Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně
Komentáře od JonSnih
Canon má prý uvést R5 II a R1 během pár týdnů, tak uvidíme, s čím se vytasí.
Odpovědět0  0
Kolik jich máš? Z tebe už je taky sběratel, co?
Odpovědět0  0
Ty staré kinofilmové objektivy to neukreslí, stejně jako to u FF nezvládají ukreslit > 36MP snímače. Další věc je, že nemají korekci vad, které na kinofilmu není nutné tolik řešit jako u digitálu.
Odpovědět0  0
Už stávající 100MP Hasseblad X2D produkuje cca 200MB soubory, jak v 16bit, tak 14bit módech.
Odpovědět1  0
@Pavel
I kdyby se jim to podařilo, tak to dají do nějakého těla, co navrhnul Frankenstein, jak je jeich zvykem.
Odpovědět1  1
To zní zajímavě. Závit asi bude 72mm kvůli těm 24 mm.
Sony poslední dobou vydává dost zajímavou optiku. 20­-70mm F4, 24­-50mm F2.8. Skla od Sigmy a Tamronu. Začíná být problém si vybrat, protože je tam tolik dobrých možností :D
Odpovědět1  0
Jako univerzál a cestovní zoom je to supr. Jsou to právě tyhle zoomy, které dostanou více lidí k FF systémům. Následně stačí přidat 1­-2 F1.8­/F2.0 monofokály, příp. nějaký širokáč, a máš zaskleno. Nicméně Tamron 28­-200mm F2.8­-5.6 je úžasný. Kdybych fotil s E­-systémem, tak ho musím mít. U Nikonu je zas skvělý 24­-120mm F4.

Tady je zhruba srovnání světelnosti mezi Tamronem a Paňákem 28­-200mm:
28mm F2.8 × F4
35mm F3.2 × F4.5
50mm F3.5 × F4.9
70mm F4.2 × F5.5
100mm F4.5 × F5.9
135mm F5.0 × F6.3
200mm F5.6 × F7.1
Odpovědět2  0
@Hirogen: dneska je doba gearheadů. Cílem je mít to nejlepší, přestože s dobrou technikou focení a dostatečně dobrým AF lze dosáhnout dostatek ostrých fotek i při BIFu. Jinými slovy, už nestačí mít 17 ostrých snímků z 20. Lidi chtějí 49 ostrých z 50.
Odpovědět0  0
Zmiňovali LiveND o jednu stopu navíc ­(ND128, 7 EV­), že se nevejde do původní paměti. Stejně tak AI AF mód Human může zabírat prostor navíc ­(před lety někdo z vývoje Oly tvrdil, že E­-M1X nemá dost prostoru na přidávání více AI AF módů­).
Odpovědět0  0
To je jen reakce na plastickou chirurgii v USA, která se začíná dost zvrtávat díky influencerům. Ti, co nemají na lepší těla si alespoň vylepší svou fotku přes AI v mobilu.
Odpovědět0  0
Jestli to půjde vypnout, tak ať to tam mají pro ty, kteří dnes hojně využívají různé art filtry.
Odpovědět0  0
Navenek se tu ale bavíme o AF bodech ­(zónách­), které může uživatel zvolit, ale už nikde nenajdeme, z kolika AF fotodiod je každý bod seskládán. Canon používá dual pixel AF, u R6 tam tedy má 24M fotodiod, které jsou seskládány do 1053 AF zón.
Odpovědět1  0
Milane, nepoužívej slovo solidní, když píšeš o obrazové kvalitě snímače­/objektivu. Působí to divně. A není to poprvé, kdy takto hodnotíš i prémiové objektivy. Klasické ­"dobré, velmi dobré, vynikající­" se tu hodí více.
Odpovědět1  0
Bude. Leica má technologii, která prokáže autenticitu fota, časem možná i videa. V době AI je to nezbytnost.
Odpovědět1  0
Tak. Předražený Capture One je teď za rozumnou cenu s tou 50ˇ% slevou.
Odpovědět0  0
Jenže Ztko není plně otevřené. Nikon rozhoduje, které objektivy tam pustí. A zatím spolupracuje primárně s Tamronem a teprve začíná se Sigmou.
