Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Záhadná roadmapa Nikonu: Z7 se 67,5MPx čipem, Z8 v příštím roce

18.9.2022, Milan Šurkala, aktualita
Záhadná roadmapa Nikonu: Z7 se 67,5MPx čipem, Z8 v příštím roce
Na Internetu se objevila záhadná roadmapa připravovaných těl od Nikonu, která vypadá opravdu velmi zajímavě, pokud je skutečně pravdivá. Mohli bychom se dočkat např. Z6 III a Z7 III s větším rozlišením, má se chystat i Z8.
Na Internetu se objevují úniky k nejrůznějším tématům, které pochopitelně nemusí být vždycky pravdivé. Velkou otázkou jsou např. informace o připravovaných bezzrcadlovkách Nikonu. Ty unikly z Číny a jejich pravost nebyla pochopitelně nijak potvrzena, a tak se jen můžeme podívat, o čem se diskutuje, a co se možná v budoucnu stane. Následující informace nicméně rozhodně vypadají zajímavě.
 
Nikon logo
 
Ve třídě APS-C fotoaparátů bychom se údajně měli už v březnu 2023 dočkat nového high-endového APS-C modelu Z90 s 24,5MPx vrstveným snímačem. Má zvládat 6K videosekvence a díky vrstvené architektuře by se dalo předpokládat také vysokorychlostní video. Naopak asi moc zájmu asi nevzbudí Z50 II, která je v roadmapě vedena až na říjen 2023 a má mít nadále 21,51MPx snímač se 4K videosekvencemi, tedy stejně jako předchůdce.
 
Zajímavější je to ale ve full frame třídě, konkrétně v jejím high-endu. V nižších třídách nějaké revoluce nečekáme, tam se hovoří o novém Z5 II s 24,23MPx CMOS BSI snímačem. Tento model se má objevit v lednu 2023, nicméně tady je také podezřelá jedna informace, která uvádí BSI verzi i u Z5, což (pokud je mi známo) není pravdou a věrohodnosti roadmapy to ubírá. Stejný 24,5MPx CMOS BSI snímač by dle dokumentu měla dostat i retro verze Zf v červnu 2023.
 
To nejzajímavější ale roadmapa skrývá u vyšších modelů ve full frame. Už v tomto září bychom se dle ní měli dočkat nových modelů Z6 III a Z7 III. Z6 III by si měla polepšit na 33,5MPx snímač CMOS BSI s podporou 6K videa (efektivně bych čekal asi 32 MPx). Z7 III má pak dostat dokonce 67,5MPx snímač CMOS BSI s podporou 8K videa, což by hezky odpovídalo nedávno uniklému 67MPx snímku z neznámého fotoaparátu Nikon. Jako poslední je tu Z8, jež se má dle úniku objevit v březnu 2023. Tam se hovoří o 45,7MPx vrstveném snímači ze Z9 a vlastně by i mělo jít o Z9, jen v menším těle bez gripu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.