www.digimanie.cz
>
>
>
>

Panasonic Lumix LX15: noční borec

Panasonic Lumix LX15: noční borec
, , recenze
Panasonic je známý výrobou opravdu zajímavých fotoaparátů a nový Lumix LX15 papírově rozhodně nevypadá být výjimkou. Umí natáčet 4K video, má polohovatelný dotykový displej a objektiv s vynikající světelností F1,4.
K oblíbeným
reklama
Profi kompakty Panasonic řady LX byly velmi zajímavé takřka ve všech svých iteracích a nejnovější LX15 posouvá laťku opět o něco dále. Přináší 1,0" snímač s 20MPx rozlišením a jeho objektiv s 3× optickým zoomem potěší počáteční světelností již od F1,4. K tomu nechybí dotykový výklopný displej, podpora 4K videosekvencí a to vše dostanete v kompaktním balením skoro do každé kapsy. Jde tak o menšího brášku k Lumixu LX100, který má i hledáček a trochu větší snímač. Bude LX15 tím pravým ve své třídě?

 

Recenze Panasonic Lumix LX15Videorecenze fotoaparátu Panasonic Lumix LX15 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Lumix LX15 je docela kompaktním fotoaparátem, nelze ale čekat tak malé rozměry a hmotnost jako např. u Sony RX100 nebo Canonu G9 X. Na tloušťku má 42 milimetrů a hmotnost dosahuje 310 gramů včetně baterie a karty. Stále se tak vejde do nejedné kapsy, v oblasti objektivu ale cítíte docela velkou tíhu. Zpracování je dobré, tělo je docela tuhé. Menší grip vepředu i vzadu pomáhají trochu vylepšit úchop, ale pogumování by neškodilo. Nemáte totiž úplnou jistotu úchopu.


Panasonic Lumix LX15


Fotoaparát je vybaven objektivem Leica s 3× optickým zoomem v ohniskovém rozsahu od hodně širokoúhlých 24 mm po maximálních 72 mm. Více potěší světelností, která má vynikající hodnotu F1,4 na nejširší ohniskové vzdálenosti. Díky tomu je opravdu možné v noci fotit z ruky. Na maximální ohniskové vzdálenosti má pak světelnost hodnotu F2,8.

Přesto je tu jeden menší problém, a tím je průběh světelnosti. Už na 31mm přepočtené ohniskové vzdálenosti dosahuje hodnoty F2,8. V podstatě tak má LX15 konstantní F2,8 objektiv se supersvětelným bonusem na nejširších ohniskových vzdálenostech. Clona má maximální hodnotu F11 a bohužel tu chybí ND filtr. Panasonic si jej možná nechává na druhou generaci podobně jako u FZ2000. Nemusíte se však bát, že byste světelnost F1,4 nemohli využívat za dne. LX15 totiž podporuje i plně elektronickou závěrku s časy od 1/16000 sekundy.


Panasonic Lumix LX15 objektiv Leica


Nyní se budu věnovat okružím objektivu. Ta jsou zde dvě. To přední má hladký chod a může být určeno k nejrůznějším věcem podle toho, co si zde nastavíte. Můžete tu mít např. optický zoom. Ten může být krokový (přednastavené hodnoty 24, 28, 35, 50, 70 a 72 mm) nebo zoomuje klasicky elektronicky, tedy v tomto případě s mírným zpožděním a ne úplně nejpříjemnější "gumovou" vazbou. Není to ale ani žádná tragédie. Osobně jsem si tu ale dal korekci expozice.

Mnozí budou jistě jásat ze clonového kroužku, osobně ale třeba jejich nadšenec až tak moc nejsem a v případě LX15 bych jej považoval dokonce za negativum. Nejde o to, že tu clonový kroužek je (to je pro mnohé pozitivní), ale o to, jak je proveden. Je totiž velmi blízko těla i velmi blízko předního kroužku. Těžko se tak k němu dostanete, na pomocné pacičky zezadu nevidíte a pokud máte manuální ostření a chcete změnit clonu, s téměř jistotou se vám podaří dotknout předního kroužku a zaostření si rozhodit. Pokud tam máte korekci expozice, při změně clony si pak často přenastavíte tuto korekci. Škoda, že tu není nějaká speciální volba kroužku, která by ovládání clony vyvedla např. na neoznačený volič vpravo.


Panasonic Lumix LX15 horní strana


Výklopný interní blesk je mechanicky ovladatelný tlačítkem. Dá se také přitáhnout prstem a pálit např. o strop. Sáňky na externí blesk tu nenajdete.


Panasonic Lumix LX15 blesk


Vidíte tu dva mikrofony pro stereo zvuk a velmi tuhé kolečko fotografických režimů. Trochu jemnější ovládání by určitě nebylo na škodu. Vedle kolečka je i páčka pro zapnutí a vypnutí přístroje. Následuje neoznačené kolečko, kterým se nastavuje např. expoziční čas, umožňuje ale i pohyb v menu. Červené tlačítko zahajuje natáčení videa, prodleva je lehce přes půl sekundy, což je dobrý čas. Po opětovném zmáčknutí se nahrávání zastaví a zaznamená se asi ještě jedna desetina sekundy. Tlačítko spouště je bezproblémové, páčka zoomu umožňuje nastavit zoom po velmi jemných krocích, nicméně rychlost zoomu je poměrně pomalá, zejména chcete-li použít ten maximální.