Odpovědět1  0
Tak evidentně nejsi cílovka, ale všichni, kdo volali po větším těle s lepším úchopem, a raději si pořídili Canon nebo Nikon, teď mají možnost přejít k Sony. I ten battery grip je konečně předělaný tak, aby to na sebe lépe sedělo a dobře se to ovládalo i ve vertikální poloze. Vylepšená ergonomie je zásadní inovace, kterou měla přinést už A1.
Odpovědět1  0
Konečně to tělo zvětšili. Utěsnění má být vylepšené. A co barvy? Osobně bych to s touto generací prodával ­"jen­" s 60 FPS :­) Nicméně je to pěkný počin. Canon na to nebude mít odpověď hodně dlouho, ti budou rádi, když dorovnají původní A1 co do rozlišení a rychlosti e­-závěrky.
Odpovědět0  1
Mohli, ale nechtějí, protože tlačí FF. Je to vidět u všech ­(Sony, Canon, Nikon­), že APSC je jen do počtu, aby se neřeklo. Jediný APSC systém je Fuji s kompletní nabídkou skel. Druhý solidní je Sony E, protože je tam více nativních objektivů od Tamronu a Sigmy. Jenže Sony záměrně nedělá CSC ve tvaru zrcadla ­(větší hledáček, baterie, lepší grip...­).
Odpovědět3  0
Kdy bude umět Digimanie rozklikávací obrázky­/grafy? Ty printscreeny jsou tak malé...
Odpovědět1  0
To by si přálo poměrně dost lidí, G9ii je už moc velká obluda. Něco jako původní GH1­/GH2 by bodla.
Odpovědět0  0
Tak 4 roky nazpět jsem na 43rumors označil 150kilovou ženu z promo videa Panasoniku za ­"fat lady­" a rozpoutalo se peklo, od Amíků. Prý jsem měl uvést ­"that woman in black sweater­".
Odpovědět2  0
Už mají vymyšlené, co přijde po generaci Z? Jaké jim dají písmenko?
Odpovědět1  0
Ten soft není záměrně optimalizovaný, abys měl důvod za 2­-3 roky koupit nový phone. To platí i na x86­-64 Win platformě, tam by se dalo optimalizovat...
Odpovědět0  0
To je nějaká důchodcovská sleva? Známý platí cca 1200 Kč ročně.
Odpovědět0  0
Dlouholetí uživatelé DXO Photolab ­(trvalá licence­) taky na fóru nadávají, že vývojář preferuje vývoj novinek a spoustu užitečných věcí, co má konkurence stále chybí. Poslední dva roky je to DXO dost zabugované. Je vidět jasný trend. Vydat betaverze a ty látat za pochodu, aby byl vidět pokrok. Nabízí se otázka, kdo sedí ve vedení těchto společností, když vedou takovou politiku. Dříve byl ten soft o dost odladěnější. Ale když mají jednotlivce a firmy zaháčkované přes předplatné­/licence, proč se snažit, že?
Odpovědět0  0
Tak modely okolo 2000 Eur nejsou žádná ořezávatka a ty na trhu zústanou. Časem lze sehnat v akci za opravdu dobrou cenu.
Odpovědět0  0
Je dost pravděpodobné, že vydají jen jeden z nich. Anebo si tu 35ku objednal Panasonic a tu 40ku OMDS. Těžko říct. Optický tým často experimentuje a udělá 2­-3 podobné návrhy ­(jako je to u té 35ky­) a některé návrhy nakonec zůstanou jen na papíře.
Odpovědět0  0
Asi se objeví něco jako G100s, příp. něco kompaktního s HW z GH5ii­/G9. Jinak souhlasím, že u Panasoniku teď budou tlačit FF. Další na řadě by mělo být tělo, které zkombinuje modely S1 a S1R ­(září­-listopad 2023­).
Odpovědět0  0
Nikon není tak ochranářský jako Canon, ale i tak bych uvítal právě tyhle inovativní designy pro Z mount. O Sigmě nemluvě. Takhle jsme odkázání jen na nativní Nikkory Z, příp. jen ty Tamrony, které Nikon nechce vyrábět.
Odpovědět0  0
@busy: To je základní nepochopení Foveonu. Ten nikdy nenabídne výkon bayeru, bez ohledu na velikost snímače. Foveon je to samé jako středoformát ­- skvělý na krajinky, produktové foto a studiové foto. Ale tady je navíc podmínkou držet to na ISO100­-400. I nejovější foveon snímač bude na ISO800 šumět a výš už raději nelézt.
