Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Francouzský startup Curve-One začal s výrobou zakřivených senzorů

16.12.2020, Milan Šurkala, aktualita
Francouzský startup Curve-One řichází se zajímavou novinkou. Začal totiž sériovou výrobu zakřivených snímačů. Ty by měly umožnit výrobu mnohem kompaktnějších objektivů, které by nevyžadovaly tolik korekčních členů.
O zakřivených snímačích se už v minulosti mluvilo mnohokrát. Sony o nich mluvilo už v roce 2014, o 3 roky později o něčem takovém hovořil i Microsoft a Nikon. Nyní přichází na řadu francouzský startup Curve-One, který už rozjíždí sériovou výrobu. Jeho snímač typu CMOS má rozlišení 12 MPx a zakřivení o poloměru 15 cm.
 
Senzor Curve One
 
Výhodou zakřivených snímačů je to, že je pro ně snazší konstruovat opticky kvalitní objektivy. Není totiž potřeba tolik korekčních členů (např. asférických), takže mohou být i znatelně menší a s menším počtem optických členů. Menším problémem se pak stává např. i chromatická aberace. Myšlenka je také založena na biologickém principu, kdy i oko je zakřivené a ne ploché.
 
Takové čipy ale nečekejte v běžných fotoaparátech. Aby to mohlo fungovat na systému s výměnnými objektivy, musela by se "překopat" celá řada objektivů a všechny se optimalizovat ne na rovinu, ale na jedno dané standardizované zakřivení používaného čipu daným výrobcem (čip v těle musí fungovat se všemi objektivy). Sice by bylo patrně jednodušší korigovat na zakřivený čip než rovný, ale v podstatě by se více či méně korigovalo pořád. Výrobce snímače Curve-One vidí smysl např. v automotive, dronech (příp. obecně vojenských operacích), průmyslu, zdravotnictví nebo vesmírném průzkumu. Ostatně European Space Agency je jedním z podporovatelů projektu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.