www.digimanie.cz
>
>
>

Francouzský startup Curve-One začal s výrobou zakřivených senzorů

Francouzský startup Curve-One začal s výrobou zakřivených senzorů
, , aktualita
Francouzský startup Curve-One řichází se zajímavou novinkou. Začal totiž sériovou výrobu zakřivených snímačů. Ty by měly umožnit výrobu mnohem kompaktnějších objektivů, které by nevyžadovaly tolik korekčních členů.
K oblíbeným
reklama
O zakřivených snímačích se už v minulosti mluvilo mnohokrát. Sony o nich mluvilo už v roce 2014, o 3 roky později o něčem takovém hovořil i Microsoft a Nikon. Nyní přichází na řadu francouzský startup Curve-One, který už rozjíždí sériovou výrobu. Jeho snímač typu CMOS má rozlišení 12 MPx a zakřivení o poloměru 15 cm.
 
Senzor Curve One
 
Výhodou zakřivených snímačů je to, že je pro ně snazší konstruovat opticky kvalitní objektivy. Není totiž potřeba tolik korekčních členů (např. asférických), takže mohou být i znatelně menší a s menším počtem optických členů. Menším problémem se pak stává např. i chromatická aberace. Myšlenka je také založena na biologickém principu, kdy i oko je zakřivené a ne ploché.
 
Takové čipy ale nečekejte v běžných fotoaparátech. Aby to mohlo fungovat na systému s výměnnými objektivy, musela by se "překopat" celá řada objektivů a všechny se optimalizovat ne na rovinu, ale na jedno dané standardizované zakřivení používaného čipu daným výrobcem (čip v těle musí fungovat se všemi objektivy). Sice by bylo patrně jednodušší korigovat na zakřivený čip než rovný, ale v podstatě by se více či méně korigovalo pořád. Výrobce snímače Curve-One vidí smysl např. v automotive, dronech (příp. obecně vojenských operacích), průmyslu, zdravotnictví nebo vesmírném průzkumu. Ostatně European Space Agency je jedním z podporovatelů projektu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung uvádí nový 1/1,33" snímač ISOCELL HM3 se 108 MPx Samsung uvádí nový 1/1,33" snímač ISOCELL HM3 se 108 MPx
Samsung uvedl nový obrazový snímač pro telefony, ISOCELL HM3. Novinka je typu 1/1,33" a disponuje rozlišením 108 megapixelů při malých 0,8μm pixelech. Disponuje technologií Nonacell slučující 9 pixelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Godox uvádí SZ200Bi: 200W zoomovací LED světlo s nastavitelnou teplotou barev Godox uvádí SZ200Bi: 200W zoomovací LED světlo s nastavitelnou teplotou barev
Společnost Godox přichází s dalším novým studiovým světlem. Novinka v podobě modelu SZ200Bi přichází se zoomem, tedy možností měnit úhel svícení. Také zvládne nastavit barevnou teplotu od 2800 K do 6500 K.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canonům EOS R5 a R6 se daří: společnost očekává větší zisky, než předpokládala Canonům EOS R5 a R6 se daří: společnost očekává větší zisky, než předpokládala
Koronavirová pandemie sice tvrdě dopadla na výrobce fotoaparátů, ale možná nebude tak zle, jak se čekalo. Canon totiž už podruhé zvyšuje své predikce pro rok 2020, kdy díky úspěchu EOSů R5 a R6 čeká větší zisky než původně.
18.1.2021, aktualita, Milan Šurkala20 komentářů
Fujifilm ukončí výrobu barevného filmu PRO 400H: nejsou materiály Fujifilm ukončí výrobu barevného filmu PRO 400H: nejsou materiály
Další fotografický film to má spočítané. Tentokrát jde o barevný film Fujifilm Fujicolor PRO 400H. Jeho výroba skončí, přičemž primárním problémem by zde nebyl ani tak nedostatek zájmu jako spíše materiálu pro jeho výrobu.
18.1.2021, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Fotograf vytváří netradiční snímky starých přístrojů, které rozbíjí Fotograf vytváří netradiční snímky starých přístrojů, které rozbíjí
Nizozemský fotograf se rozhodl vytvořit netradiční fotografický projekt, kdy ve svém ateliéru zachytil nejrůznější starou elektroniku. Aby toho ale nebylo málo, před vyfocením každý přístroj rozbil. 
18.1.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře