Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung ISOCELL HP3 přináší 200 MPx s miniaturními 0,56µm pixely

23.6.2022, Milan Šurkala, aktualita
Samsung ISOCELL HP3 přináší 200 MPx s miniaturními 0,56µm pixely
Samsung představuje druhý 200MPx snímač pro mobilní telefony. Tentokrát se jeho úhlopříčka zmenšovala, což logicky platí i o pixelech. Přichází však s dalšími novými technologiemi, které by mohly tuto nevýhodu minimalizovat a přinést jiné výhody.
Není to tak dávno, co Samsung představil 200MPx snímač ISOCELL HP1, který přinesl velmi vysoké rozlišení 200 MPx. Nyní se objevuje další model ISOCELL HP3 a na první pohled bohužel novinka moc nadšení nevzbudí. Zatímco model HP1 je typu 1/1,2" s už tak velmi malými 0,64µm pixely, HP3 má ještě menší 0,56µm pixely a je jen typu 1/1,4". To není zrovna předpoklad pro lepší kvalitu obrazu. Výhodou by nicméně měla být o 12 % menší velikost snímače, která se projeví ve 20% zmenšení fotografických modulů do telefonu.
 
Samsung ISOCELL HP3
 
ISOCELL HP3 nicméně má slučování pixelů Tetra2pixel, které umožňuje slučovat čtveřice pixelů pro ekvivalent 50MPx senzoru s 1,12µm pixely nebo rovnou 16 pixelů do sebe pro 12,5MPx rozlišení a plošný ekvivalent 2,24µm pixelů. Něco podobného ale uměl i HP1. Novinkou je ale vylepšené Smart-ISO Pro, které využívá různých nativních citlivostí ISO. Doposud to u podobných mobilních senzorů byly maximálně dvě, nicméně HP3 podporuje rovnou tři nativní citlivosti (Low, Mid a High) pro další rozšíření dynamického rozsahu a z 12bitových barev se zde dostáváme dokonce na 14bitové. HP3 umí také přepínat mezi HDR z jediné expozice na slučované HDR z více expozic a nabídnout tak lepší režim podle aktuálních podmínek.
 
Nechybí také možnost natáčet 8K video při 30 fps (s minimálním ořezem, který v režimu 8K dost trápil Galaxy S22 Ultra) nebo 4K až při 120 fps. K dispozici je také zaostřování Super QPD, tedy fázové zaostřování s mikročočkami přes čtveřici pixelů a schopnost vnímat vertikální i horizontální hrany. Velkosériová výroba začne ještě letos.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.