reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon přiznává, že EOS R5 má 8K video hlavně kvůli marketingu

23.1.2021, Milan Šurkala, aktualita
Takeshi Tokura poskytl rozhovor pro server Toyo Keizai, kde přiznal jednu zajímavou věc. 8K videosekvence u full frame CSC fotoaparátu Canon EOS R5 byly především marketingovým tahákem. Canon chtěl být prvním s 8K.
Marketing hraje velkou roli a nedávno to přiznal i Takeshi Tokura z Canonu. Ten poskytl rozhovor pro server Toyo Keizai, kde přišla řeč především na fotoaparáty Canon EOS R5 a R6. Ty slaví takové prodejní úspěchy, že pomáhají celé společnosti zvýšit předpoklad zisku pro uplynulý rok (ten se dle analytiků může zvýšit z 52 na 80 mld. jenů), a to i přesto, že je jich nedostatek. Nakolik jsou za zvýšení předpokladu zodpovědné tyto fotoaparáty (a nakolik další produkty), ale zatím nevíme.
 
Canon EOS R5
 
Za úspěchem EOSu R5 vidí Tokura několik příčin. Prvním je to, že přináší proti původní generaci EOS R a RP výrazně více. Dobré bylo také načasování, které se trefilo do oživení trhu po koronavirovém propadu, takže se svezl na vlně zvyšujícího se zájmu. Dalším důvodem může být i označení EOS R5, kde je číslo "5" spojováno s průlomovými produkty Canonu ještě z DSLR éry. Zajímavostí je i to, proč se vlastně do fotoaparátu dostalo 8K video. Tokura říká, že samotný EOS R5 není tažen profesionálními kameramany (a do nejvyšších profesionálních tříd natáčení videa nebyl mířen), ale 8K bylo protlačeno z marketingových důvodů, aby byl Canon první, kdo to má. A očividně to zafungovalo, protože se o EOS R5 hodně psalo. Bohužel to ale bylo i z toho důvodu, že zde vypukla aféra s přehříváním při natáčení videa. Dnes spousta recenzí full frame CSC fotoaparátů řeší primárně to, jak rychle se přehřejí.
 
Canon si je vědom nedostatečné šíře nabídky ve full frame CSC a chce to před Olympiádou napravit (otázkou je, zda vůbec bude). Bylo tak naznačeno, že bychom se měli dočkat dalších teleobjektivů s bajonetem RF, a to v poměrně krátké době (pochopitelně je s pomocí adaptéru možné používat stávající objektivy EF). Na rozdíl od Nikonu se ale chce nadále věnovat i zákazníkům se zrcadlovkami. Canon vidí velký smysl i v nejrůznějších zařízeních pořizující video, což mohou být i bezpečnostní kamery (ostatně už před několika lety mohutně investoval do Axisu) a jiná zařízení např. pro aplikace AR a VR.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama