Samsung 16-50mm F2.0-2.8 S ED OIS
18.8.2014, Milan Šurkala, recenze
Do dnešního testu jsme si vzali velmi zajímavý 16-50mm objektiv pro CSC Samsungu. Ten potěší především světelností, která začíná na vynikající hodnotě F2,0 a končí na stále výborné hodnotě F2,8. Jaký bude?
Kapitoly článku:
- Ergonomie ovládání, technické údaje
- Autofokus, ostření, světelnost, bokeh, stabilizace
- Sférické zkreslení, vinětace, chromatická aberace
- Kresba v praxi
- Protisvětlo a optický zoom
- Noční a standardní scéna
- Galerie ilustračních snímků
- Závěr
Autofokus, ostření
Objektiv je vybaven krokovým motorkem UPSM (Ultra Precise Stepping Motor), který je opravdu naprosto tichý a při ostření nevydává žádné zvuky, jen trošku lze slyšet samotný pohyb čoček, ale ne ostřícího motorku. Využít můžete i manuální ostření, které na NX30 může automaticky spouštět 5× nebo 8× zvětšení náhledu včetně focus peakingu, díky čemuž je ostření vskutku velmi snadné. Jak již bylo řečeno v předchozí kapitole, ostřící kroužek má velmi přesnou, rychlou elektronickou vazbu (pokud jde o odezvu na otočení), samotný převod je spíše pomalejší (na velkou změnu ostřící vzdálenosti je nutno více otáčet kroužkem).
NX30 podporuje také DMF, tedy manuální doostření po zaostření autofokusem. Chválím vysokou rychlost ostření. na nejširší ohniskové vzdálenosti se ostření z nekonečna na zhruba půl metru i doostření vejdou do 0,2 až 0,25 sekundy. U maximálního zoomu je doostření zhruba na 0,25 sekundách, ostření z nekončena na půl metru zabere přibližně 0,55 sekundy.
Samsung hovoří o minimální ostřící vzdálenosti 30 cm, v testu jsme naměřili 22 až 27 centimetrů od roviny čipu a 10 až 12 centimetrů od přední čočky. S maximálním zvětšením 0,19× byl Samsung trochu skeptický, v testu jsem naměřil 0,21× reálné zvětšení (0,32× přepočtené). Na makro to tedy rozhodně není ideální objektiv.
Focení makra
Jak je ostatně vidět na následujícím snímku, objektiv nabídne docela malé zvětšení a pro focení makra si raději kupte 60mm F2,8 Macro objektiv.
Světelnost a clona
Světelnost je jedno z hlavních pozitiv objektivu. Většina konkurence na CSC trhu má nejsvětelnější zoomovací objektiv jako konstantní F2,8 objektiv, někteří nemají ani to. Samsung přišel s objektivem, který začíná dokonce na F2,0 u 16mm ohniska a překonává tak 16mm F2,4 pancake ze své vlastní stáje. Světelnost se se zazoomováním zhoršuje a od cca 53mm přepočtené ohniskové vzdálenosti (reálných 35 mm) je na maximální hodnotě F2,8. Clona má 9 lamel a v celém ohniskovém průběhu končí na hodnotě F22.
Bokeh
Dále se budeme věnovat úrovni rozmazaného pozadí, bokehu. Nejprve vyzkoušíme plně otevřenou clonu.
expoziční čas 1/2 s, clona F2,8, citlivost ISO 100, ohnisko 45 (69) mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Na zoomovací objektiv to vůbec není špatné, ba naopak. Za tak pěkný bokeh by se nemusel stydět ani pevný objektiv. Výborná práce.
expoziční čas 1,6 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 45 (69) mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Ani po přiclonění se úroveň bokehu nezhoršuje, pořád je překvapivě krémový a plynulý.
Stabilizace
Objektiv disponuje optickou stabilizací obrazu, která dle výrobce slibuje 4EV účinek. Test proběhl se 77mm přepočtenou ohniskovou vzdáleností a expozičním časem 1/10 sekundy. Testovali jsme tedy účinek 3 EV.
bez stabilizace
se stabilizací
se stativem
Jak je vidět na výše uvedených snímcích, na 4 EV můžete zapomenout. Skutečný účinek je dokonce pod 3 EV, každopádně ale jde poznat. Na širších ohniskových vzdálenostech stabilizaci raději vypínejte, je spíše ke škodě (vyfotit ostrý snímek při 1/30 sekundy na 24mm přepočtené ohniskové vzdálenosti je docela umění).