Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm a Tamron mají po 2 oceněních TIPA 2023

26.4.2023, Milan Šurkala, aktualita
Fujifilm a Tamron mají po 2 oceněních TIPA 2023
Na cenách TIPA Awards 2023 byly i společnosti, které zde získaly po dvou oceněních. K nim patří Fujifilm, který to dostal pro dva své CSC fotoaparáty, a společnost Tamron, která zase bodovala dvěma zoomovacími objektivy.
Dostáváme se ke společnostem, které na letošních cenách TIPA Awards 2023 obdržely po dvou oceněních v hardwarových kategoriích. Sem patří společnost Fujifilm a Tamron. Pokud jde o titul nejlepšího APS-C fotoaparátu pro experty, tak tím je letos Fujifilm X-T5. Má 40MPx snímač X-Trans CMOS s funkcí Pixel Shift Multishot, která umožňuje dostat až 160MPx snímky. Autofokus je citlivý od -7 EV, máme tu časy závěrky od 1/8000 sekundy, sekvenční snímání s 15 fps a buffer na 1000 JPEGů nebo 19 RAWů. Elektronická závěrka tyto hodnoty ještě zlepšuje. X-T5 umí natáčet 6.2K video ve 30p s 10bitovými barvami, případně natáčet 4K HQ, které vzniká oversamplingem. Je zde i možnost připojení externího rekordéru přes HDMI.
 
 
Nejlepším APS-C fotoaparátem pro profesionály je Fujifilm X-H2S. Jde o hybridní přístroj, který může najít své využití u svateb, reportáže, sportu i vloggingu. Má vylepšený AF, v plném rozlišení zvládne sekvenční snímání se 40 fps až pro 140 RAWů za sebou. Zvládne DCI i UHD 4K při 120 fps, Full HD při 240 fps a může natáčet až 90 minut. Pro sledování objektů je tu využit systém AI.
 
Fujifilm X-H2S
 
Nejlepším telezoomem se stává Tamron 50-400mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD. Ne nejširším úhlu záběr umí zaostřovat už od 25 cm. Jeho celková délka je navzdory dlouhé ohniskové vzdálenosti jen 183,4 mm. Zaostřování má na starosti motorek VXD, k dispozici je také optická stabilizace obrazu.
 
Tamron 50-400mm f/4.5-6.3 Di III VC VXD
 
Nakonec tu máme ještě nejlepší objektiv pro tvůrce. Tím je Tamron 20-40mm f/2.8 Di III VXD. Jde o kompaktní objektiv vhodný i pro gimbaly. Tím se stává také ideálním pro vloggery a další obsahové tvůrce. Široký úhel záběru je vhodný pro selfie natáčení, na max. zoomu vyfotí i nějaké ty detaily. Využívá lineárních zaostřovacích motorků VXD a je kompatibilní s Fast Hybrid AF a Eye AF fotoaparátů Sony.
 
Tamron 20-40mm f/2.8 Di III VXD
 
Zdroj: tipa.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.