Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony pro vloggery: nové bezdrátové mikrofony ECM-W2BT a ECM-LV1

10.3.2021, Milan Šurkala, aktualita
Dnešním obrazovým světem hýbe především video a vlogging, s tím tedy i potřeba kvalitního zvuku. Sony proto představilo dva nové mikrofony, bezdrátový set ECM-W2BT a pak levný drátový klopový mikrofon ECM-LV1.
V dnešní době nabírá na popularitě především video, čímž se upozaďuje fotografie. Spolu s videem se ale zvyšuje i důležitost zvuku. Sony proto přichází s novým bezdrátovým mikrofonem ECM-W2BT. Ten se připojuje do sáněk Multi Interface Shoe. Kompatibilní je tak např. s novými vloggerskými fotoaparáty Sony A7C nebo ZV-1, nicméně drátově (pomocí 3,5mm jacku) by se měl dát použít s mnoha jinými fotoaparáty.
 
Sony ECM-W2BT
 
Produkt je tvořen dvěma komponentami, přijímačem a mikrofonem, který dokáže přenášet signál bezdrátově až na vzdálenost 200 metrů s využití kodeku Qualcomm aptX s nízkými latencemi při přenosu přes Bluetooth.
 
Sony ECM-W2BT
 
Akumulátor dokáže poskytnout energii až na 9 hodin provozu. Máme zde tři různé režimy MIC, MIX a RCVR. V tom prvním jde zvuk jen z externího mikrofonu, v MIX se zaznamenává zvuk jak z externího mikrofonu, tak i přijímače (i ten má vlastní mikrofon), takže komentář může přidávat i operátor (kameraman). RCVR pak pořizuje zvuk jen z přijímače.
 
Sony ECM-W2BT
 
Externí mikrofon má klip, takže je možné ho snadno přichytit na oblečení a samozřejmostí je i možnost přichytit clonu proti větru. Nechybí ani možnost ovlivňovat hlasitost zvuků (zesílit slabé, ztlumit ty silné). Dále je zde umožněno směrování zvuku ze dvou různých zdrojů, takže klipový externí mikrofon může být před dvěma osobami např. na stole. K dispozici je 3,5mm jack, takže můžete připojit k mikrofonu jiný klipový mikrofon (který je např. menší). Celé řešení je navíc odolné vůči prachu a vodě. Přijímač váží jen 28 gramů, mikrofon pak 27 gramů.
 
Sony ECM-LV1
 
Další novinkou je drátový mikrofon ECM-LV1 (ten se dá např. připojit k externí části výše zmíněného mikrofonu pomocí 3,5mm jacku). Jde o klipový mikrofon s možností natáčet ho v plném rozsahu 360° dle potřeb. Má 3,2 cm na délku a 1,1 cm v průměru. Zatímco ECM-W2BT bude stát 229,99 USD, menší ECM-LV1 vyjde jen na 29,99 USD.
 
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.