reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Adobe uvádí generativní AI Firefly, fotografové Adobe Stock dostanou provize

, , aktualita
Adobe uvádí generativní AI Firefly, fotografové Adobe Stock dostanou provize
Adobe je další společností, která uvádí svou generativní AI jako konkurenci systémům DALL-E nebo Midjourney. Jmenuje se Firefly a natrénována byla mimo jiné na snímcích fotografů ve fotobance Adobe Stock. Na ty v budoucnu čekají provize.
Systémy generativní AI přináší spoustu kontroverzí. Aplikace jako DALL-E nebo Midjourney umožňují vytvářet různé umělé obrazy. Z nedávné doby udělaly menší poprask např. snímky z fiktivního zatčení Donalda Trumpa. Velké téma je to i ve fotobankách. Getty Images nebo Unsplash tento obsah zakazují, Shutterstock na to šel z druhé strany a uživatelům rovnou nabídl generátor postavený na systému DALL-E a současně s tím představil i Contributor Fund, z něhož fotografové fotobanky dostávají provize za poskytnutí snímků pro trénování systémů třetích stran nebo pro vytváření snímků v rámci nabízeného generátoru. Fotobanka Adobe Stock šla ještě dál, ta obsah generovaný pomocí AI navzdory všem kontroverzím ohledně copyrightu vítá, a nově nabízí službu Adobe Firefly. Jde o její vlastní generativní AI, která by měla konkurovat systémům, jako jsou již zmíněné DALL-E nebo Midjourney.
 
Adobe Fireflx Beta
 
Zatím jde o betaverzi, u které musíte zažádat o přístup. Natrénována byla na obsahu, který byl volně dostupný, na obsahu ve veřejné doméně, tom, kde už vypršel copyright, část trénovacího obsahu tvořily také snímky fotografů a ilustrátorů samotné fotobanky Adobe Stock. Adobe se nechal slyšet, že se už pracuje na modelu, který fotografům přinese provize za poskytnutí snímků k trénování. Zatím ale není jasné, jaké tyto provize budou a jak se budou počítat. Dle mého názoru se to nikdy ani pořádně nedozvíme, protože půjde o extrémně komplexní problém a především pro uživatele extrémně těžko měřitelný a ověřitelný (zákazník bude chtít snímek kočky, která byla natrénována na desítkách milionů obrázků koček, jak má fotograf ověřit svůj podíl?). Ostatně i na Shutterstocku, kde už první výplaty proběhly, přistály fotografům na účtě částky, u kterých není vůbec jasné, jak vlastně vznikly.
 
Adobe Firefly nabídne i zajímavou funkci, kdy se může speciálně trénovat na daného uživatele, tedy postupem času vytvářet specifický styl tak, aby AI generovala snímky v rozpoznatelném stylu pro daného zákazníka.
 


reklama
reklama
reklama