Odpovědět0  0
Možná by bylo lepší zůstat u velkosti APS­-C, kterou už měli zmáknutou. Mohli to krásně dát do FF L­-mount těla. Jak to vypadá, tak s vývojem Foveonu o velikosti FF snímče jsou to dost velké štráchy. Foveon je vůbec pro Sigmu spíš prokletí než spása. Tolik peněz, co v tom utopili ­- a ještě utopí.
Odpovědět0  0
V´ždyť tu loni psali, že vývoj 600MP snímače se ruší. Maximum by mělo být snad 400 MP.
Odpovědět0  0
Spíš OM­-1. Ale stejně si myslím, že by bylo lepší počkat, co přijde na trh dál. Oba výrobci musí uvést i méně výkonné modely se stejným HW, aby snížili náklady na vývoj komponent. A ta těla budou menší, lehčí a levnější. Kolik lidí potřebuje 50 FPS v AF­-C nebo 120 FPS v AF­-S? Na běžné focení je to zbytečné. Vypadá to, že v září přijde nějaké nižší OMko, počítám, že Paňák do konce roku taktéž něco uvede.
Odpovědět0  0
Co si vzpomínám, tak Sakini tehdy psal, že 16­-80mm F4 není nic extra. Tak uvidíme, jak se popasovali s daleko větším rozsahem.
Odpovědět0  0
To je příplatek za zeštíhlení ve Photoshopu, které nějakou tu minutu práce­/retuše navíc přidá :)
Odpovědět3  2
A teď dát tento nový HW do něčeho kompaktnějšího, aby to oslovilo širší publikum. GH6 je video bestie, kde se počítá s používáním velkých manuálních video objektivů. Proto je tak velká. Původní GH1­/GH2 jsou oproti ní trpaslíci.
Odpovědět1  0
Tak hlavně aby to dali do těla s dobrou ergonomií a svižným autofokusem. I tak je to vývoj na 3 roky, jestli se 2. fáze povede.
Odpovědět0  0
A ty F2 monofokály od Sigmy se neppčítají? 24mm F2, 24mm F3.5, 35mm F2. Všechno to jsou nativní objektivy šíté pro L­/E­-mount, stejně jako 20mm F2, 65mm F2, 45mm F2.8, 90mm F2.8. Škoda že ten L­-mount stojí za starou bačkoru ­(po stránce AF­), těla od Sigmy jsou pro smích a předražená Leica si jede po svém.
Odpovědět0  0
@pavelmicka: Proč by měli vyrobit to, co má Paňák už dávno? Stejně by to udělali větší, jak je u Olyho zvykem. A lidi by zas frfňali. Výhodou m4­/3 je diverzita. Ostatně máš, cos chtěl ­(já ho mám taky­). A to půl EV stabilizace navíc přes Sync­/Dual IS zas nikoho nevytrhne. Vyšší těla od O a P za posledních pár let nabízí kompenzaci >5.5 EV ­(E­-M1ii­/1iii­/1X, E­-M5iii, G9, GH5­/GH5s, OM­-1, GH6­). Kvalitní a cenově dostupný kompaktní zoom 40­-150mm F4 tu chyběl. Spousta lidí ocení 50 mm navíc na úkor horší světelnosti ­(­-1 EV­), drtivá většina z nich si totiž nic delšího nikdy nekoupí.
Odpovědět2  0
Což jsou jen PR řeči. Viz L­-mount. Nemusíš být obchodní zástupce Panasoniku, abys zjistil, že Sigma nemá tak dobře utěsněné objektivy a jejich AF motory jsou také pomalejší, což je dlouhodobý fakt pozorovatelný i na jiných bajonetech. Kdyby spolu ­"spolupracovali­", tak určitě neuvedou monofokály ve stejných fokálních délkách, ale raději by společně vytvořili strategii, jak co nejrychleji ten systém zasklít. Aby přitáhli lidi. A taky použili Sigmáckých objektivy AF motory od Paňáku, atp.
Odpovědět1  0
Počítám, že když se u Nikonu zbavili mech. závěrky, tak OM­/Oly musí taky, když je snímač 4× menší. Hlavně aby vylepšili AFC a hledáček, aby ty rychlosti sériového snímání k něčemu byly, že?

@Choakinek: to tělo bude ve velikosti řady E­-M1. Ten obrázek je zavádějící.
Odpovědět1  0
Konečně se ti, Milane, podařilo sehnat pořádného modela :­) Chválím.
Odpovědět0  0
Snímač je staršího data, ale v zásadě na úrovni nejlepších APSC dneška. Rozdíly v reálném použití jsou minimální.
Odpovědět0  0
To proto, že se cílí na hloupé davy, které těm marketingovým řečím uvěří ­- a výrobek zakoupí. Firmy hrabou peníze, co to jde, bez ohledu na to, zda to přinese užitek. Aneb peníze na prvním místě.
Odpovědět0  0
Zajímavé, Nikon raději koupí deisign od Tamronu, než aby ho pustil do Z­-mountu. Sigma si však půjde po svém, což je dobře.
Odpovědět1  0
podle DPR TV jsou snímače z R3 a R6 téměr totožné.
http:­/­/www.youtube.com­/watch?v=dURKsOcAhxc&t=2m12s
Odpovědět0  0
Nejde jen o rozdíl ve světelnosti a ostrostii. Lidi u 20mm F1.7 dlouhodobě nadávají na pomalé ostření v AFC ­(pohyb, video­), větší aberaci na Oly tělech a absenci utěsnění. A jako vždy platí, není nutné to kupovat hned za zaváděcí cenu, protože časem jistě budou nějaké akce. Tak jako jsou každou chvíli na stávající objektivy.
Odpovědět2  0
Zkus proklepnout korekci přepalů­/stínů ­(DR­), té se ve videu v článku vyhnuli. Další věc je kvalita odšumu. Mám starý PC, tak to už nevyzkouším, ale co jsem četl, tak nejlepší highlight recovery a práci s barvami má Capture one, profily objektivů a odšum zas DXO PhotoLab Elite; ryze na odšum je bomba i plugin Topaz Denoise AI. Díky.
Odpovědět0  0
Bude záležet na cenové politice. Už stávající SDXC karty třídy UHS­-II jsou o dost dražší než UHS jedničky. Např. 64GB UHS­-II 300­/260 MB­/s za cca 3000 Kč × 64GB UHS­-I 170­/90 MB­/s za 610 Kč.

https:­/­/en.wikipedia.org­/wiki­/SD_card#Bus
Odpovědět0  0
Největším problémem těchto super světelných skel exotických výrobců bývá silná chromatická vada. Dokud se nepřicloní na cca F2.8, tak je to dost otravné. LoCA nelze jednoduše odstranit v RAWovém editoru.
Odpovědět0  0
Na podzim má dojít k ohlášení vývoje nové generace OM­-D. Může to být 1X mark II nebo 1 mark IV. Spíš to Xko.
Odpovědět0  0
Je to E­-M10iv bez EVF a také chytrý způsob, jak prodat staré komponenty v jiném balení. Nicméně je to stále hodně malé, do ženské ručky ­- a na ně je to primárně zacíleno. V Asii tyhle malé modely frčí.
Odpovědět1  0
Cena pro USA je nastavená na $1099, tak jsem pro Evropany čekal ekvivalent v eurech, ale dali to níž. To je supr zpráva.
Odpovědět0  0
I kdyby to stálo polovinu, váha cca 700 gramů u obou F1.7 dvojčat leckoho odradí. Dobrou alternativou je 35­-100mm F2.8 ­(cca 370 gramů­).
Odpovědět1  0
Nikon i Canon budou stále prodávat některá těla po dobu příštích pár let. Nevidím důvod, proč by měli stopnout produkci populárních modelů, pakliže již došlo k pokrytí nákladů na jejich vývoj. Nikonu se zrovna v oblasti CSC moc nedaří a nedává smysl, aby si podřezal větev s DSLR. A určitě nemůže zaříznout profi sféru ­- zde musí garantovat několik let dostupnost těl a náhradních dílů na opravu.
Odpovědět0  0
@Choakinek: Navýšení cen na smršťujícím se trhu s fototechnikou bylo nevyhnutelné ­(a to nezohledňuji inflaci a růst jiných nákladů, ke kterým by docházelo i bez kontrakce trhu­). Problém je v tom, že tradiční výrobci jsou silně nepružní a jeli setrvačností. Kdyby více předvídali vývoj trhu ­(šili do toho už od roku 2013 jako Sony, předvídali dopady smartphonové revoluce­), mohli mít celkem slušně vybalancované portfolio. Mohli postupně budovat nové systémy z tržeb prodejů DSLR těl a objektivů. Nicméně to nechali dojít příliš daleko a následně už nezbylo nic jiného, než razantně navýšit ceny vyššího mainstreamu až highendu, když jim smartphony sebraly segment pod $600 a snížily prodeje i ve středním cenovém segmentu.
Odpovědět1  0
Kdyby chtěl Nikon nalákat APS­-C uživatele na FF, tak by místo řady F1.8 monofokálů uvedl řadu s F2.5, která by stačila i náročnějšímu zájemci, ale byla by o cca 1­/3 menší a lehčí. A jistě i cenově přijatelnější = dobře by se prodávala a rozšířila by prodeje těl Z50+Z6 ­(a chystané Z30­), což je právě to, co by Nikon potřeboval. Kolik lidí si koupí ty nové F1.2­/F1.4 behemoty? Moc ne. Jestli chtěli jít cestou, kdy prioritizují profi optiku, tak právě proto měli svůj nový formát otevřít, aby jim Sigma, Tamron, Samyang, Laowa přitáhli zákazníky přes nižší cenový segment. Ale kdepak, to Nikon nedopustí a pomalu se bude lopotit s vývojem kde čeho. A tak jim utíkají peníze a zákazníci ke konkurenci ­(Canon + Sony­). A je to škoda...
Odpovědět1  0
Potrvá nějaký pátek, než vyjdou dlouhodobé a nezávislé recenze. Do té doby jsou tvoje reakce jen hype. Navíc konkurence nikdy neřekla, že pro F­(E­) bajonet nelze vyrobit vysoce světelný objektiv. Viz např. Sigma 50mm F1.2, který existuje i pro Sony.
Odpovědět0  3
@Choakinek: Cena 1699 EUR je překvapivě dobrá. Takový Panasonic chce za svou 50mm F1.4 oficiálně 2400 EUR. Sigma F1.4 za 900 EUR je dobrá volba, ale je to v zásadě původní DSLR design s adaptovaným bajonetem. Paradoxně je tak CSC verze delší než DSLR verze.
Odpovědět0  0
Je známá věc, že Olympus a Paňák zkraje spolupracovali dost, Oly navrhl a nasdílel m4­/3 formát, bleskový systém, ultrasonické čištění snímače. Výměnou za to dostal LSI, snímač pro E­-M1i aj. Rozkol mezi firmami nastal právě v době, kdy vznikala L­-mount aliance. Oly z toho vycouval a od té doby si Paňák jel po svém: vlastní proprietární DFD AF systém, vlastní řešní Dual IS atp. Bohužel.
Odpovědět0  0
Profi fotograf si koupí techniku, která mu:
a­) vyhovuje
b­) a vydělá mu

Olympus se mohl připojit k L­-mount alianci v letech 2015­-2016, kdy vznikla. Představa laiků, že FF systém je spása pro výrobce fotoaparátů, je zcestná. Jak dokazují aktuální čísla, Panasonik těžce paběrkuje. Musel by prodávat násobně víc, aby se udržel v zisku.
Odpovědět2  3
P. Bambousek a R. Stach totiž umí fotit a dokážou se vypořádat s nedostatky systému, kdežto blue.sunové, kterých je plný internet a hospody, vidí jen nedostatky.
Odpovědět5  5
Myslím, že to tu snad také bylo zmíněné. Od listopadu běží každý týden jiná akce, každý si vybere.
Odpovědět0  0
Loni se u Panasoniku prodalo jen 240 tisíc těl ­(m4­/3 + L­-mount­), Nikon prodal 1,6 mil. těl. Uvidíme, jak dopadnou prodeje za rok 2020, ale na nějaký výrazný růst ­(u Paňáku­) bych nesázel, přestože Nikon odhauje prodeje­/pád na cca 900 tisíc těl. Letošní prodeje zdecimoval covid a omezení volného pohybu. Problém je, že toto bude trvat minimálně do poloviny přístího roku. A to není povzbudivá vyhlídka pro žádného výrobce.
Odpovědět1  1
Těch problémů je víc. My jsme vyfasovali mobilní a desktopové APU řady RyzenPro 3000, což je stále jen ZEN+ a naše IT instaluje jen bezpečnostní záplaty ­(a výkonnostní pomíjí­). W10 udělají dost paseky, pořád tu CPU vytěžují systémové služby, tiskové procesy, antivir se jednou za den taky zblázní a bere 25 % výkonu. Další věc je přímo SW, který používáme, jde kolikrát jen o starou verzi pro Win7 plácnutou na Desítky. Neustálé synchro s cloudem atp. Jestli to máte podobně, tak chápu to zklamání z výkonu.

Neznám benchmark, kde by AMD mělo 6× vyšší výkon než Intel, to je žvást. I u nás se stává, že někdo dostal stroj se špatně nainstalovaným prostředím. Tak si to nech přeinstalovat, ne?
Odpovědět2  1
S tímto měla přijít již K­-3 mark II. Nicméně by to též chtělo uvést i nové objektivy s rychlými AF motory. Ale to už je dneska jedno.
Odpovědět1  0
Nějak jsi nepobral, co Pavel myslel. Psal, že když Intel­/určitý výrobce neumí nabídnout, co má konkurence, tak si začne vymýšlet různé marketingové kličky, jak nalákat na své produkty. Neodváděj řeč na výrobní kapcity a prodeje. Přijde ti normální, aby se u procesoru vyzdvihovaly nějaké ­"pocity­", když jde především o výkon ­(při rozumné spotřebě­)?
Odpovědět2  2
Obávám se, že nikoliv :)
Odpovědět0  0
@blue.sun
Je vidět, že jseš úplně mimo. Že má někdo na trhu FF, neznamená v dnešní době vůbec nic. Panasonic prodá stěží 120 000 kusů FF těl ročně a ty napíšeš, že ­"elegantně naskočil­". I samotný Nikon bude mít co dělat, aby přežil příštích 5 let, a to prodá násobně víc kusů než Paňák.
Odpovědět2  2
@Sakini:
Máš pravdu, nicméně Nikon vydal první generaci Z těl záměrně ošizenou ­(tak jako Canon svoje R­). Potřebovali zákazníky, kteří jim alespoň částečně zaplatí vývoj nového bajonetu Z. Early adopters a gearheadi si rádi koupí nová těla každé dva roky. Kdyby ta těla vydali rovnou ­"tak, jak měly být vydané v 2018­", tak by jim utekly peníze od ­"racionálněji utrácející obce­", protože by nebylo moc důvodů proč koupit novější, když už ta první generace by byla na úrovni třetí u konkurence. Je to drsný, ale je to tak. Tento model postupného vylepšování úspěšně realizuje Sony se svou řadou A7. Jaká byla první A7­/A7R šlupka a jak jsou na tom dnes, že?

To, že Nikon neotevřel Z bajonet, považuji za mnohem větší přehmat, než rychlou náhradu první generace. Dokud nebude dost objektivů, tak lidi půjdou raději k Sony, kde máš velice zajímavé alternativy od Tamronu, Sigmy..., nebo budou čekat. A čekání = žádné peníze pro Nikon ­(minimálně za těla­).
Odpovědět0  0
Hlavně by měli zvětšit buffer. Už stávající Z6 si, po dvou AF vylepšeních, poradí velmi dobře i s BIF:
https:­/­/mirrorlesscomparison.com­/stories­/nikon­-z50­-z6­-300mm­-f4­-pf­-birds­-in­-flight­/

Obzvlášť, kdy za to budou chtít víc ­- tipuju 2200 EUR.
Odpovědět0  0
@pavelmicka
Je to spíš o ­(ne­)ochotě CaNikonu otevřít bajjonet­(y­) třetím stranám. Mám pocit, že i stávající EF mount a Z mount nejsou otevřené a Sigma s Tamronem ­(a dalšími­) to obešla reverzním inženýringem, kerý je ze strany CaNikonu trpěný. Proto trvá poměrně dlouho, než třetí výrobci přijdou na trh s řešením pro CaNikon bajonety obecně. Bohužel.
Odpovědět0  0
Ve FF módu je to stále pomalé. U APS­-C módu je však vidět slušné zlepšení. Jestli to pustí i na m4­/3 těla, uvidíme nejznatelnější pokrok. DFD systém potřebuje více snímků za sekundu ­(60­), aby to chytlo přibližující se subjekt. Pohyb k fotoaparátu je vůbec pro DFD náročný, čím rychlejší, tím větší má problémy. Ale ano, celkově došlo ke zlepšení.

https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=wzEu8HrdCD0
Odpovědět0  0
Jestli to nezabijí cenou, tak by to mohlo být docela zajímavé. Ale stále si říkám, proč aspoň jeden výrobce FF neudělá kvalitní řadu F2.8 monofokálů, která by nabídla velmi dobrou obrazovou kvalitu, rychlý AF motor, utěsnění a to vše v relativně lehkém a kompaktním provedení ­(na poměry FF­). Mají­-li kropové formáty do budoucna vymizet, kropisti potřebují mít důvod přejít na FF. Zrovna Paňák tedy doposud moc kompaktní portfólio nemá ­(až na 20­-60mm, který je veden jako lepší seťák...­).
Odpovědět1  0
Hoď jsem link na konrétní kartu. U nás je to stále prémium.
Odpovědět1  0
20 % je solidní podíl, ale z čeho, že? Pár let zpátky byl trh ILC přes 11 mil. kusů, loni již jen 8,5 mil. kusů a stále to padá. Jestli to spadne pod 5 mil. kusů, tak i Nikon bude mít velké problémy; především výdajového rázu, protože bude problém rozpustit R&D náklady pro vývoj a rozvoj Z mountu do čím dál menšího objemu prodaných těl. To je to, co jim nakonec může zlomit vaz. Jestli si vedení neuvědomí vážnost situace, a dá zelenou i dalším zbytečnostem typu 58mm F0.95, tak to neustojí.
Odpovědět1  1
Takhle špatný výsledek jsem tedy nečekal. Nikon má poměrně temnou prognózu na celý FY2021 ­(nejen pro foto divizi, ale za celou skupinu­). Zatím tedy hodlají pokračovat s vydáváním nových těl a objektivů pro Z mount, ale také tam mají uvedeno, že začnou hodně osekávat náklady.

@Milane, nechceš do těchto zpráv o hospodáření, příp. CIPA statistik zařadit tabulky, které by pěkně zobrazovaly hlavní čísla? Zbytek potom rozvést komentářem?
Odpovědět0  0
Tohle tělo je cílené primárně na tvůrce videa, proto tam je jen 12MPx. Jestli chceš 24MPx, tak si kup A7iii nebo počkej na budoucí A7iv, která bude asi našlapanější, protože nově bude jako entry FF model sloužit A5.

Jinak dobrá volba asi bude i ta budoucí Z6s, ale tam zas není dostatek nativních skel. To se samé platí pro R6.
Odpovědět4  0
Musím Sony pochválit za to, že se vyhnula zběsilému honu na 8K, a místo toho se zaměřila na maximalizaci kvality 4K videa. 4K je do budoucna masovka. Jestli mají opravdu vyřešený heat management i bez větráčku, tak klobouk dolů. Paňák S1H se bez větráčku neobejde. Jediným otazníkem tak zůstává ergonomie, kterou z obrázků nevyčteme. To ukaží až recenze.
Odpovědět5  1
Jestli s AFC výrazně pokročili, tak by to určitě ve videu zmínili... Nicméně tohle tělo už mělo být na trhu letos v únoru­/březnu a zatím jen slibují ­(od února 2019­).
V roce 2012 jsem o Pentaxu uvažoval, ale vadilo mi, že pro APSC neměli pořádný 35mm ­(efektivně­) objektiv. Ta limited skla jsou v zásadě jen FF záležitost ­(ohniska tomu odpovídají­). Na to, že to jsou staré kinofilmové designy s pomalými AF motorky, je to dost drahá sranda.
Odpovědět0  0
@Milan: Ale ty mluvíš o vývoji nových těl a blue.sun zase o produkci stávajících těl. Nový vývoj je už jen pro CSC bajonety. Ale i tak Nikon i Canon budou dál vyrábět přinejmenším profi DSLR APS­-C a FF těla, protože:
a­) jim to pomůže rozpustit náklady na větší objem,
b­) je o původní DSLR těla ­(a objektivy­) zájem,
c­) musí podporovat nemalé množství profíků, co s tím fotí ­(např. Cejpatka­)
d­) nemůžou to prostě zaříznout. Viz letošní D6 nebo 1DXiii.

Z ekonomického hlediska prostě potřebují návratnost vloženou do vývoje posledních těl a objektivů a to je na dalších hodně let. Kategorii DSLR do 20 000 Kč nahradí zcela novými CSC, protože to vyjde výrobně levněji.
Odpovědět1  0
E­-M5iii zas tak ořezaná není. Funkcí tam máš habaděj. A další můžou přijít formou budoucích firmwarů. Jestli ti něco chybí, tak sáhni po E­-M1ii, která je za podobnou cenu a kde máš úplně všechny funkce, které ale typický uživatel fotoaparátu E­-M5iii zdaleka nevyužije.
Odpovědět2  1
Tak Pentaxu ani nic jiného nezbývá. Ricoh jim zkrouhnul rozpočet už před lety a dnes už by se jim vývoj nového CSC bajonetu nezaplatil. Minimalistická politika vývoje je tu už od dob K5II, což je i na dnešní poměry dost dobrá mašinka. Pentaxu ujel vlak zejména v oblasti AF­-C.
Odpovědět4  0
Tak ono se ty modely už teď podobají jako vejce vejci ­- modely pro danou třídu mají podobné rozlišení, hledáčky, sériové snímání, stabilizaci. Druhá a třetí generace většinou dohání chybějící funkce konkurence. Jistě rozdíly by se našly, ale bude jich málo. Nakonec se zájemci o danou značku budou říidit nabídkou objektivů pro ten který systém.

Co se EVF týče, tak tady bude patrný negativní efekt vysokého rozlišení na výdrž akumulátoru. Viz Canon R5.
Odpovědět0  0
Kdepak, pouze se řídili tím, co jim doporučili při obřadu: ­"A žijte spolu věrně, dokud vás smrt nerozdělí.­" Taky si ušetřili starosti s rozvodovým řízením, střídavou péči o děti atp.
Odpovědět1  0
R. Stach a P. Bambousek to nevidí tak černě ­(čas 27:32­-29:51­):
https:­/­/www.youtube.com­/watch?v=nPcJQ3x3tks
(ten rozhovor je fakt dobrý, i jen jako poslech do uší)
Odpovědět2  1
5K ­(rozlišení 15 megapixelů­) by mohl být dobrý kompromis.
Odpovědět0  0
Spíš se nabízí otázka, o kolik náročnější by bylo vyrobit takovýto snímač s rozměry a rozlišením dnešních APS­-C. Také nevíme, jak moc se by takový snímač zahříval v kompaktnějším těle typu Canon M5.
Odpovědět0  0
Tak dokud se v ČR bude z koronaviru dělat něco jako mor, tak budeme ekonomicky v prdeli. To je jisté. To vážně počítají s tím, že dojde ke karanténě a zastavení výroby s každou novou vlnou?
Odpovědět2  0
Spíš bych to viděl tak, že to dopadne jako v případě IBM, když prodala Global Foundries svoje továrny. A zaplatila cca 1,5 mld. dolarů v hotovosti navíc. Olympusu se vyplatí zbavit se všeho + pustit jednorázově třeba částku ve výši poloviny loňské ztráty. Na nové společnosti potom bude radikálně zeštíhlit organizační strukturu ­(vyházet všechny ty nadbytečné manažerské pozice jak v Japonsku, tak po celém světě­), zastavit prodej prodělečných produktů ­(jak těl, tak objektivů­) a navázat opět užší spolupráci s Panasonikem, jako to bylo na začátku m4­/3 + přip. si něco koupit od vedle, než to několik let vyvíjet.
Odpovědět0  0
Na společný bajonet už nemají ani zdroje ani čas. Cílem bude udržet vlatní byznys nad vodou a to půjde i tak těžko. Do roku 2025 uvidíme konec více foto firem. Bohužel. On i takový Nikon zažívá těžké časy. Za rok 2020 vykázal velkou ztrátu, a to bylo před coronou. Letošní prodeje ILC budou strašný masakr.
Odpovědět3  1
JIP je Japan Industrial Partners, firma specializující se na restrukturalizace a krizový management. Pomůže Olympusu vyčlenit­/oddělit ­(carve­-out­) foto divizi do samostatné entity ­(zatím pojmenované jako NewCo­), která projde netriviální transformací. JIP si NewCo určitě nenechá.

https:­/­/www.crunchbase.com­/organization­/japan­-industrial­-partners
Odpovědět3  0
Nikon prý v roce 2017 zase opustil Brazilský trh...
Odpovědět0  0
Nejlepší by bylo, kdyby udělali jeden model, který by byl velikostí podobný původní GH1­/GH2.
Odpovědět0  0
Nechápu, kam se tak ženou. Co budou nabízet příště? 2GPx?
Odpovědět2  0