reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Úspěchy Z8 a Zf táhnou Nikon nahoru, prodeje značky stoupají

9.2.2024, Milan Šurkala, aktualita
Úspěchy Z8 a Zf táhnou Nikon nahoru, prodeje značky stoupají
Nikon už dávno utekl hrobníkovi z lopaty a nyní jde o ziskovou společnost, o což se zasazují především digitální fotoaparáty a objektivy. Ty totiž táhnou celou firmu nahoru s fotoaparáty Z8 a Zf v čele.
Společnost Nikon zveřejnila své finanční výsledky a nás může jistě těšit, že je firma v zisku, za což se přičinily především fotoaparáty. Riziko jejich konce je tak, zdá se, už dávno zažehnáno. Celá firma za poslední tři čtvrtletí fiskálního roku 2024 vydělala 528,9 mld. japonských jenů, což znamená 16% nárůst proti stejnému období loňského roku. Provozní zisk se ale z 50,6 mld. jenů snížil na 34,4 mld. Pokud jde o fotoaparáty, zde jsou zprávy pozitivnější.
 
Díky úspěchům bezzrcadlovek Nikon Z8 a Zf se povedlo opětovně zvýšit průměrnou cenu prodaného fotoaparátu, kdy táhnou více high-endové modely. Prodeje fotoaparátů tak (za první 3 čtvrtletí) vzrostly z 580 na 640 tisíc kusů (cca 10 % navíc), u objektivů to šlo z 930 na 980 tisíc kusů (+5 %). Vyšší průměrná cena pak znamenala, že příjmy vzrostly dokonce o 20,3 % na 221,9 mld. jenů. Provozní zisk pak rostl jen mírně ze 41,2 na 42,9 mld., což znamená, že provozní marže divize o něco klesla, stále se ale drží na docela vysoké úrovni okolo 20 %. Trh s fotoaparáty roste zejména díky Číně.
 
Předpoklady Nikonu
 
Pokud jde o předpovědi na celý fiskální rok 2024 (ten končí 31. března 2024), Nikon začíná být trochu opatrný a růst celého trhu s fotoaparáty očekává o trochu nižší než původně (6,1 mil. kusů na 6,3 mil.), pro sebe nadále předpokládá 800 tisíc. U objektivů počítá s mírnějším růstem na 9,8 mil. kusů (místo původního předpokladu 10 mil.), sám však nadále počítá s prodejem 1,25 mil. objektivů.
 
Zdroj: nikon.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama