Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Letošním TIPA Awards 2021 vévodí Sony s 5 oceněními

20.5.2021, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Sony už tradičně patří v anketě TIPA Awards k těm nejlepším. Letos to vyhrála s celkem 5 oceněními. Ta putovala na adresu dvou CSC fotoaparátů, kompaktu, telefonu i jednoho objektivu.
Sony je letos vítězem ankety TIPA Awards 2021, kde se mu povedlo získat 5 ocenění. Za nejlepší profesionální full frame to dostalo CSC Sony Alpha 1 s 50,1MPx snímačem Exmor RS CMOS. Toto CSC zvládá 30fps sekvenční snímání bez blackoutu, umí natáčet 8K video, nechybí ani 4K při 120 fps a potěší i synchronizační čas blesku pouhých 1/400 sekundy.
 
Sony Alpha 1
 
Nejlepším fotoaparátem pro experty pro foto i video je Sony A7S III. Má 12,1MPx snímač CMOS BSI také s podporou 4K při 120 fps. Máme tu více než 15EV dynamický rozsah pro video v režimu S-Log3). 3,0" LCD doplňuje hledáček typu OLED s velmi vysokým rozlišením 9,44 milionu bodů. K dispozici je S-Cinetone, 16bitový RAW výstup přes HDMI, 5,5EV mechanická stabilizace a Real-Time Eye AF.
 
Sony A7S III
 
Titul nejlepšího standardního pevného objektivu si letos odnáší Sony FE 50mm F1.2 GM. Má 11lamelovou clonu, pěkný boheh a vysokou světelnost. Najdeme tu tři členy XA pro potlačení nejrůznějších typů aberací a zkreslení. Nano AR Coating II pak lépe potlačuje odlesky a závoje. O přirozené ostření pro video se starají čtyři lineární motorky XD. Clonu lze navíc nechat s aretovanými polohami nebo úplně hladkým chodem.
 
Sony FE 50mm F1.2 GM
 
Dostáváme se k nejlepšímu fotoaparátu pro vloggery. Tím je Sony ZV-1 s možností natáčet 4K video. Oproti řadě RX100, ze které vychází, má trochu větší grip. Najdeme tu polohovatelný 3,0" LCD, směrový mikrofon, režim Product Showcase a Background Defocus. Sony zapracovalo i na účinnosti stabilizace.
 
Sony ZV-1
 
Nakonec je tu nejlepší fotomobil. Tento titul dostal telefon Sony Xperia 1 III. Jeho fotoaparáty pokrývají přepočtené ohniskové vzdálenosti od 16 do 105 mm, máme tu 12MPx rozlišení a možnost fotit do RAWu. Objektivy nesou značku Zeiss, je zde 20fps sekvenční snímání, 60fps vyhodnocování AF i AE. Displej nabídne 4K rozlišení, jde o HDR OLED se 120Hz obnovovací frekvencí. Pro kameramany se hodí režim Cinematography Pro.
 
Sony Xperia 1 III
 
Zdroj: tipa.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.