 s objektivem 14 140mm II,mám možnost ji prodat za 25 000,-Má smysl prodat a koupit G80 s 12 60mm?Video 4k nepotřebuji a budu používat Full Hd v AVCHD.
kolyy (1542)|14.10.2016 13:15
aragonn: 4K sa Ti vyplatí aj keď používaš 1080p výstup: viac detailov, menej artefaktov (aliasing), menej šumu. Tento prístup Ti umožní množstvo úprav - môžeš softwarovo orezávať, stabilizovať, zoomovať, švenkovať. Samozrejme závisí ako video používaš. Akonáhle ho spracovávaš v editore, tak nie je dôvod nepoužiť 4K, minimálne pre vhodné scény.

Inak Ti v tomto ťažko niekto poradí. GH3 som neskúšal, základná obrazová kvalita bude zrejme veľmi podobná. Pokrok byt mal byť asi v AF. Asi by bolo najlepšie, keby si si to vyskúšal sám, keď bude G80 niekde skladom. Potom uvidíš.

Čo sa týka zámeny objektívu 14-140 za 12-60, to asi nie je nutné, keďže bude zrejme k dispozícii aj set s 14-140. 12-60 Ti dá odolnú kombináciu a širší začiatok na úkor dosahu, ak je toto pre Teba lákavé, tak sa Ti to asi vyplatí.
z-b (89)|18.10.2016 09:25
Cena za g80 + 12-60 je 27 tisíc na megapixelu.
z-b (89)|18.10.2016 09:52
Ještě bych měl dotaz ke g80+12-60. Kdybych na objektiv našrouboval telepředsádku, pro focení a točení vzdálenějších pohybujících se objektů, třeba zvířata, lidi nebo nějaký jedoucí stroj. Bude ostření vůbec fungovat, když má problém i na relativně blízkou vzdálenost ? Představoval bych si přiblížení tak na cca 300, jestli je taková předsádka k dispozici za normální cenu.
Milan Šurkala (3381)|18.10.2016 10:05
[QUOTE=z-b;43594]Ještě bych měl dotaz ke g80+12-60. Kdybych na objektiv našrouboval telepředsádku, pro focení a točení vzdálenějších pohybujících se objektů, třeba zvířata, lidi nebo nějaký jedoucí stroj. Bude ostření vůbec fungovat, když má problém i na relativně blízkou vzdálenost ? Představoval bych si přiblížení tak na cca 300, jestli je taková předsádka k dispozici za normální cenu.[/QUOTE]

Pochybuju, že seženeš telepředsádku, se kterou by kvalita obrazu byla aspoň trochu akceptovatelná, když už ne dobrá. Nemá to smysl, mnohem lepší volbou je objektiv, který má delší ohniskové vzdálenosti nativně. Případně telekonvertor, ale předsádky, pokud to myslíš aspoň trochu vážně, určitě ne. Telepředsádky mají smysl pouze tehdy, jsou li konstruovány přímo na daný objektiv. Tedy musím říci, že jsem nezkoušel telepředsádky, které stojí mnoho tisíc, ale ani tam si nedělám moc iluze.
z-b (89)|18.10.2016 10:15
Kdyby byla předsádka za 6 tisíc a kvalita se snížila jen minimálně, tak bych souhlasil. Ale jestli se kvalita sníží podstatně tak to nechci. Vyhnul bych se tak dilema jestli stačí ohnisková vzdálenost 120.

Jak je to u g80+12-60 u 4k videa se zomem za pomocí čipu. Nemyslím digitální, který vše pokazí, ale zoom více jak 120 bez ztráty rozlišení. Mechanicky se nastaví 120 a jak se to potom řeší za pomoci čipu ?
ka.mik1 (71)|18.10.2016 11:17
Asi bych šel taky do jiného objektivu (a šel jsem do 45-175mm). Sice nemám telepředsádku, ale jinak mám kompletní sadu ne zrovna levných originálních předsádek od Panasonicu a používám drtivě jen tu rozšiřující na cca 11mm. Už u ní mám pocit, jakoby zvýrazňovala vadu objektivu, takže na původních konečných 42mm (14-42mm) se nedá fotit. Ikdyž Panasonic tvrdí, že předsádky nesníží světelnost a kvalitu fotografie, tak za dne skutečně ne, očima laika, ale za zhoršených světelných podmínek je ta čočka navíc prostě znát, a hlavně se s ní nikde nepočítá, a právě původně jinak výtečný ale pomalý 20mm objektiv, který byl s ostřením pohybu a focením v noci na hraně, se stal prostě nepoužitelným i s f1,7. Proti hvězdám v noci, jich fotoaparát viděl s originální předsádkou míň, a to nebyla tele předsádka. Takže ve dne bych se nebál, ale za horšího světla u některých mých objektivů předsádky na světelnost i na ostření vliv mají.
kolyy (1542)|19.10.2016 01:29
[QUOTE=z-b;43597]Kdyby byla předsádka za 6 tisíc a kvalita se snížila jen minimálně, tak bych souhlasil. Ale jestli se kvalita sníží podstatně tak to nechci. Vyhnul bych se tak dilema jestli stačí ohnisková vzdálenost 120.[/QUOTE]

Ja len podporím väčšinový názor, že teleobjektív je jasná vec. Olympus 40-150 a Panasonic 45-150 stoja nejakých 6-7000Kč a v bazáre polovicu. A je tu aj viac možností, spomínaný 45-175 alebo miniatúrny 35-100.

[QUOTE=z-b;43597]Jak je to u g80+12-60 u 4k videa se zomem za pomocí čipu. Nemyslím digitální, který vše pokazí, ale zoom více jak 120 bez ztráty rozlišení. Mechanicky se nastaví 120 a jak se to potom řeší za pomoci čipu ?[/QUOTE]

Už som to písal, dával som aj obrázok. V 4K to nie je možné, ani na to nie je dostatok pixelov. V 1080p existuje ETC mód, ktorý prinesie 2,4x (digitálny) zoom bez straty rozlíšenia. Číta to presne 1:1 centrálnu oblasť senzoru, 1920x1080 pixelov. Funguje to veľmi pekne.
z-b (89)|19.10.2016 10:55
Tak to jsem před tím pochopil špatně. Myslel jsem si, že 4k video umí ještě zoomovat.
Ještě je objektiv 45-175 a cena je ještě přijatelná. Anebo rovnou jít do 100-300, ale ten váží půl kila a někde jsem četl, že je nic moc.
kolyy (1542)|19.10.2016 13:40
[QUOTE=z-b;43611]Tak to jsem před tím pochopil špatně. Myslel jsem si, že 4k video umí ještě zoomovat.[/QUOTE]

To platí iba ak je na to dostatočné množstvo pixelov. Napríklad snímač v A6300 má na šírku 6000 pixelov, na 4K je potrebných 3840. Takže je tu možnosť čítať celý senzor alebo iba menšiu časť, a pritom mať stále dostatočné rozlíšenie pre 4K. G80 číta 4K z oblasti as 4100 pixelov širokej, takže ako vidíš, nijaká zásadná rezerva pre digitálny zoom bez straty rozlíšenia tam neostáva.

[QUOTE=z-b;43611]Ještě je objektiv 45-175 a cena je ještě přijatelná. Anebo rovnou jít do 100-300, ale ten váží půl kila a někde jsem četl, že je nic moc.[/QUOTE]

Panasonic 100-300mm nemám, ale podľa testov aj skúseností by to mal byť veľmi slušný objektív. Kresba je vraj mäkšia na 300mm, ale určite nie za hranou použiteľnosti. Tých pol kila je naopak to najväčšie lákadlo, skús sa pozrieť koľko vážia a stoja objektívy na iné formáty, ak sa chceš dostať na 600mm ekvivalent. Objektív má dve slabiny, pokiaľ viem: nie je kompatibilný s Dual IS, takže bude fungovať iba optická stabilizácia v objektíve. Motor pre autofokus je pomalší. Pre fotky je dôležitá tá druhá vec, ktorá obmedzuje rýchlosť sériového snímania, pre video tá prvá.

Alternatíva je Olympus 75-300mm. Ten je menej svetelný, ale ešte o trochu ľahší ako Panasonic. Nemá OIS, takže tu by si pri G80 bol závislý naopak na stabilizácii senzoru. Pre fotky je lepšie mať na tak dlhom ohnisku OIS, pre video neviem, to by chcelo vyskúšať.

Ultimatívne riešenie, ale podstatne väčšie a drahšie, je Panasonic Leica 100-400mm. Opticky veľmi dobrý, odolný voči prachu/vode, rýchly AF a účinná stabilizácia s podporou Dual IS. Nepredpokladám, že do neho teraz pôjdeš, ale myslím, že je užitočné vedieť, že máš kam rásť, ak by si v budúcnosti potreboval.
z-b (89)|19.10.2016 22:01
Díky za vysvětlení, už to s čipem chápu. U G80 se s nějakým zomem defakto nedá počítat.
Ještě jsem se díval na objektiv lumix 45-200, ale stojí "jen " 8 tisíc. Nikde jsem nenašel recenzi, ani diskuzi. Je o 4 tisíce levnější než 45-175. Kdo se v těch objektivech má vyznat. Jako laik předpokládám, že vyšší cena=vyšší kvalita.
kolyy (1542)|20.10.2016 02:13
O 45-200mm som čítal dosť negatívnych skúsenosti, vraj je so všetkých M43 teleobjektívov opticky najslabší. Naopak, na 45-175 som čítal iba chválu, navyše je to powerzoom, t.j. približovanie sa ovláda elektronicky, čo by mohla byť pre video veľká výhoda. Samozrejme, podstatné je ako to funguje v praxi, a to neviem. Doporučujem si niekam zájsť, kde ho majú skladom a odskúšať.

