reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung uvedl dva 16-50mm objektivy, powerzoom a F2,0-2,8 S!

6.1.2014, Milan Šurkala, aktualita
Velký útok Samsungu přišel s novým CSC fotoaparátem NX30 a dvěma 16-50mm objektivy. Najdete tu nový powerzoom pancake s optickou stabilizací a netradiční světelný zoomovací objektiv se světelností F2,0-2,8! Doplněno o kompletní technické údaje
Aktualizováno 6.1.2014: Doplněno o kompletní technické údaje obou objektivů (rozměry, optická konstrukce a ostřící vzdálenosti).CSC systém Samsung NX je znám nadprůměrnými objektivy, dokonce i ty setové jsou velmi kvalitní, což platí zejména o maličkém 20-50mm objektivu, který je opticky výborný, a to nejen na svou třídu. Spolu s novým CSC fotoaparátem Samsung NX30 byly představeny i dva nové 16-50mm objektivy. Ačkoli mají oba stejný ohniskový rozsah 16-50 mm (po přepočtu širokoúhlých 24,6 mm až maximálních 77 mm, úhel záběru 82,6° až 31,4°), nemají moc společného. Jeden je velký světelný zoom, druhý pak malý powerzoom pancake.

Jako první si představíme ten zajímavější, 16-50mm F2-2.8 S ED OIS. Překvapí hlavně světelností. Hodně se spekulovalo o konstantní hodnotě F2,8, nakonec je to ještě lepší a na nejširší ohniskové vzdálenosti má dokonce F2,0! Oproti setovým objektivům je tak zhruba o 2 EV světelnější, proti setovému objektivu Fujifilmu o 1 EV a proti profi řadě Panasonicu (12-35mm) a Olympusu (12-40mm) s konstantními F2,8 pak v průměru o polovinu EV. Navíc disponuje optickou stabilizací OIS. 9lamelovou irisovou clonu lze přiclonit maximálně na F22. Je to první objektiv nové profi série "S".

Objektiv je dokonce odolný vůči prachu a vodě (nikoli vodotěsný). K ostření je využit nový motorek UPSM (Ultra Precise Stepping Motor), který má zajistit nejen rychlé, ale také velmi přesné zaostření. Nechybí optická stabilizace obrazu. V optické konstrukci s neuvěřitelnými 18 členy ve 12 skupinách byly využity tři asférické členy, dva členy z ED skla a další dva z XHR skla. Asférické členy mají redukovat sférické aberace, ED členy snižují chromatickou aberaci a XHR skla pak umožnily zmenšit rozměry objektivu. Objektiv může využít filtry se 72mm průměrem. Minimální ostřící vzdálenost činí 30 cm, maximální zvětšení je 0,19×. Rozměry objektivu jsou 81×96,5 mm, hmotnost pak 622 gramů.

Druhým objektivem je 16-50mm F3.5-5.6 Power Zoom ED OIS. Jde o powerzoom objektiv (zoom ovládaný elektronicky) a zároveň pancake, tedy s velmi malými rozměry. Vždyť zatímco v průměru má standardních 64,8 mm, na délku má jen 31 mm a váží 111 gramů. Pracovat může s filtry o průměru 43 mm. Pro dobré výsledky u videosekvencí disponuje tichým zoomováním i ostřením (Silent Auto Focusing) s ostřícím motorem UPSM. Objektiv disponuje optickou stabilizací obrazu OIS. Skládá se z 9 optických členů v 8 skupinách, 4 čočky jsou asférické, jedna je pak z ED skla.

Clona má 7 lamel a v celkém ohniskovém rozsahu lze přiclonit maximálně na F22. Minimální ostřící vzdálenost činí 24 cm na nejširší a 28 cm na nejdelší ohniskové vzdálenosti. Objektiv dosahuje maximálního zvětšení 0,24×. Dostupnost ani ceny objektivů zatím neznáme.

Zdroj: www.dpreview.com, www.samsungcamera.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama