Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Adobe uvádí generativní AI Firefly, fotografové Adobe Stock dostanou provize

24.3.2023, Milan Šurkala, aktualita
Adobe uvádí generativní AI Firefly, fotografové Adobe Stock dostanou provize
Adobe je další společností, která uvádí svou generativní AI jako konkurenci systémům DALL-E nebo Midjourney. Jmenuje se Firefly a natrénována byla mimo jiné na snímcích fotografů ve fotobance Adobe Stock. Na ty v budoucnu čekají provize.
Systémy generativní AI přináší spoustu kontroverzí. Aplikace jako DALL-E nebo Midjourney umožňují vytvářet různé umělé obrazy. Z nedávné doby udělaly menší poprask např. snímky z fiktivního zatčení Donalda Trumpa. Velké téma je to i ve fotobankách. Getty Images nebo Unsplash tento obsah zakazují, Shutterstock na to šel z druhé strany a uživatelům rovnou nabídl generátor postavený na systému DALL-E a současně s tím představil i Contributor Fund, z něhož fotografové fotobanky dostávají provize za poskytnutí snímků pro trénování systémů třetích stran nebo pro vytváření snímků v rámci nabízeného generátoru. Fotobanka Adobe Stock šla ještě dál, ta obsah generovaný pomocí AI navzdory všem kontroverzím ohledně copyrightu vítá, a nově nabízí službu Adobe Firefly. Jde o její vlastní generativní AI, která by měla konkurovat systémům, jako jsou již zmíněné DALL-E nebo Midjourney.
 
Adobe Fireflx Beta
 
Zatím jde o betaverzi, u které musíte zažádat o přístup. Natrénována byla na obsahu, který byl volně dostupný, na obsahu ve veřejné doméně, tom, kde už vypršel copyright, část trénovacího obsahu tvořily také snímky fotografů a ilustrátorů samotné fotobanky Adobe Stock. Adobe se nechal slyšet, že se už pracuje na modelu, který fotografům přinese provize za poskytnutí snímků k trénování. Zatím ale není jasné, jaké tyto provize budou a jak se budou počítat. Dle mého názoru se to nikdy ani pořádně nedozvíme, protože půjde o extrémně komplexní problém a především pro uživatele extrémně těžko měřitelný a ověřitelný (zákazník bude chtít snímek kočky, která byla natrénována na desítkách milionů obrázků koček, jak má fotograf ověřit svůj podíl?). Ostatně i na Shutterstocku, kde už první výplaty proběhly, přistály fotografům na účtě částky, u kterých není vůbec jasné, jak vlastně vznikly.
 
Adobe Firefly nabídne i zajímavou funkci, kdy se může speciálně trénovat na daného uživatele, tedy postupem času vytvářet specifický styl tak, aby AI generovala snímky v rozpoznatelném stylu pro daného zákazníka.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.