Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Anketa: Který CSC systém je nejlepší?

24.11.2014, Milan Šurkala, anketa
Do CSC systémů (kompaktů s výměnnými objektivy) už dnes pronikli v podstatě všichni výrobci. Přesto jsou některé systémy mnohem lépe rozjeté než ostatní. Který z nich je podle vás nejlepší a má před sebou nejzářnější budoucnost?
Kdo má nejlepší CSC systém na trhu?
V anketě šlo hlasovat od 24.11.2014 do 24.12.2014. Počet hlasujících: 93
Panasonic11 %
Olympus34 %
Samsung10 %
Sony16 %
Nikon1 %
Fujifilm23 %
Canon4 %
Pentax1 %
V září 2008 se objevil první CSC fotoaparát v podobě Panasonicu Lumix G1. Někteří jej brali jako revoluci, mnozí však CSC systémům nepřikládají žádnou váhu a stále preferují zrcadlovky. Pravdou je, že CSC fotoaparáty si přeci jen vzali část trhu, byť určitě ne tolik, kolik si Panasonic a Olympus, zakladatelé této koncepce, představovali. Panasonic má dnes už velmi širokou nabídku objektivů od malých pancaků přes klasické i světelné zoomy a profesionální objektivy řady X. Zároveň se vedle klasické hledáčkové řady G představily bezhledáčkové varianty GF, které se později změnily na menší GM, máme zde profesionálnější řadu GX a na video specializovanou řadu GH.


Panasonic Lumix G1


Olympus, který spolu s Panasonicem založil CSC fotoaparáty a Micro Four Thirds systém, má dnes dvě řady PEN a OM-D, kde ta první se dělí na maličké E-PM, větší E-PL a nejvyšší řadu E-P. Prvním modelem byla v červnu 2009 stylová E-P1. I zde je vidět velmi široká nabídka objektivů a dalšího příslušenství. Oba výrobci přináší menší 4/3" senzor, jehož velikost jim mnozí vyýkají. Třetí do party se přidal Samsung v lednu 2010 a svou řadou NX, která jako první přinesla do této třídy APS-C senzor. Samsung zaujal zejména levnějšími objektivy a širokou nabídkou malých pancaků. Své fotoaparáty rozdělil na tři řady NX, ke které se nyní přidává high-endová NX1. V posledních měsících přibyla také nová řada NX mini s 1" senzorem.

V květnu 2010 se objevilo Sony se svými NEXy, které dlouho trpěly na slabou nabídku objektivů, což se poslední dobou zlepšuje, na druhou stranu měly vždy jedny z nejlepších senzorů. Řada NEX se přejmenovala na A (Alpha) a v říjnu 2013 se objevily první full frame CSC fotoaparáty Sony A7. Červen 2011 pak byl datem vstupu Pentaxu (dnes Ricohu) do této oblasti s modelem Pentax Q s malinkým 1/2,3" senzorem. Jeho druhý nástupce Q7 z června 2013 už nabídne 1/1,7" senzor a Pentax také v roce 2012 představil model K-01 s APS-C senzorem a možností použít klasické K objektivy ze zrcadlovek. Dodnes nemá nástupce.

Až v září 2011 se přidal Nikon se svým systémem Nikon 1. Jeho fotoaparáty mají menší 1" senzory. Dodnes tento systém trápí slabší nabídka objektivů a vlastnosti menších čipů, dělí se na několik řad S, J, nejvyšší V a jako jediný má i vodotěsné CSC řady AW. Naproti tomu Fujifilm, který se přidal v lednu 2012 s modelem X-Pro1, to vzal pěkně seshora a představil našlapaný high-endový model s X-Trans APS-C senzorem za dosti vysokou částku. Až později se objevily levnější modely X-E, X-M a X-A. Fujifilm nabízí světelnější setové objektivy než konkurence a dost pevných skel. Canon pak systémy CSC stále docela zanedbává. Jeho EOS M byla představena až v červenci roku 2012 a dodnes se nepředstavil nástupce (pouze Japonsko má lehce inovovanou verzi EOS M2). Nabídka objektivů je rovněž ze všech výrobců nejchudší. Na druhou stranu mnohé potěší velkým APS-C senzorem.

Který systém je podle vás tím nejlepším a nejlépe rozvinutým?
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.