Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Na TIPA Awards 2021 vyhrál Nikon 3 ocenění

22.5.2021, Milan Šurkala, aktualita
Také Nikonu se dost dařilo v letošních cenách TIPA Awards 2021. Dostal totiž tři ocenění a může se tak rovnat např. konkurenčnímu Canonu. Tituly dostaly dva CSC fotoaparáty i jeden objektiv pro ně.
TIPA letos ocenila také 3 produkty společnosti Nikon. Zabodovaly např. dva nové full frame CSC fotoaparáty. Nikon Z6 II dostal cenu za nejlepší pokročilý full frame fotoaparát. Jeho 24,5MPx čip nabídne nativní citlivost až do ISO 51200, zvládne snímání s 14 fps, umí i 4K video při 60 fps a Full HD při 120 fps. Jsou zde dva procesory EXPEED 6 a vedle nativních objektivů Nikkor Z lze využít s redukcí FTZ i přes 90 objektivů s F-mount a pokud zabrousíme i do historických kousků, dostat se máme až na 360. Máme zde mechanickou stabilizaci, která zvládne přidat 3 až 5 EV dle objektivu.
 
Nikkor Z6 II
 
Nikon Z7 II se pak stal nejlepším full frame fotoaparátem pro experty. Nabízí 45,7MPx snímač CMOS BSI, duální procesor EXPEED 6, také 4K 60p video, 120fps Full HD, nechybí mu dva sloty pro karty (SD a CFexpress). Zaostřovací systém funguje od -4 EV, stabilizace pak nabídne 5EV účinek. Nezapomnělo se ani na detekci tváří a očí.
 
Nikon Z7 II
 
Nakonec tu máme ještě nejlepší širokoúhlý zoomovací objektiv. Tím je Nikkor Z 14-24mm f/2.8 S. Máme tu povrchové vrstvy Nano Crystal Coat, ARNEO, v optické konstrukci jsou použity asférické členy. Oceněna byla nízká míra odlesků nebo koma efektu. Líbila se i možnost použít nejen 112mm přední filtry, ale také zadní. Pro video se hodí krokový zaostřovací motorek.
 
Nikkor Z 14-24mm f/2.8 S
 
Zdroj: tipa.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.