Microsoft prezentoval 1/2,3" zakřivený senzor
6.6.2017, Milan Šurkala, aktualita
Aby objektivy byly schopny kreslit na rovnou plochu senzoru, musí být jejich vlastnosti hodně korigovány dalšími optickými členy. Proto Microsoft přišel s oklikou a prezentoval naopak zakřivený senzor, který umožní vyrábět menší a jednodušší objektivy.
Myšlenky na zakřivený senzor nejsou ničím novým. Vychází z toho, že objektivy samy o sobě mají tendenci vykreslovat zakřivenou plochu a je potřeba spoustu nejrůznějších korekcí v podobě dalších nezřídka dost drahých optických členů, aby kreslily ostře i do rohů dnes běžně používaných rovných snímačů. Společnost Microsoft (stejně jako v minulosti i Sony) na to šel trochu jinak a místo náročných korekcí v objektivu nechal objektivy jednoduché a snímač mu přizpůsobil. Prezentoval totiž zakřivený snímač. Nicméně ani toto není jednoduchá disciplína.
Využil klasický 1/2,3" CMOS BSI snímač Aptina AR1820HS s 18MPx rozlišením. Na něj pak aplikoval speciálně vyvinuté technologie, které dovolily jej vymodelovat do části kulové plochy. Zatímco v minulosti probíhaly testy s deformováním snímačů tak, že rohy byly upevněny a střed se natahoval, Microsoft deformuje celý snímač rovnoměrněji. Rohy čipu zůstávají volné a při deformaci tak mají větší svobodu pohybu. Tvar čipu a deformace jsou tak ve výsledku rovnoměrnější, viz snímek níže.
Prozatím bylo dosaženo maximum zakřivení 26,7°, nicméně testy pro článek v časopise Optics Express proběhly se senzorem s 23,7° zakřivením. Před něj postavili snímač se světelností F1,2 a srovnali výsledky s full frame zrcadlovkou Canon 1DS Mark III s objektivem Canon EF 50mm F1.2. Výsledkem byla mnohem nižší vinětace s hodnotou pouhé 1 %, zatímco zrcadlovce naměřili 93,75 %. Musíme však říci, že tento objektiv patří k nejvíce vinětujícím objektivům vůbec. Podobně to bylo i s detaily, kde v rozích zaznamenalo řešení Microsoftu 5krát více detailů. Microsoft tvrdí, že uvedenou technologií by mělo být možné vyrábět až APS-C senzory. Výhodou tohoto řešení je to, že objektivy nemusí vyžadovat tolik korekčních členů, což umožní zmenšit počet optických elementů, snížit tak i rozměry, hmotnost a v neposlední řadě i výrobní cenu.