Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon nastínil budoucnost DSLR, VR i alternativních objektivů pro EOS R

10.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Canon nastínil budoucnost DSLR, VR i alternativních objektivů pro EOS R
Na internetu se objevil rozhovor se zástupci společnosti Canon a dozvěděli jsme se zde i několik zajímavých informací. Jak je to s podporou objektivů třetích stran a budoucností DSLR? A co virtuální realita?
Server Phototrend vydal nejen rozhovor se zástupcem společnosti Sony, ale také s Canonem. Toto interview bylo informačně bohatší a více konkrétní, i když i zde byly některé odpovědi vyhýbavé.  Pokud jde o velikost trhu s fotoaparáty, Canon mluví poněkud neurčitě, na jednu stranu o zmenšování, ale současně hovoří o současné stagnaci, která bude ve znamení poklesu DSLR, ale nárůstu CSC, což by se mělo vykrývat. Důležité je ale především to, že trh výrazně táhne video, takže můžeme čekat, že se na něj bude Canon hodně soustředit. Zajímavou informací (ale ne nečekanou) je to, že EOS R3 je sice současnou vlajkovou lodí, ale trojku v názvu nemá jen tak z legrace. Tím (a i následujícími větami) v podstatě zástupci Canonu řekli, že se chystá ještě vyšší model EOS R1.
 
Canon EOS R50
 
Také jsme se dozvěděli, proč EOS R7 a R6 Mark II mají sice rychlé sekvenční snímání, ale malý buffer. Občas je nutné dělat kompromisy, např. zvolit pomalejší SD karty, což také znamená menší rozměry, ale i nižší cenu pro zákazníka. EOS M50 Mark II a celkově EOS M bude na trhu nadále, protože je díky menším rozměrům (umožněným mnohem menším bajonetem) stále velmi populární. Nicméně jde o to, že se bude dále prodávat, ne že se bude dále vyvíjet. Pokud jde o objektivy třetích stran, kde se Canon setkal s velkou kritikou kvůli uzavření svého systému a neumožnění jiným společnostem vyrábět pro jejich platformu objektivy s autofokusem a plnou elektronickou komunikací, tohle je dle Canonu řešeno případ od případu. Zmiňuje, že např. u Cosiny Voigtländer Nokton 50mm F1,0 elektronická komunikace je.
 
Canon také řekl, že EOS R8 nemá mechanickou stabilizaci kvůli tomu, aby měl v celé řadě fotoaparátů svou jasnou úlohu. Má tedy být malým a lehkým (stabilizace by přístroj dle Canonu zvětšila a udělala ho těžším), zároveň také levným. Takže stabilizace musela pryč. Také vysvětluje, proč je EOS R10 APS-C, EOS R8 je full frame, ale EOS R7 je zase APS-C. Funkčně je EOS R7 výše než R8, ačkoli má větší čip. DSLR už další vývoj nezažijí, ale podle Canonu nadále tvoří 30 % jeho prodejů, takže je hodlá dále prodávat, dokud bude trvat poptávka.
 
Společnost také vidí velkou budoucnost ve virtuální, smíšené a rozšířené realitě, takže toto je něco, kde se s Canonem budeme setkávat asi častěji. Využití by zde měly nalézt léty sbírané znalosti a zkušenosti ze zpracovávání obrazu. Více informací se dozvíte v celém rozhovoru, kde je zmíněno ještě několik věcí, jako jsou např. nejpopulárnější objektivy, plány pro rok 2023, budoucnost netradičních modelů PowerShot a mnoho jiného.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.