Posledná možnosť v tejto cenovej kategórii, ktorá tu zatiaľ nebola spomenutá, je Panasonic 35-100/4-5,6, ktorý mám. Na papieri toho neponúka veľa, veď je z teleobjektívov najkratší. Ja som ho pôvodne plánoval tiež predať, mám ho zo setu, ale keď som si ho odskúšal, tak si ho nechávam. Optická kvalita je výborná, ale hlavne je krásne malý, takže sa bez problémom vojde do vrecka. Je absolútne perfektný ako záložná možnosť pre prípady, keď človek neplánovane potrebuje niečo dlhšieho.
z-b (89)|20.10.2016 11:08
G80 se mi přestává líbit kvůli pomalému ostření a pulzování. Všechno ostatní by bylo dobré, ale to ostření je při videu zoufalé a asi by mi to hodně vadilo.

Takže to vidím na sony a6300 za cca 34 tisíc + nějaký objektiv. 18-105 se doporučuje jako dobrý kompromis cena/výkon a je dělaný na video. Ale kdybych chtěl rozsah zoomu 24/28 - 200/300 v přepočtu na 35mm. Video/focení asi tak 50/50. Podmínkou je co nejtišší motorový zoom a ostření. Dobrá stabilizace. Plynulý a pomalý zoom při natáčení videa.
Je nějaká jiná alternativa než objektivy sony, třeba sigma, nebo tamron, nebo něco jiného ? Nebo se vzhledem ke kvalitě nic jiného než sony nevyplatí kupovat ?
kolyy (1542)|20.10.2016 13:15
Dlhší objektív na video je Sony 18-200mm PZ. Stojí 35000Kč, takže príliš neverím, že do toho pôjdeš. Potom sú tu Sony 18-200mm LE alebo Tamron 18-200mm, niekde okolo 20000Kč. Sú to bežné objektívy s mechanickým zoomovaním, neviem ako sa chovajú v praxi. 18-105/4 je podľa mňa jasná voľba, ak chceš ísť do Sony.
z-b (89)|20.10.2016 15:48
Mechanické zoomování hrozně rachotí, skřípě, šustí a vrže, alespoň co jsem zatím na objektivech do 20 tisíc viděl. On i zoom s motorem docela rachotí, ale ne tolik. Třeba u FZ1000 je to hrůza.
Kdybych nechtěl používat foťák i na natáčení videa, tak by to bylo úplně jednoduché.
Objektiv za 35 tisíc je příliš.
Asi to dopadne na 18-105/4. Jaký zoom dosáhnu na a6300 za pomocí čipu beze ztráty ?
joeh (3352)|20.10.2016 20:18
[QUOTE=z-b;43665]Asi to dopadne na 18-105/4. Jaký zoom dosáhnu na a6300 za pomocí čipu beze ztráty ?[/QUOTE]

- exaktne som to nemeral, musíme veriť výrobcovi a oku, čiže 315mm. Funguje to kontinuálne, pri aktivácii 2x clear zoom sa pri zoomovaní zobrazuje animácia - grafický indikátor celého rozsahu zoomu, ktorý pri držaní tlačítka powerzoom alebo otočením pstenca objektívu naviaže na optický zoom.
z-b (89)|20.10.2016 21:01
315 je slušný zoom, to je paráda, to už ani nemá smysl řeši druhý teleobjektiv

Přechod mezi otickým zoomem a čipovým zoomem je úplně plynulý, bez jakéhokoliv zakolísání.
Pouze nastavím někde v menu 2x clear zoom, čímž rozšířím rozsah zoomu ze 150 na 315 a pak pomocí zoomovacích tlačítek na objektivu foťák automaticky zoomuje mezi 28-315 ? nic víc nemusím dělat ?
kolyy (1542)|20.10.2016 21:17
Tých 315mm už bude s miernou stratou rozlíšenia, aj keď určite stále slušná kvalita. 1:1 to vychádza na nejakých 246mm.
z-b (89)|20.10.2016 21:45
i 246 je v pohodě, to asi bude stačit, akorát to bude zase obluda jako rx10
nic malého a skladného, co se dá dělat
kolyy (1542)|21.10.2016 01:47
[QUOTE=z-b;43673]i 246 je v pohodě, to asi bude stačit, akorát to bude zase obluda jako rx10
nic malého a skladného, co se dá dělat[/QUOTE]

Môžeš to kúpiť aj s 16-50, ako som Ti radil a použiť objektív podľa potreby.
z-b (89)|21.10.2016 11:47
Problém už mám s cenou, i v setu 16-50 stojí stejně jako když ho koupím samostatný (8000) 18-105 stojí samostatný (15000) k tomu a6300 za (34000) a jsem mimo rozpočet. Navíc budu potřebovat filtr a pár karet a nedejbože ještě mikrofon. A tablet na dálkové ovládání další 3 tisíce.
kolyy (1542)|21.10.2016 16:36
[QUOTE=z-b;43684]Problém už mám s cenou, i v setu 16-50 stojí stejně jako když ho koupím samostatný (8000) 18-105 stojí samostatný (15000) k tomu a6300 za (34000) a jsem mimo rozpočet. Navíc budu potřebovat filtr a pár karet a nedejbože ještě mikrofon. A tablet na dálkové ovládání další 3 tisíce.[/QUOTE]

Máš pravdu, za ten príplatok je to nezmysel. Vzal by som ho z bazáru, myslím že bežná cena je okolo 3000Kč.
z-b (89)|6.11.2016 21:53
tak jsem si všiml, že g80 je už v obchodech za 26 tisíc s objektivem 12-60 celkem levná záležitost, ale ale ale a6300 s 16-50 za 39 tisíc

tak je ještě nějaká poslední rada před popravou ?
mě to táhne nějak k a6300, ale ta cena g80, už se musím konečně rozhodnout
kolyy (1542)|7.11.2016 01:06
Čo sa týka G80, sú už k dispozícii prvé skúsenosti užívateľov a ďalšie recenzie. Čo sa týka videa, objavili sa tri podstatné veci, na ktoré by som Ťa upozornil. Z toho dve negatívne a jedna pozitívna:

- stabilizácia menej spoľahlivo rozlišuje medzi trasom a pohybom ako pri GX80. Hlavne pri pomalom švenku to môže viesť k trhaniu obrazom. Panasonic bol na to upozornený, vrátane významných recenzentov dpreview (kde foťák napriek tomu získal 84% a zlatú medailu). Je možné, že príde FW update, ale isté to nie je. Tu je video, ktoré to pekne demonštruje:



- druhé mínus je audio - nedošlo bohužiaľ k prekvapeniu a podobne ako pri GX80 je ruch od stabilizácie zachytávaný vstavaným mikrofónom.

+ je tu však aj prekvapivé plus - foťák umožňuje nastaviť citlivosť autofokusu, a to vo videu určuje rýchlosť jeho reakcií. Pri maximálnom nastavení je AF podstatne svižnejší a nezdá sa, že by to bolo evidentne na úkor prekmytov či pulzovania. Ukážka z recenzie na dpreview s normálnym a maximálnym nastavením:



Ja by som si na Tvojom mieste každopádne zašiel oba foťáky vyskúšať a sústredil by som sa na všetky potenciálne problémy.
z-b (89)|7.11.2016 11:00
To trhání obrazu je teda fatální chyba.

Autofokus při zoomu už se dá i použít, ale bude fungovat takhle dobře i při pohybu celým foťákem, jak to bylo u dronu v ukázce, kde se nedařilo zaostřit
kolyy (1542)|10.11.2016 15:39
Zdá, že Panasonic uznal chybu a pracuje na update FW. Správa sa objavila na oficiálnych stránkach Panasonic Lumix na Facebooku a Instagrame:

https://www.facebook.com/Lumix/
https://www.instagram.com/p/BMjZ-2-BEEo/?hl=en

Viacero užiívateľov na diskusnom fóre M43 na dpreview potvrdilo, že dostali rovnakú správu priamo od Panasonicu, keď im ohlásili tento problém.
z-b (89)|13.11.2016 13:22
A ostření na jeden předmět při chůzi směrem k a od předmětu už funguje normálně ? To je ta ukázka s vousatým maníkem ?
z-b (89)|15.11.2016 01:00
Tak ještě poslední problém, který jsem tak nějak neřešil. Přehřívání u a6300. Občas natáčím i v teplejších krajinách, kde je třeba ve stínu 40 stupňů. Na to jsem úplně zapomněl. Když se to údajně přehřeje za 20 minut v pokojové teplotě, tak co to bude dělat někde na poušti ? Abych se pak nemile nedivil, že natočím 5 minut a konec.
kolyy (1542)|15.11.2016 13:31
[QUOTE=z-b;43868]A ostření na jeden předmět při chůzi směrem k a od předmětu už funguje normálně ? To je ta ukázka s vousatým maníkem ?[/QUOTE]

Preostrovanie by malo byť rýchlejšie keď sa v menu nastaví "citlivosť AF" na vyššiu hodnotu ako nula. Ale tiež som videl iba tú ukážku na tom videu na dpreview a netuším ako to funguje v praxi. Ak o tom foťáku vážne uvažuješ, naozaj by si si mal zájsť do obchodu a vyskúšať ho.