Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung prezentoval schopnosti 200MPx snímače na 616m2 plakátu kočky

28.5.2022, Milan Šurkala, aktualita
Samsung prezentoval schopnosti 200MPx snímače na 616m2 plakátu kočky
Kočky a koťátka. Jedno z nejoblíbenějších témat na sociálních sítích. Právě to bylo předmětem testu schopností nového 200MPx snímače společnosti Samsung. Tento jeho senzor ISOCELL HP1 se vyznačuje miniaturními 0,64µm pixely.
V září loňského roku představila společnost Samsung nový snímač ISOCELL HP1 s obrovským rozlišením 200 MPx. Ten se zatím nedostal do žádného telefonu, nicméně se hovoří o tom, že by se měl v červenci objevit v nové Motorole Frontier. Jde o zhruba 1/1,2" čip s miniaturními 0,64µm pixely, což je patrně až zbytečně moc velké zmenšení pixelů, byť jsme si ukázali, že i 0,8µm pixely stále dokážou přinášet lepší detaily při přijatelném šumu (s výjimkou opravdu vysokých citlivostí). Schopnosti tohoto snímače se Samsung pokusil demonstrovat na focení toho, co je velmi častým námětem fotografií na sociálních sítích. Kočky a koťátka.
 
 
Fotit neposedná zvířata je mnohem těžší než v případě statických objektů. Navíc se nefotilo s pomocí telefonu, ale vývojové základní desky s fotomodulem. Minhyuk Lee ze Samsungu a jeho tým sice vyrobili i adaptér na objektiv z DSLR, nicméně se nakonec rozhodli vyfotit snímek s klasickým fotomodulem, který bude i ve výsledných telefonech a bude tak odpovídat tomu, co by mohli čekat i zákazníci.
 
Výsledkem je 200MPx fotografie kočky, kterou nechali vytisknout na 12 pláten o šířce 2,3 metru. To vytvořilo obrovský plakát o rozměrech 28×22 metrů (616 m2). Ačkoli zde nechali udělat 200MPx snímek, dá se předpokládat, že výsledné telefony budou v drtivé většině režimů využívat slučování pixelů, a to ať v rozlišení 8K pro video nebo ještě nižší u fotek. Tyto snímky by díky slučování 16-in-1 patrně měly mít 12,5 MPx, což je dnešní standard.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.