Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix GH5 II dostane nový firmware: vylepší nejen streamování

12.11.2021, Milan Šurkala, aktualita
Panasonic ohlásil brzké vydání nového firmwaru verze 1.1 pro jeho vloggerský fotoaparát Lumix GH5 II. Novinka vylepší zejména vlastnosti kolem streamování, nicméně přinese i další rozšíření schopností přístroje.
Společnost Panasonic zhruba před půl rokem uvedla fotoaparát Lumix GH5 II, který rozšiřuje koncept původní GH5 více směrem k vloggerům. Nyní ohlásila, že 30. listopadu přijde nová verze firmwaru 1.1, která přinese spoustu vylepšení. Většina bude mířit především na streamování. Zatímco dnes je podporováno maximálně Full HD, nově bude zvládat i 4K záznam díky podpoře IP streamování přes protokoly RTP a RTSP. RTMP a RTMPS bude možné přes USB tethering s připojením přes smartphone.
 
Panasonic Lumix GH5 II firmware
 
Fotoaparát bude možné dálkově ovládat přes aplikaci Lumix Tether, umožněno bude např. i ovládání a streamování z více fotoaparátů najednou. Tato aplikace také nově umožní ovládání elektronického zoomu (powerzoomu) u objektivů, které to podporují. Z dalších novinek tu bude funkce Live View Composite a možnost nastavení rozsahu zaostřovacího kroužku i na 720° a 1080°. Dosud je možné nastavit úhel mezi minimální a maximální zaostřovací vzdáleností na 90° až 360°. Panasonic také opravil chybu, kdy docházelo k zamrznutí fotoaparátu při bezdrátovém přenosu fotografií do PC před 5GHz Wi-Fi síť.
 
 
Panasonic dále uvolnil firmwary pro vybrané zoomovací objektivy full frame systému Lumix S. Jde o 24-105mm F4 (v1.2), 70-200mm F2.8 (v1.1), 70-200mm F4 (1.2) a 70-300mm F4.5-5.6 (v1.1). Ve všech čtyřech případech byl vylepšen výkon stabilizace ve videu, v případě objektivu 24-105mm se zlepšil i výkon duální stabilizace pro fotografie při použití fotoaparátu Lumix S1, S1R a S1H ze 6,5 EV na 7,5 EV (180násobek času ve srovnání s pravidlem převrácené hodnoty ohniskové vzdálenosti).
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.