reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotobanka Dreamstime zvyšuje provize o 10 %, fotografové jásají

1.6.2020, Milan Šurkala, aktualita
Je to jen pár dní, co fotobanka Shutterstock snížila provize fotografům a strhla tím obrovskou vlnu nevole. Konkurenční Dreamstime kontruje opačným krokem. Všem fotografům bez rozdílu zvýší provize o 10 %.
S fotobankami je poslední dobou hodně veselo. Před pár dny (26. května) Shutterstock oznámil, že mění strukturu provizí a mnohé fotografy tím dohnal k nepříčetnosti. Velkým problémem je zejména každoroční restart dosažené úrovně, a tak i ti nejlepší fotografové 1. ledna vždy začnou na 15% provizích jako ti naprostí začátečníci. Dle mých propočtů by to pro většinu malých a středních fotografů mělo znamenat 25-35% propad příjmů, pouze ti nejlepší by se mohli pohybovat někde u 10-15 %. Což zabolí především proto, že příjmy ze Shutterstocku patří k těm největším, je to obvykle nejvýdělečnější fotobanka ze všech (při stejně velkém portfoliu). Spousta fotografů však kvůli změně smazala své portfolio, případně se k tomu chystá dnes, kdy vejdou v platnost nové provize. Malou náplastí ale může být krok konkurenční fotobanky Dreamstime.
 
Peníze
ilustrační obrázek, Jericho / CC BY, přes Deviantart
 
Ta totiž 29. května ohlásila, že také změní strukturu svých provizí. V tomto případě to bude ale velmi neobvyklý krok, provize se totiž všem zvýší o 10 % bez rozdílu. Je tedy jedno, zda jde o exkluzivního nebo neexkluzivního fotografa. Má-li dnes např. 50 % provizi, nově bude dosahovat 55 %. Celkem je na fotobance 620 tisíc přispívajících. Problémem pro mnohé je však to, že příjmy z Dreamstime jsou u mnohých zhruba na desetině až patnáctině toho, co na Shutterstocku. Dreamstime je tak jednou z mála těchto společností, které přišly se vstřícným krokem pro fotografy. Dalším takovým příkladem může být Adobe Stock po převzetí Fotolie. Ta také zvyšovala provize a nyní dává úspěšnějším fotografům i Photoshop zdarma, případně všechny aplikace Creative Cloud.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama