www.digimanie.cz
>
>
>

Francouzský startup Curve-One začal s výrobou zakřivených senzorů

Francouzský startup Curve-One začal s výrobou zakřivených senzorů
, , aktualita
Francouzský startup Curve-One řichází se zajímavou novinkou. Začal totiž sériovou výrobu zakřivených snímačů. Ty by měly umožnit výrobu mnohem kompaktnějších objektivů, které by nevyžadovaly tolik korekčních členů.
K oblíbeným
reklama
O zakřivených snímačích se už v minulosti mluvilo mnohokrát. Sony o nich mluvilo už v roce 2014, o 3 roky později o něčem takovém hovořil i Microsoft a Nikon. Nyní přichází na řadu francouzský startup Curve-One, který už rozjíždí sériovou výrobu. Jeho snímač typu CMOS má rozlišení 12 MPx a zakřivení o poloměru 15 cm.
 
Senzor Curve One
 
Výhodou zakřivených snímačů je to, že je pro ně snazší konstruovat opticky kvalitní objektivy. Není totiž potřeba tolik korekčních členů (např. asférických), takže mohou být i znatelně menší a s menším počtem optických členů. Menším problémem se pak stává např. i chromatická aberace. Myšlenka je také založena na biologickém principu, kdy i oko je zakřivené a ne ploché.
 
Takové čipy ale nečekejte v běžných fotoaparátech. Aby to mohlo fungovat na systému s výměnnými objektivy, musela by se "překopat" celá řada objektivů a všechny se optimalizovat ne na rovinu, ale na jedno dané standardizované zakřivení používaného čipu daným výrobcem (čip v těle musí fungovat se všemi objektivy). Sice by bylo patrně jednodušší korigovat na zakřivený čip než rovný, ale v podstatě by se více či méně korigovalo pořád. Výrobce snímače Curve-One vidí smysl např. v automotive, dronech (příp. obecně vojenských operacích), průmyslu, zdravotnictví nebo vesmírném průzkumu. Ostatně European Space Agency je jedním z podporovatelů projektu.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Canon vysvětluje ukončení výroby 26 objektivů EF a EF-S Canon vysvětluje ukončení výroby 26 objektivů EF a EF-S
Poslední dobou se hodně mluví o ukončování výroby mnoha objektivů Canonu pro bajonet EF a EF-S. Australské zastoupení značky Canon nyní vysvětluje, proč se tak děje. Ujišťuje nás, že se nejedná o konec bajonetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nový telezoom Tamron 150-500mm F5-6.7 VC VXD pro Sony FE Nový telezoom Tamron 150-500mm F5-6.7 VC VXD pro Sony FE
Další novinkou z dílen společnosti Tamron je nový telezoom 150-500mm F/5-6.7 Di III VC VXD (model A057). Určen je pro full frame CSC od společnosti Sony a slibuje relativně kompaktní rozměry a hmotnost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tamron uvedl světelný širokáč 11-20mm F2.8 pro APS-C Sony Tamron uvedl světelný širokáč 11-20mm F2.8 pro APS-C Sony
Pokud máte APS-C CSC od společnosti Sony, pak pro vás Tamron připravil novinku v podobě světelného ultra širokoúhlého zoomu 11-20mm F/2.8 Di III-A RXD. Ten nabídne 105° úhel záběru a konstantní světelnost F2,8.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony uvádí extrémně širokoúhlý objektiv FE 14mm F1.8 GM Sony uvádí extrémně širokoúhlý objektiv FE 14mm F1.8 GM
Sony přichází s extrémně širokoúhlým objektivem FE 14mm F1.8 G Master (SEL14F18GM). Ten je velmi zajímavý svým 114° úhlem záběru při velmi dobré světelnosti F1,8. Navíc není ani příliš velký nebo těžký.
21.4.2021, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Nikon Z7 II získal v DxOMarku 100 bodů, patří ke špičce své třídy Nikon Z7 II získal v DxOMarku 100 bodů, patří ke špičce své třídy
Full frame CSC fotoaparát Nikon Z7 II se podrobil testu snímače na známém serveru DxOMark. Z něho si odnesl 100 bodů, čímž dorovnává rekordní hodnotu konkurence a je tak spolu s ní nejlepší na trhu.
20.4.2021, aktualita, Milan Šurkala19 komentářů