Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony vyrábí snímače 24/7 i přes Vánoce, poptávka je extrémní

27.12.2019, Milan Šurkala, aktualita
Poptávka po snímacích čipech je obrovská, a to i přesto, že prodeje fotoaparátů a dokonce i smartphonů klesají. Může za to více faktorů. Proto bylo Sony nuceno už podruhé nepřerušit výrobu o vánočních svátcích.
Společnost Sony je lídrem na trhu se snímacími čipy a bere si 51 % celého trhu, pokud jde o příjmy. Vyrábí jak o život, ale to přesto zdaleka nestačí uspokojovat poptávku, a proto vyráběla systémem 24/7 bez omezení i přes vánoční svátky. Ostatně, ono uzavřít linky vyrábějící snímače také není úplně snadné. Společnost předpokládá, že do roku 2025 už bude mít 60 % celého trhu se snímači a vypadá to, že konkurence moc nestíhá. Jedním z nejvážnějších konkurentů je dnes Samsung.
 
Sony IMX586
 
Sony hovoří o tom, že pro tyto roky předpovídá výrazný nástup ToF (Time of Flight) snímačů, tedy hloubkových senzorů měřící dobu, za kterou se do snímače vrátí zpět infračervený paprsek. Ten by měl najít cestu do nových iPhonů pro rok 2020. Nárůst poptávky po senzorech je znatelný, a to i přesto, že poptávka po fotoaparátech výrazně klesá a pokles je už nějakou dobu zaznamenáván i u smartphonů. Vtip je v tom, že dnešní telefony zdaleka nemají jen jeden snímač. Standardem jsou spíše tři až čtyři fotomoduly na zadní části, což poptávku po senzorech v podstatně znásobuje. Velkým odběratelem snímačů se stává i automotive trh. Dnešní automobily jsou prošpikované kamerami pro různé jízdní asistenty a najdeme tak na nich nezřídka i více kamer než v telefonech.
 
Aby Sony zvládalo rostoucí poptávku, buduje v Nagasaki novou továrnu na čipy za 2,6 mld. USD. Problémem však je, že tu produkce nezačne dříve než v dubnu 2021. A hovoří se o tom, že asi ani tato továrna nebude stačit.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.