Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Roadmapa Nikonu obsahuje 4 nepředstavené objektivy, např. nové 35mm a 135mm

6.6.2023, Milan Šurkala, aktualita
Roadmapa Nikonu obsahuje 4 nepředstavené objektivy, např. nové 35mm a 135mm
Společnost Nikon chystá nové objektivy a mezi 5 objektivy, které se tu objevily, čtyři z nich stále nebyly představeny. Měli bychom se dočkat dvou světelných pevných skel, světelného zoomu a telezoomu.
Od poslední roadmapy Nikonu se už pár věcí změnilo. Představil se powerzoom DX 12-28mm, pro APS-C tu máme i nový DX 24mm F1.7, třídu full frame objektivů pak rozšířil pancake 26mm F2.8 a vysoce světelný model 85mm F1.2 S. Nová roadmapa přišla ve velmi zkrácené formě a zobrazuje ty objektivy, které jsou očekávány (nezobrazuje všechny již vydané jako obvykle s jednou výjimkou) a máme tu pět objektivů. Tou výjimkou je již zmíněný pevný 24mm objektiv, takže se stále chystají 4 novinky. Žádná jiná novinka do roadmapy nepřibyla, nicméně se dozvídáme další detaily.
 
Nikon roadmapa objektivů 2023
 
V roadmapě máme pevný objektiv 35mm S-Line, přičemž by se podle všeho mělo jednat o objektiv se světelností F1,2 a nikoli F1,4. Jak 50mm, tak i 85mm objektiv mají tuto světelnost a i v rámci konkurence se tato hodnota začíná stávat standardem. Dále je tu teleobjektiv 135mm S-Line, v jehož případě by mělo jít o světelnost F1,8. Ve výčtu máme také třetí objektiv pro full frame, a to 70-180mm. Na roadmapě vždy mířil k jiným zoomům se světelností F2,8, takže ta se dá předpokládat i zde. Je velmi pravděpodobné, že půjde o přeznačený Tamron stejně jako u ostatních zoomů s F2,8. Nakonec tu máme ještě telezoom 200-600mm, u něhož ale není známá světelnost. Vzhledem ke své pozici v předchozí roadmapě se dá očekávat proměnlivá světelnost. Objektivy by se měly představit letos nebo v průběhu příštího roku.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.