Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Getty Images ve finančních problémech, rezervy peněz spadly o třetinu

27.2.2015, Milan Šurkala, aktualita
Fotobanka Getty Images, která má pod sebou i některé další fotobanky, je ve vážných finančních problémech. Má neuvěřitelně vysoké dluhy a finanční rezervy za poslední čtvrtletí spadly o celou třetinu.
S fotobankou Getty Images a jejími dalšími fotobankami (iStockPhoto, ThinkStock) to nevypadá vůbec dobře. Za poslední tři měsíce roku 2014 se její finanční rezervy ztenčily o třetinu ze 41 milionů dolarů na nynějších 27 milionů. Když uvážíme, že základem potíží je i obrovská 2,6miliardová půjčka z roku 2012, pak Getty Images opravdu nemá zrovna růžovou budoucnost. Tehdy došlo k převzetí společnosti Getty Images společností Carlyle Group, která koupila Getty Images za 3,3 miliardy dolarů od Hellman & Friedman. Ta vlastnila Getty Images od roku 2008, když za ni dala 2,4 miliardy dolarů.


Getty Images logo


Zajímavé je na tom to, že Carlyle sice koupila Getty Images za 3,3 miliardy dolarů, ale samotná společnost Getty Images do této transakce vložila 2,6 miliardy dolarů, které si musela půjčit. A dnes je z toho problém. Getty Images přestává stačit soupeřům jako je Shutterstock nebo Fotolia, která je nyní pod vedením Adobe. Obě společnosti jsou relativně bezdlužné.

Getty Images sužuje placení dluhů i to, že výdělky společnosti se snížily o 7 % a od fotografů si už vzít více snad ani nemůže. Vždyť na iStockPhoto mají neexkluzivní fotografové už dnes pouhých 15 % z výdělku (iStockPhoto si bere 85% provizi!) a exkluzivních snímků má celé Getty jen něco okolo 8 milionů. Celkově ve všech fotobankách je to pak na 170 milionů snímků dohromady (exkluzivních i neexkluzivních). Společnosti očividně nepomohl ani kontroverzní krok nabídnout snímky zdarma za odkaz na fotobanku. Další půjčku už patrně také nedostane, protože už v roce 2012 měla hodnotu dluhů vůči hodnotě EBITDA (skutečný zisk/ztráta po odečtení všech daní, splátek a úroků) na čísle 6,7. Dnes je už někde okolo osmičky.

Zdroj: bloomberg.com, petapixel.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.