Panasonic Lumix LX15 horní ovládací prvky


Fotoaparát je vybaven výklopným 3,0" displejem s rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Uchycen je na horní straně, takže se dá vyklopit až o 180° vpřed a celé řešení je takto kompaktní a šetří i hmotnost. Trochu mi však chyběla možnost sklopit jej i dolů jako např. u Sony RX100 IV. Displej je dotykový, což usnadňuje ovládání mnoha prvků, které jsou takto snáze, rychleji a pohodlněji přístupné než pomocí tlačítek. Především lze takto snadno polohovat ostřící body.


Panasonic Lumix LX15 selfie displej


Jistě jste si všimli, že fotoaparát není vybaven elektronickým hledáčkem. Od mnohých si za toto Panasonic jistě slízne, osobně to nicméně nevidím jako negativní krok. Malé hledáčky u těchto fotoaparátů vyžadují složité ovládání a vyklápění (Sony RX100 III+) nebo zvyšují výšku přístroje (Panasonic TZ100), ve všech případech nemají až tak dobré zvětšení, naopak mají malé očnice a zvyšují cenu i hmotnost fotoaparátu. Absenci hledáčku bych u malého kompaktu s malým zoomem neviděl jako nějaký větší problém.

Na zadní straně dále najdete tlačítko Fn1 (ve výchozím stavu spouští nejrůznější 4K režimy), dále Fn2 (ve výchozím stavu Post Focus) a vstup do režimu prohlížení. Zde musím Panasonic pochválit. Po dlouhých letech nářků konečně umožnil vypnout otravně rychlý úsporný režim objektivu, takže je možné si prohlížet snímek i trochu delší dobu než několik sekund, aniž by se zatáhl objektiv a bylo nutné restartovat fotoaparát. Bravo!

Čtyřsměrný ovladač nastavuje směrem nahoru korekci expozice, vpravo je vyvážení bílé, dole sekvenční snímání a samospoušť, vlevo pak ostřící režimy nebo manuální ostření. Uprostřed je tlačítko pro vstup do hlavního menu, případně slouží k potvrzování. Většinu potvrzení lze ale provést i namáčknutím spouště. Jako poslední je tu Fn3 (ve výchozím stavu quick menu, které lze konfigurovat) a DISP pro změnu zobrazení displeje.


Panasonic Lumix LX15 zadní strana


Pod krytkou na pravé straně je HDMI port a USB, který lze využít i k nabíjení fotoaparátu. Dobijete si jej tedy powerbankou nebo nabíječkou na mobil, přičemž hotovo je za zhruba 2 hodiny.


Panasonic Lumix LX15 porty


Panasonic LX15 využívá Li-Ion akumulátoru DMW-BLH7E, který má napětí 7,2 V a kapacitu 680 mAh (4,9 Wh). Výrobce hovoří o výdrži na 260 snímků na jedno nabití.


Panasonic Lumix LX15 baterie


V balení najdete poutko, akumulátor, USB kabel, nabíjecí adaptér a základní návod na použití.


Panasonic Lumix LX15 příslušenství


Přes menší ergonomické prohřešky vypadá Panasonic Lumix LX15 více než slibně. Další kapitoly se mu podívají důkladněji na zoubek a zjistíme, jak dobře vlastně fotí. 
reklama
Nejnovější články
Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs
Internetem začínají opět kolovat zprávy o novém připravovaném full frame fotoaparátu řady EOS R. Proslýchá se, že by mělo jít o model EOS Rs a rozlišení jeho senzoru má dosahovat vysokých 75 MPx.
5.12.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro
Režisér David Leitch, který stojí za filmy jako John Wick, Deadpool 2 nebo Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, natočil také reklamu na Apple iPhone 11 Pro. A pro video sněhové bitvy použil právě tyto telefony.
4.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru
Britský fotograf chce svou tvorbou upozornit na alarmující počty některých ohrožených druhů ptáků. Cestuje po světě a vyhledává zajímavá zvířata, kterým fotografuje profesionální portréty, jež podtrhují jejich rozmanitost. 
4.12.2019, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku
Youtuber z LazyGamesReviews si trochu pohrál s 21 let starým kompaktem Kodak DC260 a poněvadž jde v podstatě o ořezaný počítač s procesorem IBM, jehož architekturu používal i Apple PowerMac, dokázal na něm rozběhat střílečku DOOM z 90. let.
3.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč
Také společnost Nikon si připravila na závěr roku prodejní akci v podobě slev. V jejím případě se týká CSC fotoaparátů, digitálních zrcadlovek, vybraných kompaktů a pochopitelně i spousty objektivů pro DSLR.
2.12.2019, aktualita, Milan Šurkala