reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Sony věří, že smartphony do roku 2024 kvalitou fotek překonají DSLR a CSC

, , aktualita
Sony věří, že smartphony do roku 2024 kvalitou fotek překonají DSLR a CSC
Fotografické schopnosti telefonů se stále zlepšují a hodně v tom hraje zvětšování snímačů i výpočetní fotografie. Díky ní by smartphony měly překonat DSLR a bezzrcadlovky už v roce 2024. To alespoň očekává společnost Sony.
Včera u nás vyšla recenze na Samsung Galaxy S22 Ultra, kde se ukázal jeden zajímavý fakt. Z RAWů se ani zdaleka nedařilo dosáhnout tak kvalitních snímků, jakými byly JPEGy vytvořené samotným telefonem, což bylo více patrné zejména u těch nejhorších světelných podmínek. Za vše totiž může výpočetní fotografie využívající multiexpozice, skládání snímků i pixelů a využití umělé inteligence. A právě díky tomu společnost Sony předpokládá, že kvalita fotografií z high-endových telefonů překoná ILC (DSLR, CSC) už v roce 2024.
 
Sony Xperia 1 IV
 
Pomoci by tomu mělo několik technologií. Jednou jsou (na dnešní dobu relativně) velké pixely na velkých snímačích (např. 1,0µm pixely u Sony IMX766 a IMX866) ve spolupráci s technologií slučování pixelů i využití multiexpozice a systémů umělé inteligence. Rok 2025 má přinést další vylepšení. Další zvětšování úhlopříčky snímačů, vysokorychlostní snímání u ultra-širokoúhlých kamer, tele moduly s multi-pixely pro lepší přiblížení a mělo by se také ve zvýšené míře objevit nasazení hloubkových kamer ToF. Zlepšit se má podpora pro 8K video, multi-frame zpracování (známé také např. jako 3D odšumování, kdy se zpracovává obraz napříč historií předchozích snímků), snížit se má šum a zlepšit i HDR video. AI se má ve zvýšené míře zapojit do zpracování videa a mít kratší latence.
 
Sony 2vrstvý snímač
 
Pro 30. léta se počítá se Super HDR, tedy ještě výraznější kombinací multi-frame a AI, která by měla najít své místo i pro technologie většího zoomu s periskopickými objektivy. Zrychlit se má vyčítání při natáčení 8K videa nebo práce s hloubkou ostrosti. Pokud jde o telefony střední třídy, tam se naopak počítá spíše se zmenšováním pixelů a prezentace společnosti zmiňuje až 0,4µm pixely. To mně osobně přijde už jako přehnané. Zajímavější vypadá spíše technologie 2vrstvých snímačů.
 


reklama
reklama
reklama