reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Systém Nikon Z dostává nové 1,4× a 2× telekonvertory

21.7.2020, Milan Šurkala, aktualita
Nabídka produktů pro full frame CSC systém Nikonu se rozšířila nejen o základní fotoaparát a nový setový objektiv, ale také o dva nové telekonvertory s 1,4× a 2× prodloužením ohniskové vzdálenosti.
Společnost Nikon dnes představila nejen nový fotoaparát Nikon Z5 a skládací setový objektiv Z 24-50mm, ale také dva nové telekonvertory pro tento full frame CSC systém. Jako obvykle, i zde jde o dvě verze, které prodlužují ohniskovou vzdálenost 1,4× a 2×. Ani jeden nemění minimální zaostřovací vzdálenost, oba tak zvyšují hodnotu zvětšení. Zachovávají schopnosti autofokusu i stabilizace, nabídnou také základní odolnost vůči prachu a vodě. Zajímavostí je také fluorový povrch obou koncových čoček, díky čemuž lépe odpuzují nečistoty. Aby správně fungovaly, je potřeba provést aktualizaci firmwaru příslušných fotoaparátů. V obou případech je jediným kompatibilním objektivem Nikkor Z 70-200mm f/2.8 VR S (k červenci 2020).
 
Nikon Z Teleconverter TC-1.4x
 
Jako první tu máme Z Teleconverter TC-1.4x. Kvůli prodloužení ohniskové vzdálenosti na 1,4násobek se snižuje světelnost o 1 EV. Skládá se ze 6 členů ve 4 skupinách, přičemž je tu i jeden asférický člen. Má 72 mm v průměru a prodlužuje délku fotoaparátu o 18,5 mm (sám o sobě má 37 mm). Telekonvertor váží 220 gramů.
 
Nikon Z Teleconverter TC-2x
 
Druhým modelem je Z Teleconverter TC-2x. Ten už prodlužuje ohniskovou vzdálenost 2krát, takže spolu s tím klesá světelnost o 2 EV. Optická konstrukce má 8 členů v 5 skupinách, i zde je pak jeden asférický člen. Průměr má shodných 72 mm, délka je pak 32,5 mm (resp. 50,5 mm). Tato varianta má na délku 270 gramů. Ceny byly stanoveny na $550 (cca 15.500 Kč s DPH), resp. $600 (cca 17.000 Kč s DPH). Do prodeje by měly jít koncem srpna stejně jako výše zmíněný zpožděný objektiv.
 
Telekonvertor Nikon Z
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama