Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Zákulisní informace: Canon má připravovat EOS R1 i R5 Mark II

14.2.2024, Milan Šurkala, aktualita
Zákulisní informace: Canon má připravovat EOS R1 i R5 Mark II
Na internetu se objevily nové zákulisní informace o tom, co připravuje společnost Canon. Měli bychom se dočkat nových těl EOS R1 i EOS R5 Mark II, mluvilo se ale také o trojici nových objektivů.
Na serveru canonrumors.com se objevily nové "rumors", tedy uniklé a zákulisní informace, které nejsou oficiální. V tomto případě jsou hodnoceny skórem CR3, což znamená středně pravděpodobný únik (CR5 jsou např. většinou už uniklé tiskové zprávy). Mluvilo se tu o vlajkové lodi Canon EOS R1, což není nějak zvlášť překvapivé, neboť o tomto fotoaparátu už v minulosti mluvil (resp. ho naznačoval) i samotný Canon. Nově se také hovoří o fotoaparátu Canon EOS R5 Mark II. Ten nahradí dnes už přes 3 roky starý EOS R5, který přinesl vysoké 45MPx rozlišení i 8K video a formát HEIF. Zatím ale není jasné, v čem by měl být vylepšen. Zda to bude např. podpora pro 8K60p nebo 4K240p (dnes umí 8K30p a 4K120p), netušíme. Zde se předpokládá, že by se tak mělo stát v první polovině roku před uvedením EOS R1.
 
Novinky by se ale měly objevit i na poli objektivů. Představit se má letos Canon RF 35mm f/1.2L USM, který doplní nynější objektiv 35mm F1.8 Macro IS STM o výrazně světelnější variantu. Současně to znamená, že objektivy F1.2 budou už tvořit trojici s novým 35mm objektivem a stávajícími 50mm a 85mm. Zatím jediným 28mm objektivem v nabídce je pancake RF 28mm F2.8 STM, ten by nově měla doplnit výrazně světelnější varianta RF 28mm F1.8 nebo F1.4. Pravděpodobnější se zdá být spíše verze s F1.8, neboť v RF už objektivy F1.4 nefigurují a místo nich má Canon jen F1.2L. A o takové světelnosti se nemluvilo. Nakonec ještě přijde Canon RF 70-200mm f/2.8L IS USM Z, tedy telezoom, který dostane elektronický zoom zaměřený na natáčení videa.
 
Také se proslýchá, že se objeví nástupci videokamer Cinema EOS C300 a C500 s bajonetem RF a novým systémem pojmenování. Znovu připomínáme, že jde ve všech případech o neoficiální informace a jako takové je třeba je i brát.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.