Panasonic silněji zvažuje fázový AF ve svých fotoaparátech
14.9.2022, Milan Šurkala, aktualita
Zástupci Panasonicu dali serveru Imaging Resource velmi zajímavý rozhovor, kde se mluvilo nejen o nové L2 Alliance mezi Panasonicem a Leicou, ale také o budoucnosti zaostřovacích systémů. Pravděpodobnost využití fázového AF se zvyšuje.
Na serveru Imaging Resource si můžete přečíst rozhovor se čtyřmi zástupci společnosti Panasonic a můžete se dozvědět několik zajímavých informací. Panasonic např. znovu vysvětlil, co vlastně znamená nová L2 Alliance mezi Leicou a Panasonicem. Zatímco dosud firmy sdílely výsledky svého vývoje, nová aliance znamená, že se na vývoji budou podílet společně. Nenahrazuje to tedy L-Mount Alliance, kde je ještě Sigma, ale je to další smlouva o spolupráci.
Panasonic dále zmínil, že v posledním roce se jim hodně dařilo a např. v Británii byl jedinou značkou, která rostla. Zajímavostí je, že Panasonic měl ambice dělat full frame od začátku, ale Micro Four Thirds byl využit jako krok k tomuto cíli. Full frame dělá Panasonicu radost, což je spojeno i se zaměřením na video tvůrce, kde se zúročily zkušenosti z kamer VariCam. Tento trh je obrovský a hovoří se o tom, že okolo 50 milionů lidí je online tvůrci, z čehož 3,3 milionu se tomu věnuje profesionálně a okolo 2 milionů z toho má 6místné cifry v dolarech ročně. Není divu, že se dnes všechny společnosti vyrábějící fotoaparáty tak moc soustředí na funkce videa a streamování.
Důležité je ale zejména to, že Panasonic připustil možnost, že se do jeho fotoaparátu v budoucnu dostane fázové zaostřování. Tuto možnost nevyloučil už ani v minulosti, kdy řekl, že se při vývoji GH6 využívalo systémů vylepšení autofokusu DFD pramenících už od dob GH4, ale prioritou byly jiné vlastnosti. V posledním rozhovoru sice Panasonic přímo nepotvrdil, že se fázový AF objeví, potvrdil však, že se jím společnost vážně zabývá. Na škále ano-ne prý Yosuke Yamane (výkonný viceprezident) naznačil cca 80 % pro "ano". Mám-li přidat svůj osobní názor, myslím si, že Panasonic by mohl přejít na PDAF někdy v roce 2024-2025.
Další zajímavostí je to, jak skutečně funguje DR Boost. Už víme, že snímač má v zásadě dvě nativní citlivosti a je schopen je kombinovat do jedné expozice. To funguje tak, že se expozice rozdělí na dvě, jedna se přečte s nižší citlivostí ISO, druhá pak s vyšší, a to se zkombinuje dohromady. To ostatně vysvětluje, proč je DR Boost podporován maximálně při 60 fps. V podstatě to funguje podobně jako klasické HDR video skládající dva různě exponované snímky dohromady, je to ale vylepšeno o to, že se pro různou expozici využívají různé nativní citlivosti, což významně zlepšuje kvalitu expozice pořízené při vyšší citlivosti ISO.
Pro další detaily můžete navštívit stránku serveru IR a přečíst si celý rozhovor. Probírá se tam např. vliv stabilizace na eliminace problému roztřesení závěrkou, rozdíl rolling shutter efektu ve videu a fotkách, vylepšení stabilizačního výkonu, absence 6K Photo a další.
Zdroj: imaging-resource.com