www.digimanie.cz
>
>
>
>

Samsung uvedl dva 16-50mm objektivy, powerzoom a F2,0-2,8 S!

Samsung uvedl dva 16-50mm objektivy, powerzoom a F2,0-2,8 S!
, , aktualita
Velký útok Samsungu přišel s novým CSC fotoaparátem NX30 a dvěma 16-50mm objektivy. Najdete tu nový powerzoom pancake s optickou stabilizací a netradiční světelný zoomovací objektiv se světelností F2,0-2,8! Doplněno o kompletní technické údaje
reklama
Aktualizováno 6.1.2014: Doplněno o kompletní technické údaje obou objektivů (rozměry, optická konstrukce a ostřící vzdálenosti).CSC systém Samsung NX je znám nadprůměrnými objektivy, dokonce i ty setové jsou velmi kvalitní, což platí zejména o maličkém 20-50mm objektivu, který je opticky výborný, a to nejen na svou třídu. Spolu s novým CSC fotoaparátem Samsung NX30 byly představeny i dva nové 16-50mm objektivy. Ačkoli mají oba stejný ohniskový rozsah 16-50 mm (po přepočtu širokoúhlých 24,6 mm až maximálních 77 mm, úhel záběru 82,6° až 31,4°), nemají moc společného. Jeden je velký světelný zoom, druhý pak malý powerzoom pancake.

Jako první si představíme ten zajímavější, 16-50mm F2-2.8 S ED OIS. Překvapí hlavně světelností. Hodně se spekulovalo o konstantní hodnotě F2,8, nakonec je to ještě lepší a na nejširší ohniskové vzdálenosti má dokonce F2,0! Oproti setovým objektivům je tak zhruba o 2 EV světelnější, proti setovému objektivu Fujifilmu o 1 EV a proti profi řadě Panasonicu (12-35mm) a Olympusu (12-40mm) s konstantními F2,8 pak v průměru o polovinu EV. Navíc disponuje optickou stabilizací OIS. 9lamelovou irisovou clonu lze přiclonit maximálně na F22. Je to první objektiv nové profi série "S".

Objektiv je dokonce odolný vůči prachu a vodě (nikoli vodotěsný). K ostření je využit nový motorek UPSM (Ultra Precise Stepping Motor), který má zajistit nejen rychlé, ale také velmi přesné zaostření. Nechybí optická stabilizace obrazu. V optické konstrukci s neuvěřitelnými 18 členy ve 12 skupinách byly využity tři asférické členy, dva členy z ED skla a další dva z XHR skla. Asférické členy mají redukovat sférické aberace, ED členy snižují chromatickou aberaci a XHR skla pak umožnily zmenšit rozměry objektivu. Objektiv může využít filtry se 72mm průměrem. Minimální ostřící vzdálenost činí 30 cm, maximální zvětšení je 0,19×. Rozměry objektivu jsou 81×96,5 mm, hmotnost pak 622 gramů.

Druhým objektivem je 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS. Jde o powerzoom objektiv (zoom ovládaný elektronicky) a zároveň pancake, tedy s velmi malými rozměry. Vždyť zatímco v průměru má standardních 64,8 mm, na délku má jen 31 mm a váží 111 gramů. Pracovat může s filtry o průměru 43 mm. Pro dobré výsledky u videosekvencí disponuje tichým zoomováním i ostřením (Silent Auto Focusing) s ostřícím motorem UPSM. Objektiv disponuje optickou stabilizací obrazu OIS. Skládá se z 9 optických členů v 8 skupinách, 4 čočky jsou asférické, jedna je pak z ED skla.

Clona má 7 lamel a v celkém ohniskovém rozsahu lze přiclonit maximálně na F22. Minimální ostřící vzdálenost činí 24 cm na nejširší a 28 cm na nejdelší ohniskové vzdálenosti. Objektiv dosahuje maximálního zvětšení 0,24×. Dostupnost ani ceny objektivů zatím neznáme.

Zdroj: www.dpreview.com, www.samsungcamera.com
Nejnovější články
Fotíme dovolenou mobilem: italské Lecce nalehko Fotíme dovolenou mobilem: italské Lecce nalehko
Mobilní telefony jsou mezi nadšenci fotografie často zavrhovány, nicméně faktem je, že většinoví uživatelé hází kompakty i zrcadlovky do koše a nefotí už na nic jiného než na telefon. Proto jsem si to také vyzkoušel v italském Lecce.
Dnes, článek, Milan Šurkala
Tamron oznámil vývoj 3 objektivů včetně SP 35mm F1.4 Tamron oznámil vývoj 3 objektivů včetně SP 35mm F1.4
Známý výrobce objektivů Tamron oznámil, že si pro nás chystá hned tři nové objektivy. Konkrétně půjde o 35-150mm F/2.8-4 Di VC OSD, SP 35mm F/1.4 Di USD pro DSLR a 17-28mm F/2.8 Di III RXD pro CSC.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let
Slavná fotografie "V-J Day in Times Square" Alfreda Eisenstaedta zobrazuje námořníka George Mendonsu, který z radosti nad koncem války políbil okolo jdoucí sestřičku. Ten zemřel ve věku 95 let těsně před svými dalšími narozeninami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji
Pokud si děláte zálusk na nový full frame CSC fotoaparát Panasonic Lumix S1 nebo S1R a některé objektivy, tak má pro vás Panasonic připravenu akci typu "šrotovné". Za odkup starého CSC nebo DSLR můžete dostat slevu až 15600 Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Lensrentals si vyrobili šílený objektiv s 270° úhlem záběru Lensrentals si vyrobili šílený objektiv s 270° úhlem záběru
Společnost Lensrentals je známá především jako půjčovna objektivů v USA. Zdejší zaměstnanci si ale i rádi hrají a tak se rozhodli vytvořit doslova šílený objektiv C-4 Optics 4.9mm, f/3.5 Hyper Fish-Eye, který vidí i daleko za sebe.
Včera, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů